Malé výzvy, ktoré nás posúvajú vpred

Jana Šimkovičová

Beh ako šport mi nikdy nič nehovoril. Vždy som na bežcov pozerala ako na zvláštne „tvory“, ktoré si vybrali neskutočne nudný šport. Tak ako to, že som sa včera verejne zaradila práve medzi nich?

Malé výzvy, ktoré nás posúvajú vpred
28. SEP 2014

Za všetko môže moje „nadchnem sa pre čokoľvek“. Presne tak to bolo, keď sme v rámci Cvičte.sk začali pripravovať projekt #mygirls, v rámci ktorého sme spoločne s Bratislava Sport Marathon Club a značkou adidas pripravovali Janku a Terezu na preteky, ktoré sa uskutočnili na tohtoročnom dm ženskom behu.

Na začiatku sme dávali dokopy množstvo informácii, robila som viacero rozhovorov, či už s trénermi alebo dievčatami skúsenými bežkyňami. Nasávala som ich vedomosti, emócie, skúsenosti, ale aj úskalia, ktorými si v rámci tréningov prechádzali. A tam to začalo. Ozval sa ten chrobák v hlave, ktorý ma začal nahlodávať. Niečo na tom behu je. Nepochopíš, kým neskúsiš...

Pustila som sa do tréningov spolu s #mygirls. Keď som prekonala prvé tri týždne, postupne som si začala každý tréning užívať viac a viac. A dospelo to tam, že som sa zaregistrovala na dm ženský beh. Registrácie sú skvelá vec, keď dôjdete až tam, už necúvnete. Pristúpila som k celej akcii skromne, bez veľkých očakávaní. Pôjdem a zabehnem si svoje štyri kilometre tak ako viem.

dm beh

Bol to môj prvý pretek. Neviete, čo všetko môžete očakávať. Jedná vec je mať načítané, iná zažité. Keďže som bola zvedavá, na mieste som sa ocitla už dve hodiny pred štartom. Program bežal v plnom prúde, nálada bola skvelá. Iná atmosféra však nastala zhruba pol hodinu pred štartom. Aj teraz, keď si na to spomeniem, opäť ma chytá to vzrušenie.

Všetky registrované dievčatá, ženy, panie sa zhromaždili na jednom mieste. Nasledovala spoločná rozcvička, ktorá rozvibrovala naše telá a zhmotňovala napätie, vzrušenie, radosť. Tá enegia sa niesla vzduchom, každý z nej nasával. Celé to umocnili bubny prítomnej kapely a hecovanie moderátora. Ani som sa nenazdala a začal sa odpočítavať čas a prásk. Vybehli sme.

Samotený pretek mi „zbehol“ neskutone rýchlo. Aj keď nie som príliš súťaživý typ, na preteku by som aj dušu vypľula. Už nešlo len o to zabehať si. Tá atmosféra ma skrátka strhla so sebou. Keď popri vás beží toľko iných ľudí, je to neskutočne motivujúce. A hravé. Jedných obehnete vy, vzápätí niekto obehne vás. Celú dráhu vás drží akási neistota, ako to dopadne. A vy chcete, aby to dopadlo, čo najlepšie.

Neskutočne úžasnú atmosféru vytvárali okolo stojaci ľudia, ktorí nám fandili, aj keď nás nepoznali. Na Hviezdoslavovom námestí ma tak dostali do varu, až som sa prestala ovládať a zrýchllila som natoľko, že som sa dostala na moje maximum porovnateľné zo šprintom. Samozrejme dôsledky sa dostavili okamžite. Prišlo mi zle od žalúdka, zadýchala som sa a musela som spomaliť na úplne pohodové tempo. Ale aj tak to stálo zato.

Môj výsledok? Dobehla som v čase 25 minút a 13 sekúnd. Celkovo v kategórii do 39 rokov som sa umiestnila na 149 mieste z celkového počtu 437 žien.

Pred troma mesiacmi som neznášala beh, ale neostala som vo svojej pohodlnosti a prekonala som samu seba. Zvládla som malú výzvu, ktorá mi bola ponúknutá. Ďakujem, #mygirls. Dlho som hľadala šport, ktorý môžem robiť von za každého počasia, a tým utužovať svoju imunitu, ako aj športovať, kedy sa mi zachce. Našla som to pri behu.

Odmenou za tento môj malý úspech bude nová sada oblečenia, ktorú si plánujem zaobstarať, aby som mohla v behaní pokračovať na jeseň i v zime. Najviac ma však teší, že v trénovaní neostávam sama. Spoločnosť mi aj naďalej budú robiť #mygirls. Pridávajú sa k nim aj moje susedky, ktoré ma sprevádzali na včerajšom dm ženskom behu. Týždeň pred pretekom sa nadchli rovnako ako ja pred troma mesiacmi a rozhodli sa, že to skúsia. Všetky tri to dali pod 30 minút. Klobúk dole, dievčatá.

dm beh 1

A čo ďalej? Trénujeme na 10 kilometrov. Na jar nás predsa čaká desiatka v rámci ČSOB maratónu.

Špeciálne poďakovanie:

Zúčastňujem sa na mnohých podujatí. Tento pretek bol môj prvý a rovnako prvá bola skúsenosť s organizátormi z Bratislava Sport Marathon Club. Ďakujem vám, že si svoju prácu robíte svedomito, zodpovedne a s toľkým nadšením. Už dlho som sa nestretla s tak skvelou organizáciou, kde všetko malo svoje miesto a kde sa človek aj vďaka vám „nestrácal“.

Autorka je redaktorka portálu Cvičte.sk

Foto: Bratislava Marathon Sport Club

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Malé výzvy, ktoré nás posúvajú vpred

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.