Nestačí "len" dobehnúť do cieľa

redakcia

Vyhnite sa nástrahám, ktoré na vás číhajú v cieli pretekov! Prinášame vám sedem účinných rád, ktoré naštartujú proces regenerácie. Bolesť rýchlejšie pominie a dobrý pocit z dosiahnutého cieľa vám vydrží omnoho dlhšie.

Nestačí
15. JUN 2013

1. Udržiavajte sa v pohybe

Aj keď ste na trati siahli až na úplné dno svojich síl, po prebehnutí cieľovou čiarou nezastavujte a v žiadnom prípade si hneď nesadajte. Svaly sa vám stiahnu do kŕča a proces regenerácie sa tým iba predĺži. Aspoň desať minút sa udržiavajte v pohybe a postupne prejdite od mierneho výklusu až do kroku.

2. Prezlečte sa

Čo najskôr si vymeňte spotené, prípadne mokré šaty, za suché a teplejšie oblečenie. Dnes už aj organizátori mnohých behov majú pre finalistov pripravené igelitové plachty, omotajte sa nimi, aby ste zabránili výraznému poklesu telesnej teploty. V opačnom prípade vám hrozí triaška či dokonca zmätenosť, neskôr sa môže prejaviť nádcha alebo prechladnutie.

3. Strečujte

Doprajte napätým a stuhnutým svalom poriadny strečing. Zľahka, ale dôkladne, ponaťahujte všetky dôležité svalové partie. Svaly však preťahujte iba do pozície, kedy to nie je bolestivé.

4. Hydratujte

Pre rýchlu regeneráciu je kľúčové dodržiavať pitný režim. Tekutiny dopĺňajte postupne, v menších dávkach. Najlepšia je čistá voda, sýteným nápojom sa radšej vyhnite. Športové nápoje pite iba vtedy, ak máte overené ich účinky na váš organizmus.

5. Doplňte palivo

V cieli pravdepodobne vôbec nebudete pociťovať hlad. Aj napriek tomu si ihneď po behu dajte aspoň malé sústo, energetickú tyčinku alebo banán. Výdatnejšie jedlo si doprajte až dve alebo tri hodiny po preteku.

6. Na alkohol radšej zabudnite

Eufória v cieli je veľká a vy máte chuť oslavovať. Zadržte! Vaše telo je po náročnom výkone dehydrované a alkohol dehydratáciu ešte viac prehlbuje. Oslavu odložte na neskôr, nedostatok vody v organizme totiž môže spôsobiť únavu až malátnosť a skôr sa prejavia aj účinky alkoholu.

7. Oddychujte aktívne

Po náročnom výkone si doprajte dostatočný, ale aktívny oddych. Snažte sa hýbať, aj keď to nemusí byť práve beh. Ideálnym športom je plávanie, bicyklovanie alebo svižné prechádzky. Predovšetkým však počúvajte svoje telo a intenzívnejší tréning zaraďte opäť až vtedy, keď sa cítite úplne zregenerovaný.

Zdroj: http://www.runpedia.sk/n/nestaci-len-dobehnut-do-ciela


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nestačí "len" dobehnúť do cieľa

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.