Potrebuješ k behu nakopnúť? Tieto dievčatá ti ukážu ako na to

Mnohé sa ma pýtate, ako začať behať a vydržať. Motivovať vás môžu dievčatá ako vy, ktoré boli postavené pred výzvu zabehnúť polmaratón. 

Keď kolektív motivuje alebo prečo nebehávaj len sama
Zdroj: adidas
12. NOV 2018

Záleží, aký ste typ človeka, ale väčšinu ľudí kolektív motivuje. Zrejme aj z toho vzišlo príslovie, že v jednote je sila. Zažili ste už atmosféru bežeckých pretekov? Keď stojíte na štartovacej čiare, po boku máte vám podobných nadšencov, adrenalín vrie všetkým v tele a eufória z nadšenia je priam neopísateľná. Davy robia s ľuďmi divy. Mnohokrát motivujú natoľko, že často prekonávame samých seba. 

Inak to nebolo ani v skupine dievčat, ktoré trénovali pod vedením trénera Lea Lendvorského, kapitána bežeckej komunity adidas runners Bratislava. Posledných pár mesiacov trávil tréningami dievčat, ktoré prijali výzvu, že zabehnú polmaratón. Mnohé z nich mali s behom iba nepatrné skúsenosti. A predsa ten polmaratón zabehli. Prečítať si to môžete v článku Polmaratón za 4 mesiace? S komunitou adidas Runners Bratislava to dokážeš aj ty! Čo všetko zažili počas prípravy na polmaratón si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Dievčatá z “Who said girls can’t race”

Bola som zvedavá, aké sú a ako teda vyzerá ich príprava. Zaujímalo ma, aké typy žien či dievčat sa odhodlajú na takúto výzvu. Predsa len čakalo ich množstvo tréningov. Konkrétne 4 tréningy do týždňa. Niektoré spoločné, kde bol tréning zostavený tak, aby napredovali. Iné zasa osamote, kedy si museli nájsť čas a hlavne odhodlanie vyraziť napríklad na dlhý beh počas víkendu. 

Najlepšie niekoho spoznáte, keď sa k nemu pridáte. Preto som s nimi absolvovala pár tréningov a tiež adidas bežecké sústredenie. Práve tam bol čas na rozhovory, zdieľanie spoločných tréningov a zážitkov, akými bol napríklad aj šprint do kopca na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Alebo spoločná túra na Téryho chatu. Tentokrát sa nebehalo, za to sme nachodili 20 kilometrov.  

adidas

Nový cieľ

A aké sú? Každá iná, ale čo ich spája, je práve odhodlanie zabojovať za seba a nevzdať to. Bolo zaujímavé vnímať, že z cieľa zabehnem to nejako, sa postupne stával nový cieľ. Zabehnem to do určitého času. So zlepšovaním kondície prišlo aj nové sebavedomie. Opäť sa potvrdilo, že pri výzvach človek silnie viac mentálne než fyzicky. 

Inak skvelý babinec sa zišiel. Dievčatá sa navzájom podporovali, zdieľali si zážitky, skúsenosti, ako aj drobné ťažkosti, ktoré ich počas prípravy stretávali. Nie vždy ide všetko hladko. Ľudský organizmus nie je stroj a preto sa stáva, že sa určitá jeho časť opotrebuje práve vtedy, kedy to najmenej čakáme. Práve v takýchto chvíľach je veľmi užitočné mať po boku trénera, ktorý vám poradí a postará sa o vás. V tíme adidas im po celý čas bol k dipozícii tréner Leo Lendvorský, ktorý si v prípade nutnosti pozýval iných odborníkov ako napríklad fyzioterapeuta. 

adidas

Keď v tom nie si sama

Poznáte ten pocit, keď sa na niečo aj odhodláte, ale samej vám to nejde? Alebo aj ide, ale nie tak, ako by ste chceli. Výsledky neprichádzajú a vy stagnujete na mieste. To sa však našim dievčatám nestalo. A práve aj v tom tkvie čaro kolektívu. 

Ako mi prezradila Andrejka Gyarmathyova, ktorá poctivo trénovala: “Behávala som príležitostne a najmä pre radosť. Postupne som si hovorila, že by bolo skvelé odbehnúť si jedného dňa polmaratón. Keď som sa dozvedela, že v rámci komunity adidas runners Bratislava štartuje bežecka príprava dievčat na polmaratón, bola som nadšena. Spoločné tréningy, individuálne plány a výborna atmosféra nás motivovali prekonávať sa každý týzdeň, výrazne sme si zlepšili kondíciu počas krátkeho času, nabehali stovky kilometrov. Bolo to perfektné obdobie, ktoré ma ešte viac motivovalo behávať, hýbať sa a žiť zdravšie."

