Behať, či nebehať, keď fučí?

Nemáte radi behanie vo vetre? Určite nie ste sami. Vietor sa často považuje za veľmi nepriaznivý faktor pre beh. Nižšie však uvediem niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyťažiť aj počas veterných dní zo svojho tréningu maximum.

Behať, či nebehať, keď fučí?
Zdroj: Engin Akyurt, Pixabay.com, CCO
13. NOV 2017

Čo môže pomôcť pri behaní vo vetre:

Zmierte sa so skutočnosťou

Prijmite skutočnosť, že vám tréning bude trvať o niečo dlhšie ako obyčajne. Ak do vás totiž fučí vietor, pohyb sa spomalí a tým sa zvýši čas potrebný na prekonanie tréningovej trasy. Nepripisujte teda nižší výkon zníženiu vašej kondície. Mohlo by vás to demotivovať.

Upravte si trasu behu

Trasu vášho behu si upravte počas vetra tak, aby vám čo najdlhšiu dobu vietor fúkal do chrbta a nie do tváre. Samozrejme, ak si chcete tréning sťažiť, môžete urobiť opačne – ak budete väčšinu času bežať proti vetru, budete musieť podať vyšší výkon a tým pádom v bezvetrí budete výkonnejší.

Správne si nastavte telo vo vetre

Ak už bežíte a objaví sa vietor, veľmi vám môže pomôcť mierne naklonenie hornej časti tela do vetra a uvoľnenie ramien.

Využívajte zmenu prúdenia vetra

Pri prúdení vetra do chrbta zvýšte rýchlosť behu a naopak pri fúkaní do tváre ju znížte. Nikdy to však nepreháňajte, vždy musíte mať dostatok síl na dokončenie vami stanoveného cieľa (zabehnutie celej trasy).

Vhodne sa oblečte

Oblečené by ste mali mať veci, ktoré telo obtiahnu a nebudú sa okolo vás nafukovať. Oveľa výhodnejšie je mať oblečené dve vrstvy tenkého kvalitného oblečenia, ako jednu hrubú vrstvu, ktorá vás bude zbytočne brzdiť.

Behajte v skupinách

Určitú dobu buďte vodcom skupiny vy a následne to prenechajte niekomu inému. Tak, ako to robia aj cyklisti.

Pite dostatok vody

Tak, ako v každom prípade aj tu platí, že treba piť, piť a piť. Skutočnosť, že bojujete s vetrom to určite nijako nemení.

Určite však berte do úvahy, že tieto rady platia, ak vonku nefúka nejaký orkán. V takomto prípade odporúčam radšej uprednostniť bežecký pás alebo zaradiť silový tréning, ktorý je pre každého bežca tiež veľmi dôležitý.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Behať, či nebehať, keď fučí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2437
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.