Bežecký tréner Arthur Lydiard preslávil beh svojimi tréningovými metódami

Mirka

Meno Arthur Lydiard netreba vo svete bežcov predstavovať. Tento novozélandský bežec a uznávaný tréner je autorom tréningových metód, ktoré posunuli beh o niekoľko priečok vyššie. Aj vďaka nemu sa stal beh viac ako populárnym športom.

Bežecký tréner Arthur Lydiard preslávil beh svojimi tréningovými metódami
4. JUL 2014

Beh miloval a zasvätil mu veľkú časť svojho života. Nechal za sebou množstvo ocenení, jeho zverenci získali mnoho cenných kovov. Bol známy svojou charizmou, veľkou chuťou do života a schopnosťou motivovať ostatných. Je autorom viacerých kníh, ktoré sú populárne dodnes. Vo väčšine z nich sa skloňuje slovo vytrvalostný tréning v aeróbnom pásme a jeho myšlienky sú viac ako zaujímavé aj dnes.

V čom bol Arthur Lydiard ako tréner iný?

Ako si predstavujete trénera, ktorý vám má pomôcť dosiahnuť zadaný cieľ? Väčšine z nás napadne vzdelaný a skúsený človek, ktorý nám zadá presný tréningový plán a kontroluje jeho dodržiavanie. Keď nevládzeme, povzbudzuje nás k tomu, aby sme „zabrali“. Bol takýto aj Arthur Lydiard? Nie celkom. O jeho vzdelaní a skúsenostiach niet pochýb. V niektorých smeroch sa však od „tradičných“ trénerov líšil.

Odporúčame prečítať: Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

 

V jeho tréningových metódach sa naplno prejavovala láska k behu a vôbec ku športu ako takému. Bol presvedčený o tom, že dôležitá je hlavne radosť z pohybu. Podľa neho mali byť tréningy zostavené tak, aby bežcovi nespôsobovali bolesť a vyčerpanie. Zaujímavé bolo aj to, že netrval na dodržiavaní tréningových plánov. Zastával názor, že tvrdá drezúra a vyčerpávajúci tréning nie sú cestou k úspechu.

Dôležité však bolo to, aby bežci zabehli ČO NAJVIAC, ale iba za predpokladu, že im to nespôsobuje problémy (dôležité bolo dodržiavanie úrovne aeróbneho pásma). V praxi to znamená, že by mali bežať v takej intenzite, aby daný úsek bez problémov zvládli. Ak to dokázali niekoľkokrát za sebou, mohli postupne pridávať. Azda najznámejšia je jeho tréningová metóda pre elitných bežcov: zabehnúť 100 míľ (cca 161 km) týždenne v aeróbnom pásme (väčšinou ide o intenzitu 70-75 percent maximálnej pulzovej frekvencie) tak, aby beh nespôsoboval bežcovi bolesť ani fyzické vyčerpanie.

Arthur Lydiard sa snažil svojich zverencov maximálne motivovať. Zároveň, keď cítili, že tréning je nad ich sily, mohli pokojne prestať. Zároveň upozorňoval na to, že získanie vytrvalosti touto cestou, je časovo náročné a vyžaduje si trpezlivosť.

Trénoval nielen bežcov

Lydiard nebol len úspešným trénerom bežcov, ale aj športovcov z iných odvetví. Vďaka jeho tréningovým metódam sa preslávili športovci, ktorí sa venovali boxu, ragby, kanoistike, päťboju a ďalším. Zároveň podporoval aj džoging, ktorý má tiež obrovské zdravotné prínosy pre zdravie.

Odporúčame prečítať: Nutričná príprava na polmaratón časť 1.

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (stockimages)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežecký tréner Arthur Lydiard preslávil beh svojimi tréningovými metódami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.