adidas

Komunity a spoločenstvá sú najmä o socializácii a nadväzovaní vzťahov. Svoje o tom vie aj Nikola Bartošová: "Krátko pred prípravou som sa prisťahovala do Bratislavy. Pre mňa to bolo neznáme mesto. Vôbec som nevedela, kde behávať. Tým, že sa človek socializuje, získava kamarátov. Okruh ľudí, ktorí ho vedia viac podporiť a hecovať. Keď som sa dozvedela o tejto komunite, povedala som si prečo nie. Veď vždy je čo zlepšovať. Keď už chcem behávať niekoľkokrát do týždňa, tak by to chcelo aj nejaký režim, aby som napredovala. To bol ten popud. Ak to nechcem robiť len tak pasívne, tak je dobré zvoliť si komunitu, lebo potom to ide ľahšie."

adidas

Niekomu padne vhod najmä povzbudenie od ostatných. Oceniť sa vieme aj sami, ale od tých druhých to padne lepšie. Podobné pocity som mnou zdieľala Lýdia Janatova: “Teraz, keď som súčasťou komunity, tak sa po preteku v cieli pochválime ako sme to super odbehli, pokecáme o koľko sme sa zlepšili. Je to taká iná atmosféra, ako keď si ideš zabehnúť pretek sama, nikoho naokolo nepoznáš, a po preteku si vezmeš veci z úschovne a ideš domov."

adidas

Miu Majerníkovú prvý beh v spoločnosti adidas runners Bratislava motivoval natoľko, že odvtedy beháva pravidelne. Rodáčka z Liptova si na to spomína takto: “V rámci komunity som si odbehla päťkilometrový beh od hradu k Dunaju. Vtedy som behala prvýkrát vonku a to ma tak motivovalo, že odvtedy som chcela každý deň behať. V Bratislave síce nie je až taká príroda ako na Liptove, ale je krásne obdivovať nové miesta, kade beháš. Nie je to také monotónne ako vo fitku. A to ma veľmi motivovalo.”

adidas

Mnohí majú problém pri určitej športovej aktivite vytrvať. Tým, že si Nikola Bartošová našla svoju komunitu, dokázala si poradiť aj s týmto neduhom: “Keď som behávala sama a najmä v zime, mnohokrát sa mi nechcelo. Odôvodňovala som si to tým, že som unavená a vlastne, už je tma. Potom som si však povedala, veď si už prihlásená na tréning, tak utekaj. A takto mi to vydržalo celú zimu. To mi pomohlo behávať pravidelne.”

Motivácie nie je nikdy dosť

Čím viac sa niečomu venujete, tým viac máte zažité. Vlastné skúsenosti nás obohacujú natoľko, že častokrát sa staneme motivátormi pre okolie. Potrebujete nakopnúť? Nikoleta Šťastná vás určite namotivuje: “Nerozmýšľajte nad tým, či sa vám chce alebo nie. Obujte si tenisky, oblečte sa a choďte. Beh je najjednoduchší šport. Nič k tomu človek nepotrebuje. Len sa potrebuje zdvihnúť a ísť, lebo tých výhovoriek existuje miliónpäťsto.”

adidas

Blogerka Simona Škodová zase prezradila: “ Myslím, že ten pocit po behu alebo po každej tej aktivite, ktorú človek miluje, je na nezaplatenie. Beh pre mňa znamená také spojenie, kedy robím fyzicky niečo a zároveň môžem vypnúť hlavu alebo môžem premýšľať nad mnohými vecami. Aspoň ja osobne to tak mám, že pri behu prídem na veľa nápadov. Či už pri receptoch, učení sa, čokoľvek.”

adidas

Bežecké komunity vznikajú preto, aby motivovali a podporovali bežcov v tejto aktuálne veľmi trendovej a populárnej športovej aktivite. Nemusíte mať obavy, že niekoho nepoznáte. Grantujem vám, že už po prvom tréningu sa to zmení. Stačí prísť. Všetko potrebné o tréningoch bežeckej komunity adidas runners Bratislava sa dozviete na stránke adidas.sk/adidasrunners.

Príďte sa inšpirovať osobne

Radi by sme vás pozvali na workshop, na ktorom môžete stretnúť trénera Lea Lendovrského, ako aj dievčatá z adidas projektu “Who said girls can’t race”. Leo prezradí tipy a triky, ako sa správne pripraviť na polmaratón, a dievčatá sa s nami osobne podielia o svoje skúsenosti. Príďte sa inšpirovať aj vy! Všetky potrebné informácie o evente nájdete na nasledujúcom  linku: https://www.facebook.com/events/352031468688223/. 

Ako prípravu vnímala influencerka Naty Kerny, ktorá sa s polu s dievčatami pripravovala na polmaratón, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Potrebuješ k behu nakopnúť? Tieto dievčatá ti ukážu ako na to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2961
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.