Palice sú nevyhnutnou súčasťou nordic walkingu aj nordic runningu

Mirka

Nordic walking i nordic running, alebo severská chôdza a severský beh patria do kategórie obľúbených pohybových aktivít. Najdôležitejšou súčasťou výstroja sú pri oboch športoch špeciálne palice. Prečo sú dôležité a ako si ich správne vybrať?

Palice sú nevyhnutnou súčasťou nordic walkingu aj nordic runningu
5. FEB 2014

Oba tieto športy sa vykonávajú na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode. Nordic walking vám pomôže do pohybu zapojiť aj hornú časť tela, čo prináša viacero výhod: rovnomerné precvičenie všetkých hlavných svalových skupín, nižšia záťaž pre krčnú chrbticu i kĺby, lepšia stabilita, istota. Výhody nordic runningu sú podobné, ale tu už ide o intenzívny tréning, ktorý je vhodný na zvyšovanie vytrvalosti milovníkov športu i vrcholových športovcov.

Nordic walking

Nordic walking je nenáročná pohybová aktivita, ktorá je vhodná naozaj pre všetkých. Pomáha udržiavať kondíciu i telesnú hmotnosť človeka. Oproti klasickej chôdzi je výhodnejšia preto, lebo je do pohybu zapojených viac svalových skupín, a teda človek si precvičí celé telo. Severská chôdza je obľúbená aj preto, lebo sa môže vykonávať kdekoľvek, ideálne v prírodnom prostredí, a nie je náročná na vybavenie.

Základom sú walkingové palice vyrobené z ľahkých, ale pevných materiálov. Na trhu ich môžete nájsť vo viacerých dĺžkach, ale najpraktickejšie sú tie, ktoré možno podľa potreby nadstaviť do požadovanej dĺžky. Ako zistiť, aká je ideálna miera palíc? Najjednoduchšie to zistíte tak, že svoju výšku vynásobíte číslom 0,68 (teda 165 cm človek potrebuje palice dlhé cca 165 x 0,68 = 112 cm). Okrem dĺžky palice je tiež dôležité zakončenie walkingových palíc. Najpoužívanejšie sú univerzálne gumené koncovky, ktoré sú určené pre dynamický pohyb a všetky typy povrchov. Pri nadstavovaní dĺžky palíc by ste mali byť bosí a palice bez gumenej koncovky.

Ak si neviete s výberom walkingových palíc poradiť, pozrite si nasledovné video:

Odporúčame prečítať: Severská chôdza sa stáva v lete obľúbeným športom. Pomáha schudnúť a šetrí vaše kĺby

Nordic running

Nordic running predstavuje účinnú kombináciu klasického behu, behu na lyžiach a nordic walkingu. Je pomerne náročný a hodí sa pre všetkých tých, ktorí chcú zvýšiť intenzitu svojich tréningov, priniesť do nich niečo nové, ale aj zlepšiť svoj bežecký štýl.

Keďže nordic running obsahuje aj prvky behu na lyžiach a nordic walkingu, využívajú sa pri ňom špeciálne palice, ktoré sú kombináciou bežeckých a nordic walkingových palíc. S bežeckými palicami majú spoločné to, že sú vyrábané vo fixnej dĺžke a majú hladkú rukoväť. Naopak, spodná časť runningových palíc je zhodná s walkingovými (majú ostrý hrot a gumovú koncovku).

Ako si vybrať správnu dĺžku runningových palíc? V tomto prípade sa používa jednoduchý vzorec, podobne ako pri výpočte dĺžky walkingových palíc, teda svoju telesnú výšku vynásobíte koeficientom  0,8 (165 cm človek potrebuje palice na beh v dĺžke 165 x 0,8 = 132 cm). Keďže sa palice na severský beh vyrábajú v dĺžkach z odstupom piatich centimetrov, začiatočníci si vyberajú kratšie a pokročilí dlhšie runningové palice.

Odporúčame prečítať: Máli sa vám klasický beh? Venujte sa nordic runningu!

 

Zdroj video: www.youtube.com

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Palice sú nevyhnutnou súčasťou nordic walkingu aj nordic runningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.