Čo sa stane, ak pri behu nedýchame správne?

Kyslík je veľmi dôležitou súčasťou ľudského tela. Uvedomte si, ako dlho vydržíte bez jedla, bez vody a bez kyslíka. 

Čo sa stane, ak pri behu nedýchame správne?
4. SEP 2015

Áno, bez kyslíka je to v najlepšom prípade niekoľko minút. Pri behu má kyslík ešte oveľa dôležitejšiu úlohu ako v pokoji.

Čo je úlohou kyslíka v ľudskom organizme?

Hlavnou úlohou kyslíka je jeho zapojenie do chemickej reakcie, pri ktorej sa spotrebúva glukóza za vzniku vody, oxidu uhličitého a ATP (adenozíntrifosfátu – zdroj energie). Kyslík je k bunkám transportovaný pomocou hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách, pričom hemoglobín slúži aj na odstránenie oxidu uhličitého z tela. Táto výmena plynov tvorí podstatu energetického zásobenia tela vo všetkých činnostiach, či je to beh alebo spánok.

Čo spôsobí nesprávne dýchanie?

Každá aktivita je založená na výdaji energie. Kyslík je teda „živiteľom“ pre všetky svaly. Keďže nie sme schopní prijať do pľúc na jedno nadýchnutie neobmedzené množstvo kyslíka, s pokračujúcim výkonom nie je jeho obsah v krvi dostačujúci. Hoci sa telo snaží tento deficit dohnať zvýšením tepovej a dýchacej frekvencie (zadýchate sa), nemusí sa mu to podariť a začne pracovať anaeróbne (bez prístupu kyslíka). V takomto prostredí nie je štiepenie zdrojov energie dokonalé a vzniká pri ňom soľ kyseliny mliečnej (laktát), ktorá sa hromadí vo svaloch, spomaľuje výkon a môže spôsobovať „pichanie“ v boku.

Ako sa dá bojovať proti vzniku laktátu?

Jediným spôsobom, ako sa na tento boj pripraviť, je pravidelný tréning. Vďaka pravidelnému tréningu sa vám podarí pozitívne ovplyvniť príjem a využitie kyslíka. Veľmi dôležité je zvýšenie vitálnej kapacity pľúc, teda reálneho objemu vzduchu, ktorý do seba dokážete vdýchnuť. Okrem vytrvalostného tréningu sa dá zlepšiť aj posilňovaním dýchacích svalov a cvičením na rozťahovanie hrudníka (ľahnete si na chrbát a položíte si jednu ruku na brucho, vašou úlohou bude, aby ste pri nádychu dokázali zdvihnúť ruku tak vysoko, aby ste ju videli). 

Ako správne dýchať pri behu?

Najvhodnejšie je dýchať v pomere 2:2 (nádych ku výdychu). Ide o rytmický pomer, pričom sa nachádzate v aeróbnom pásme. Ak bežíte pomaly, môže byť pomer aj vyšší napr. 3:3. Čo uvedené pomery znamenajú v praxi? Znamená to, že urobíte 3 kroky, pri ktorých sa nadýchnete a potom urobíte ďalšie 3 kroky, počas ktorých vydýchnete.

Dýchanie je pre bežca veľmi dôležité. Ide o činnosť, na ktorú si treba dávať pozor. Ak dýchate nesprávne, môžete si beh hneď na začiatku znechutiť, čo určite nechcete.

Zdroj foto: unsplash.com, Jacob Miller

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Joga ako prvá pomoc pri stave po opiciAko pomáha joga bežcom?

Užívajte si beh intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým a cíťte sa po ňom ešte lepšie.

 

 

Ako začať behať (3. časť): dýchanie pri behu je dôležitéNaučte sa pri behu správne dýchať

Začínajúci bežci robia pri behu mnohé chyby.

 

 

Beháte? potom v žiadnom prípade nepodceňujte stravu!Beháte? Netrápte svoje telo nesprávnym dýchaním!

Najčastejšími chybami pri behaní je nesprávna technika behu, obuv a dýchanie.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa stane, ak pri behu nedýchame správne?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.