Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!
21. OKT 2014

Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!

Mirka

Myslíte si, že keď dojčíte, nemôžete behať? Pravda je úplne iná. Živým dôkazom vám bude detská lekárka, športujúca a dojčiaca mamička Lenka Hudeková.

 

 

Primeraná pohybová aktivita je prospešná nielen počas tehotenstva, ale aj vtedy, keď žena dojčí. Cvičenie napríklad dodáva energiu, je prevenciou cukrovky, vysokého krvného tlaku a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. V období tehotenstva aj dojčenia by však žena mala byť opatrnejšia. Odporúča sa dbať predovšetkým na dve veci: nosiť pri behu kvalitnú športovú podprsenku a vyhnúť sa krátkym intenzívnym behom. Prospešnejší je jednoznačne dlhší beh v miernom tempe, pri ktorom nehrozí, že kyselina mliečna ovplyvní chuť materského mlieka.

Čo sa týka voľby intenzity behu, všetko je individuálne. Ak žena pravidelne športovala pred tehotenstvom a venovala sa cvičeniu aj počas gravidity, tým viac toho zvládne a rýchlejšie sa dostane do formy. „Ja som bežec telom i dušou. Behania som sa nevzdala ani počas tehotenstva a opäť som začala 5 týždňov po pôrode. Ako detská lekárka viem, ako veľmi je dojčenie dôležité pre dieťa aj pre ženu. Beh je pre mňa psychohygiena, odbúrava u mňa stres. A tým pádom má aj pozitívny vplyv na dojčenie. Momentálne behávam 130-160 kilometrov mesačne a mlieka mám na rozdávanie. Nedávno som v rámci Medzinárodného maratónu mieru odbehla polmaratón a hneď po odbehnutí som dojčila svoju 7-mesačnú dcérku a nebol s tým žiadny problém,“ hovorí Lenka.

Odporúčame prečítať: 5 mýtov o cvičení v tehotenstve

Na čo si dať pri behu počas dojčenia pozor?

Dôležité je začínať s behom postupne a tiež dbať na stravu a pitný režim. „Pri vyváženej strave, dostatočnom pitnom režime a primeranej záťaži nemá behanie žiadny negatívny vplyv na dojčenie. Nezníži množstvo ani nezmení kvalitu materského mlieka,“ hovorí skúsená bežkyňa a matka v jednej osobe Lenka Hudeková. Upozorňuje však na to, že treba zvoliť primeranú záťaž. „Pre niekoho je primeraná záťaž 2 kilometre 3-krát týždenne, pre niekoho 15 kilometrov 5-krát do týždňa. Záťaž treba zvyšovať postupne, neprepínať svoje sily, je potrebné počúvať svoje telo. Obe činnosti, teda dojčenie aj behanie sú v hlave. Takže kvôli dojčeniu sa žena nemusí vzdať behania, ani nemusí prestať dojčiť, keď chce behať. Pozornosť treba venovať kvalitnej športovej podprsenke,“ radí Lenka.

Odporúčame prečítať: 6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (stockimages)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dojčíte a chýba vám pohyb? Behajte!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1468
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.