Beh a dojčenie

redakcia

V náručí máte voňavé bábätko a ste rozhodnutá dať mu to najlepšie, čo môžete – materské mlieko. Zároveň sa chcete čím skôr vrátiť do pôvodnej formy. Dajú sa tieto dve, na prvý pohľad protichodné želania skĺbiť? Na otázky súvisiace s behom počas obdobia laktácie sme sa rozprávali s nadšeným bežcom MUDr. Romanom Chovancom, gynekológom a pôrodníkom.

Beh a dojčenie
7. JUL 2013

Môže žena behať počas dojčenia?

Jednoznačne áno. Mala by si však zadovážiť dobrú športovú podprsenku, zvlášť ak má väčšie poprsie, kedy by jej behanie mohlo spôsobovať subjektívne nepríjemné pocity. Pokiaľ však žena chce, určite sa aj v období dojčenia môže venovať behu.

Medzi mamičkami však panuje mýtus, že počas behu sa tvorí kyselina mliečna, ktorá môže ovplyvniť chuť mlieka. Následne vraj dieťa môže začať odmietať materské mlieko. Môžete túto fámu potvrdiť alebo vyvrátiť?

Pokiaľ žena beží voľný tzv. aeróbny beh, kyselina mliečna, ktorá sa v tele tvorí sa stihne aj odbúrať. Teda ani jej veľa nevzniká a ani veľa nepreniká do mlieka a tým pádom neovplyvňuje jeho nutričné hodnoty a ani chuťové vlastnosti. Iný prípad by mohol nastať pri krátkych, intenzívnych, tzv. laktátových behoch.

To sú krátke šprinty?

Áno, to sú behy na 200 až 1000m na výkon. Všimnite si aj na sebe – môžete bežať aj desať kilometrov vo vami vyhovujúcom tempe a nebudete sa cítiť v cieli zatuhnutá. Ale keď si date štyristovku naplno, vytuhnete ako "brok". Predpokladám ale, že žiadna žena, ktorá dojčí, nebude behať krátke behy na výkon, pokiaľ nie je vrcholová atlétka.

To znamená, že žena, ktorá dojčí a chce dojčiť, by mala behávať radšej dlhšie a voľnejšie behy?

Jedoznačne. Beh na päť, desať aj viac kilometrov, ak žena zvládne, v primeranom tempe, nemá prečo zhoršovať ani kvalitu dojčenia ani kvalitu samotného materského mlieka.

Zdroj: http://www.runpedia.sk/n/beh-a-dojcenie

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Beh a dojčenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Niiiika
Niiiika
 8.9.2014 11:42

Dobrý den. Mozem sa opytat, ze as od ktoreho mesiaca by som mohla aktivne behat 100m sprinty ak moja mala ma 6tyzdnov a sutaze mam az na buduci rok v maji? Dakujem

 

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.