Pomôžu v zime pri behu palice? Užitočné, alebo zbytočné?

Behanie s palicami má celý rad výhod a využiť ich vo svoj prospech môže každý a kedykoľvek.

Pomôžu v zime pri behu palice? Užitočné, alebo zbytočné?
20. FEB 2015

V zimnom období však majú palice veľkú výhodu hlavne v situáciách, keď nie je možné behať normálne a ani použiť bežky.

Hlavné výhody behu s palicami

Zníženie záťaže kĺbov

Zapojenie palíc pri behu znižuje zaťaženie pohybového aparátu, hlavne nosných kĺbov. To má význam v prevencií zranení najviac namáhaných častí nôh (achiloviek, chodidiel, kolien).

Zvýšenie intenzity

Ide o fyzicky náročnejšiu činnosť ako pri obyčajnom behu. Intenzívnejšie sa pri ňom dýcha a oveľa viac sa zapájajú horné končatiny a svalstvo hrudnej oblasti. To ma veľkú výhodu pri chudnutí, pretože s palicami môžete behať o niečo kratšie ako bez palíc a pritom spálite rovnaké množstvo tukov. 

Beh v zime so snehom

Ak je zima taká, ako má byť, tak sú najlepšou formou tréningu bežky. Na ich využitie však potrebujete veľa času, pretože musíte mať prístup k upraveným bežeckým stopám. 

Beh s palicami však môžete vykonávať takmer všade, teda aj tam, kde upravené stopy nie sú a snehová vrstva býva rozšliapaná (mestá, obce a ich okolie). Avšak treba si dávať pozor na to, aby sneh nebol veľmi hlboký. Optimálna hĺbka je v rozmedzí 10 až 15 cm. Vo veľmi  hlbokej vrstve čerstvého snehu alebo, naopak, v úplnej čľapkanici vám ani palice nebudú nič platné.

Beh v zime bez snehu

V poslednej dobe pribúda mrazivých zimných dní bez snehu. V takomto prípade sa bežkovať veľmi nedá, ale behať s palicami áno. Najlepšie je vyhľadávať trávnaté plochy alebo les, pretože umožňujú zapichnutie hrotu. Hlinité a pieskové cesty, ktoré sú premrznuté, navštíviť môžete, ale na hroty si nasaďte trekové klobúčiky, čím stlmíte náraz a aj hluk palice pri odraze.

So snehom alebo bez snehu, runningové palice vám aj v zime umožnia kvalitné a bezpečné behanie. V známom teréne je najlepšie zaradiť nordic running 2-3 razy týždenne. Hriať vás bude nielen pocit z efektívneho tréningu, ale aj komplexnejšie zapojenie svalových skupín. Preto si môžete obliecť o jednu vrstvu menej (alebo namiesto bundy bežeckú vestu). V zime si tvoríte základy vašej jarnej a letnej bežeckej formy. Zapracujte teda práve v nepriaznivých podmienkach na vašej fyzičke a využite k tomu všetky výhody nordic runningu.

Odporúčame prečítať: Máli sa vám klasický beh? Venujte sa nordic runningu!


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pomôžu v zime pri behu palice? Užitočné, alebo zbytočné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.