Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!

Mirka

Myslíte si, že keď dojčíte, nemôžete behať? Pravda je úplne iná. Živým dôkazom vám bude detská lekárka, športujúca a dojčiaca mamička Lenka Hudeková.

 

 

Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!
21. OKT 2014

Primeraná pohybová aktivita je prospešná nielen počas tehotenstva, ale aj vtedy, keď žena dojčí. Cvičenie napríklad dodáva energiu, je prevenciou cukrovky, vysokého krvného tlaku a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. V období tehotenstva aj dojčenia by však žena mala byť opatrnejšia. Odporúča sa dbať predovšetkým na dve veci: nosiť pri behu kvalitnú športovú podprsenku a vyhnúť sa krátkym intenzívnym behom. Prospešnejší je jednoznačne dlhší beh v miernom tempe, pri ktorom nehrozí, že kyselina mliečna ovplyvní chuť materského mlieka.

Čo sa týka voľby intenzity behu, všetko je individuálne. Ak žena pravidelne športovala pred tehotenstvom a venovala sa cvičeniu aj počas gravidity, tým viac toho zvládne a rýchlejšie sa dostane do formy. „Ja som bežec telom i dušou. Behania som sa nevzdala ani počas tehotenstva a opäť som začala 5 týždňov po pôrode. Ako detská lekárka viem, ako veľmi je dojčenie dôležité pre dieťa aj pre ženu. Beh je pre mňa psychohygiena, odbúrava u mňa stres. A tým pádom má aj pozitívny vplyv na dojčenie. Momentálne behávam 130-160 kilometrov mesačne a mlieka mám na rozdávanie. Nedávno som v rámci Medzinárodného maratónu mieru odbehla polmaratón a hneď po odbehnutí som dojčila svoju 7-mesačnú dcérku a nebol s tým žiadny problém,“ hovorí Lenka.

Odporúčame prečítať: 5 mýtov o cvičení v tehotenstve

Na čo si dať pri behu počas dojčenia pozor?

Dôležité je začínať s behom postupne a tiež dbať na stravu a pitný režim. „Pri vyváženej strave, dostatočnom pitnom režime a primeranej záťaži nemá behanie žiadny negatívny vplyv na dojčenie. Nezníži množstvo ani nezmení kvalitu materského mlieka,“ hovorí skúsená bežkyňa a matka v jednej osobe Lenka Hudeková. Upozorňuje však na to, že treba zvoliť primeranú záťaž. „Pre niekoho je primeraná záťaž 2 kilometre 3-krát týždenne, pre niekoho 15 kilometrov 5-krát do týždňa. Záťaž treba zvyšovať postupne, neprepínať svoje sily, je potrebné počúvať svoje telo. Obe činnosti, teda dojčenie aj behanie sú v hlave. Takže kvôli dojčeniu sa žena nemusí vzdať behania, ani nemusí prestať dojčiť, keď chce behať. Pozornosť treba venovať kvalitnej športovej podprsenke,“ radí Lenka.

Odporúčame prečítať: 6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (stockimages)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.