Ako sa bežkyniam podarilo dosiahnuť ich cieľ

Jana Šimkovičová

Prijali výzvu a trénovali štyri mesiace. Janka a Tereza sa na svoj pretek pripravovali podľa tréningového plánu, za podpory trénera a mentoriek. Stačilo to, aby dosiahli svoj cieľ?

Ako sa bežkyniam podarilo dosiahnuť ich cieľ
20. OKT 2014

Tereza, ktorá mala s behom už skúseností sa pripravovala na 10 km beh a jej cieľom bolo zabhenúť to pod 50 minút. Tak sa aj stalo. Terezin čas bol 48:34. Začiatočníčka Janka sa pustila do prípravy na 4 km beh s cieľom zabehnúť pretek pod 20 minút. Žiaľ Janka si dve hodiny pred pretekom poranila koleno. Pretek nakoniec odbehla, aj keď s bolesťami. Janka svoj cieľ síce nesplnila, ale čas 20:57 je naozaj krásny výsledok.

Ako sa im podarilo zabhenúť tak krásne časy na podujatí dm ženský beh a aká bola ich príprava? Práve o tom sme sa s Jankou a Terezou rozprávali.

Už od samého začiatku ste trénovali podľa plánu. Ako vám pomáhali konkrétne čísla?

Tereza: Tréningové plány boli pre mňa skvelým pomocníkom. Sama ako laik by som nevedela, ako sa pripravovať a zlepšiť sa. Nemusela som sa trápiť kedy, koľko a ako často behávať. Proste som išla podľa toho a cítila som, ako sa týždeň za týždňom zlepšujem. Mať takýto plán ušitý na mieru je to najlepšie, čo bežec môže dostať.

Janka: To, že som mala nastavený presný plán bolo pre mňa veľmi motivujúce, nakoľko ma to prinútilo behávať viac a častejšie. Niekedy som si ho kvôli povinnostiam mierne poupravila, čo sa dňa týka. Prípadne, ak som išla na spoločné tréningy, nebežala som presne určenú dĺžku. Tam to bolo väčšinou viac ako v pláne, lebo ľudia v BMSC sú silní motivátori. Ak to mám zhodnotiť, pre mňa to malo výrazný efekt na zvýšenie frekvencie tréningov, aj dĺžky trate.

dm beh x

Tereza Zelinová

Ako hodnotíte štyri mesiace prípravy? Čo by ste spravili inak?

Tereza: Boli to štyri mesiace odhodlania, radosti, smiechu, ale aj odriekania, nestíhania a bolesti. Nič by som však nespravila inak. Viem, že som všetko robila poctivo a s radosťou. A keď to nešlo, nechala som to a skúsila v iný deň. Nie vždy to ide ako chceme.

Janka: Hodnotím to veľmi pozitívne. Sama na sebe som cítila, že sa  mi už po pár tréningoch podľa plánu beží oveľa ľahšie. Spomínam si na moje prvé behy, keď som už pri 2 km fučala a teraz dám 8 km a ešte zvládam aj rozprávať. Dokonca pri posledných kilometroch dokonca zrýchliť, čo bolo niekedy nemožné :)

Mali ste určité návyky, ktoré ste odstránili? A naopak, ktoré ste si osvojili a pomáhajú vám?

Tereza: Odstránila som moje veľké jedenie po behu, ktoré ma vždy pochytilo po väčšom výkone. Naučila som sa čo ľahké mám jesť pred behom a v akom časovom odstupe. Tak isto som odstránila zlé držanie rúk a behá sa mi tak oveľa lepšie. Osvojila som si v týždni striedať dlhé behy z úsekmi. To som dovtedy vôbec nerobila, a myslím že práve toto ma posunulo tak ďaleko.

Janka: Jednoznačne som si zlepšila dýchanie počas behu, viac sa na to sústredím a vďaka tomu má už len výnimočné pichá v boku, či v chrbtici. Zistila som, že pri behu sa musíš sústrediť na všetko, ako kladieš nohu, ako dýchaš, ako držíš ruky, čo som dovtedy pri behu vôbec neriešila. Vďaka tomu sa viem zamerať na zdokonaľovanie výkonu, lebo ma nevyrušujú iné vplyvy.

dm beh xi

Janka

Pocelý čas vám asistovali mentorky, ktoré sú skúsené bežkyne. V čom konkrétne vám pomohli?

Tereza: Romi (Romana Komarňanská, poznámka redakcie) mi výrazne pomohla v držaní tela, rúk a došľapovania. Behá sa mi teraz oveľa prirodzenejšie. Tak isto mi dala veľa rád ako jesť pred, po behu a počas celého dňa. Najviac mi bola oporou pri zvykaní si na úseky a rovinky, na ktoré som si ťažko zvykala. Telo nato nebolo vôbec zvyknuté. A keď bolo najhoršie a nechcelo sa mi ísť vôbec behať, napísala som jej. Po pár vetách od nej som sa hneď obliekala a išla trénovať. :) Občas musela byť na mňa prísna, aby vytiahla zo mňa toľko sily, o ktorej som ani netušila.

Janka: Simi (Simona Goňová, poznámka redakcie) aj Romča sú úžasné športovkyne a rovnako dobre vedia svoje skúseností odovzdávať ďalej. Mne veľmi pomohlo, keď ma usmerňovali pri zvolení rýchlosti, kedy mám bežať pomalšie, aby som sa úplne neprepálila a kedy mám zase zabrať. Vďaka nim som prekonala sama seba na Night rune, kedy ma spolu s Teri veľmi potiahli. Ani neviem ako, a už sme boli v cieli :)

V čom by ste sa ešte potrebovali poradit?

Tereza: Myslím, že by som uvítala napr. jedálniček na mieru. No a samozrejme plány na ďalšie týždne. :) V pondelok som ho normálne hľadala na portáli Cvičte.sk. Neviem si predstaviť, že budem bez nich. Tak som si nato zvykla, že nechcem aby to skončilo. ;)

Janka: Je ešte veľmi veľa vecí, ktoré musím zdokonaľovať a zlepšovať, či už vytrvalosť alebo schopnosť bežať rýchlelšie. Ale všetko je o cviku a pevnej vôli. Verím, že ešte budem mať veľa príležitostí naučiť sa o obehu niečo nové a neustále sa zdokonaľovať.

dm beh xii

Ake sú vaše ďalšie bežecké ciele?

Tereza: Posúvať sa ďalej a ďalej v rýchlosti. Nechcem ostať na jednej úrovni. Zabehnúť za dobrý čas polmaratón a potom raz aj ten maratón. Verím že sa mi tieto sny splnia. Beh je už súčasť môjho života a neskutočne ma baví.

Janka: Mojim hlavným „bežeckým“ cieľom je dať sa zdravotne do poriadku, nakoľko som si pred dm ženským behom zranila koleno. Dúfam, že to týchlo vyliečim a budem môcť opäť začať trénovať. Zatiaľ som vynechala len dva bežecké tréningy na Železnej studničke a už ma to ťahá obuť si tenisky a vybehnúť. Ale zdravie je prvoradé. Keď už budem v poriadku, určite chcem napraviť moje sklamanie zo zranenia a následného nesplnenia cieľa, ktorý sme si so Simi dalina začiatku. A tentokrát sa už budem vyhýbať trampolínam.


#mygirls trénujú
MG
mgI
MgIVI
5 fotografií >>
Skryť
#mygirls trénujú
MG
mgI
MgIVI
V.
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa bežkyniam podarilo dosiahnuť ich cieľ

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.