Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?
26. JAN 2015

Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?

Pri športovaní hrajú veľmi dôležitú úlohu hormóny. Pôsobia ako nosiče informácií medzi rôznymi orgánmi. Jednoducho ovládajú všetky činnosti, ktoré majú priamy vplyv na športový výkon. 

Veľa hormónov, tvorených v ľudskom tele, sa môže modulovať použitím omega-3-mastných kyselín s dlhým reťazcom, ako sú EPA, DHA a ALA.

EPA, DHA a ALA

Pri mnohých doplnkoch stravy, ktoré obsahujú omega-3-mastné kyseliny, sa môžete stretnúť s množstvom skratiek. Najčastejšie sa však vyskytujú EPA a DHA.

  • EPA je kyselina eikosapentaenová. Táto nenasýtená mastná kyselina sa prirodzene vyskytuje v rybom oleji, ktorý sa získava hlavne z čerstvých pečení niektorých druhov tresky. Avšak vhodným zdrojom môžu byť aj samotné ryby. Táto kyselina podporuje zníženie hladiny cholesterolu (teda jej zlej frakcie LDL) a aj priaznivo pôsobí v prípade kardiovaskulárnych ochorení.  
  • DHA predstavuje skratku pre kyselinu dokosahexaenovú. Táto kyselina sa rovnako ako EPA nachádza v rybom oleji, ale aj v morských riasach. Je dôležitá pre správnu činnosť bunkových stien, očí, nervového a kardiovaskulárneho systému.
  • ALA je kyselina alfa-linolénová. Nachádza sa v ľanových semienkach, konope a semenách chia. V tele je vždy premenená na EPA alebo DHA, ale prepočítavací koeficient je menší ako jedno percento. Z toho vyplýva, že nejde o dobrý zdroj.

Čo sa deje v tele počas behu

Ak je vaším cieľom dosahovať kvalitné výsledky a udržať si svoju výkonnosť po dlhšiu dobu, je dôležité do svojej prípravy zapojiť intenzívne tréningy. Pri intenzívnych tréningoch sa však zvyšuje riziko zranení v dôsledku nadmerného stresu. Do tela sa totižto vylučuje zvýšené množstvo stresového hormónu kortizolu. Ide o katabolický hormón, ktorý spôsobuje aj zhoršenie výkonu. Okrem kortizolu sa pri intenzívnych tréningoch do tela vylučujú aj ďalšie prozápalové hormóny, napríklad cytokíny, interleukín-6 (priamo spôsobuje poškodenie svalov) a klesá tvorba protizápalových hormónov, ako je prostaglandín-1.

Doba potrebná na zotavenie po tréningu

Čas potrebný na zregenerovanie závisí od množstva prozápalových a protizápalových reakcií. Ak je vyššia hodnota prozápalových hormónov a nižšia úroveň protizápalových, je čas potrebný na regeneráciu samozrejme dlhší.

Ako môže bežec tieto zápaly v tele znížiť?

Jednoducho a to tak, že do stravy zapojí zvýšené množstvo EPA a DHA. Okrem iného tieto dve kyseliny môžu nahradiť časť molekuly kyseliny arachidonovej v bunkových membránach. Ich príjem podporuje pokles prozápalových a zvyšuje mieru protizápalových hormónov. Z toho vyplýva, že užívanie omega-3-mastných kyselín možno považovať za prostriedok zníženia rizika poranenia a to hlavne u športovcov s intenzívnymi tréningami.

Účinky omega-3-mastných kyselín u bežcov

  • zníženie rizika vzniku poranení
  • kratšia doba regenerácie
  • nižšie riziko pretrénovania
  • zlepšenie nálady
  • vplyv na prenos kyslíka do svalov
  • pozitívne účinky na redukciu hmotnosti
  • priaznivo pôsobia na rast svalovej hmoty

Všeobecne možno povedať, že suplementácia omega-3-mastnými kyselinami (EPA a DHA) účinne znižuje telesné zápaly, zlepšuje náladu a pozornosť, čím zlepšuje aj chuť do cvičenia. 

Odporúčame prečítať: Dôležité omega-3 mastné kyseliny. Prečo ich naše telo potrebuje?


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1506
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.