Beh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj život

Veronika Shoebridge

„Beh je súčasťou mojej osobnosti – tvorí ma,“  hovorí bežec Ján Raclavský.

Beh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj život
23. SEP 2016

Celé to paradoxne začalo nadváhou a s tým súvisiacimi zdravotnými problémami, ako boli vysoký krvný tlak, časté krvácanie z nosa či svrbenie kože, ktoré si Ján nevedel vysvetliť. Znie to zvláštne, no bolo to práve podlomené zdravie, ktoré Jána priviedlo k športu a najmä k behu.

Cesta ku zdraviu a zníženiu váhy začala cestou do a z práce peši. Ján postupne prechádzky vymenil za fitcentrum, kam začal chodiť spolu so svojím šéfom a odvážil sa vyskúšať i bežecký pás. Po jedinom kilometri to musel vzdať. Točila sa mu hlava. No nevzdal to úplne a ďalší beh už skúsil na čerstvom vzduchu. Vo veľmi netradičnom outfite, pozostávajúcom z rifľových kraťasov a opasku, doplnených halovými teniskami. Aj tento bežecký pokus mal však od ideálu veľmi ďaleko.

Ján sa však stále odmietal len tak ľahko vzdať a v behaní pokračoval. A pokračuje dodnes. Mimoriadne úspešne. Stihol odbehnúť 6 maratónov a o svojich bežeckých zážitkoch dokonca píše vlastný blog. Viac nám prezradil v nasledujúcom rozhovore.

Ján raclavský
Zdroj: Ján Raclavský

Ako vyzeral váš druhý pokus o cestný beh?

S behom som pokračoval plynule. Našťastie, využil som plný potenciál tvrdohlavosti, ktorý som nasmeroval práve k behu.

Boli ešte nejaké nezmary? Niečo, čo vám beh komplikovalo?

Práve nezmary –  zdravotné, súvisia tak trochu s mojou tvrdohlavosťou. Do behania som sa pustil, ako sa hovorí, „po hlave”. Po niekoľkých behoch som predlžoval dĺžku a intenzitu behu. Telo však na to nebolo stavané a po pol roku som začal mať problém s ľavým kolenom. S behom som preto na 2 mesiace prestal. Tie som využil na doštudovanie si niekoľkých základných informácií o správnosti trénovania, typoch tréningu ako aj intenzite trénovania.

Ján raclavský
Zdroj: Ján Raclavský

Kedy ste začali behať „plynule”?

Vážnejšie behy u mňa začali v roku 2014 po odbehnutí prvého maratónu v Košiciach, po ktorom som si dal záväzok odbehnúť  vo všetkých hlavných mestách EÚ maratón. Spolu teda 28 maratónov.

Ako ste si poradili s dychom?

Dýchanie je pri behu nesmierne dôležité. Existuje množstvo odborných článkov o tom, ako dýchať správne počas behu. No skúste si na nejaký spomenúť na 35. kilometri po tom, čo sa príliš napijete na občerstvovačke. Po praktickej stránke mi so správnym dýchaním najviac pomáha plávanie, špeciálna tréningová maska (simulujúca nadmorskú výšku), behy do kopcov, resp. trailové behy.

Stále ste chodili aj do fitcentra?

Posilňovňu som absolvoval len prvý a zároveň poslednýkrát s mojím šéfom. No pri behu sa, samozrejme, nezaobídete bez posilňovania jadrových svalov. Mám preto pár základných cvikov, ktoré pravidelne používam, napríklad bočný a základný plank, burpees, drepy a pár strečingových cvikov po behaní.

Ján raclavský
Zdroj: Ján Raclavský

Kedy vás napadlo ísť na prvý pretek? Ako prebiehal?

Po počiatočnej eufórii z behu a chudnutia, keď som na začiatku mal 90 kg, ma pomaly, ale isto prestávalo tešiť behať len tak sám pre seba. Podarilo sa mi tesne pred mojimi narodeninami nájsť termín jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. A bolo rozhodnuté. Prihlásil som sa a poctivo trénoval. To, čo sa mi zdalo nemožné, sa presne 5. októbra 2014 v Košiciach stalo realitou. Zvládol som svoj prvý maratón v živote. Pocity boli neopísateľné. V angličtine je na to výraz „runners high”. Inak sa to ani nedá – prekonať sám seba, dĺžku o ktorej ste si mysleli, že ju nikdy neprekonáte, pretože ste beh vlastne ani nemali v láske.

Ktorý pretek považujete za svoj najúspešnejší a ktorý za najhorší a prečo?

Pre mňa je každý pretek úspešný. Štartovať s tisíckami ľudí, odhodlaných prekonať samých seba, vo vás vzbudí toľko pozitívnej energie, že aj keď skončíte ako posledný, idete domov s úsmevom a to je podstatné. Zatiaľ najpomalší som bežal v Prahe ( 2015 – 3:34, 28), najrýchlejšie som 42,195 km trať zabehol v Rige (2016 – 3:10,42).

Ján raclavský
Zdroj: Ján Raclavský

Čo vám dáva beh?

Je súčasťou mojej osobnosti. Tvorí ma. Vďaka behu som na tom zdravotne lepšie, a to nemyslím len s váhou, ale mám nižší krvný tlak, lepšie srdce, dobré dýchanie, prestal som piť a fajčiť, zmenil som prístup k životu a spôsobu myslenia. V mojom rodnom meste som vďaka behu spoznal množstvo aktívnych bežcov rôznych vekových kategórií, s ktorými sa snažíme rozhýbať nie len nás, ale celé mesto. Vďaka môjmu cieľu – 28 maratónov vo všetkých hlavných mestách EÚ, spoznám všetky krajiny Európskej únie, vďaka ktorej môžeme tak jednoducho fungovať v tomto priestore.

Zdroj foto: Ján Raclavský

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bežec leo lendvorský: motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňaBežec Leo Lendvorský: Motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňa

Leo je trénerom bežeckej komunity adidas Runners a aj vášnivým športovcom.

 

Bežkyňa alexandra štuková: keď to nejde, je potrebná zmenaBežkyňa Alexandra Štuková: Keď to nejde, je potrebná zmena

Alex je zanietená bežkyňa, ktorá má za sebou viacero slušných výsledkov na viacerých športových podujatiach.

 

Petra fašungová: už ako neprofesionálny športovec sa konečne teším z víťazstievP. Fašungová: Už ako neprofesionál sa konečne teším z víťazstiev

Skvelá bežkyňa beh miluje a po dlhých rokoch si ho začína aj užívať.  


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.