Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?

Pri športovaní hrajú veľmi dôležitú úlohu hormóny. Pôsobia ako nosiče informácií medzi rôznymi orgánmi. Jednoducho ovládajú všetky činnosti, ktoré majú priamy vplyv na športový výkon. 

Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?
26. JAN 2015

Veľa hormónov, tvorených v ľudskom tele, sa môže modulovať použitím omega-3-mastných kyselín s dlhým reťazcom, ako sú EPA, DHA a ALA.

EPA, DHA a ALA

Pri mnohých doplnkoch stravy, ktoré obsahujú omega-3-mastné kyseliny, sa môžete stretnúť s množstvom skratiek. Najčastejšie sa však vyskytujú EPA a DHA.

  • EPA je kyselina eikosapentaenová. Táto nenasýtená mastná kyselina sa prirodzene vyskytuje v rybom oleji, ktorý sa získava hlavne z čerstvých pečení niektorých druhov tresky. Avšak vhodným zdrojom môžu byť aj samotné ryby. Táto kyselina podporuje zníženie hladiny cholesterolu (teda jej zlej frakcie LDL) a aj priaznivo pôsobí v prípade kardiovaskulárnych ochorení.  
  • DHA predstavuje skratku pre kyselinu dokosahexaenovú. Táto kyselina sa rovnako ako EPA nachádza v rybom oleji, ale aj v morských riasach. Je dôležitá pre správnu činnosť bunkových stien, očí, nervového a kardiovaskulárneho systému.
  • ALA je kyselina alfa-linolénová. Nachádza sa v ľanových semienkach, konope a semenách chia. V tele je vždy premenená na EPA alebo DHA, ale prepočítavací koeficient je menší ako jedno percento. Z toho vyplýva, že nejde o dobrý zdroj.

Čo sa deje v tele počas behu

Ak je vaším cieľom dosahovať kvalitné výsledky a udržať si svoju výkonnosť po dlhšiu dobu, je dôležité do svojej prípravy zapojiť intenzívne tréningy. Pri intenzívnych tréningoch sa však zvyšuje riziko zranení v dôsledku nadmerného stresu. Do tela sa totižto vylučuje zvýšené množstvo stresového hormónu kortizolu. Ide o katabolický hormón, ktorý spôsobuje aj zhoršenie výkonu. Okrem kortizolu sa pri intenzívnych tréningoch do tela vylučujú aj ďalšie prozápalové hormóny, napríklad cytokíny, interleukín-6 (priamo spôsobuje poškodenie svalov) a klesá tvorba protizápalových hormónov, ako je prostaglandín-1.

Doba potrebná na zotavenie po tréningu

Čas potrebný na zregenerovanie závisí od množstva prozápalových a protizápalových reakcií. Ak je vyššia hodnota prozápalových hormónov a nižšia úroveň protizápalových, je čas potrebný na regeneráciu samozrejme dlhší.

Ako môže bežec tieto zápaly v tele znížiť?

Jednoducho a to tak, že do stravy zapojí zvýšené množstvo EPA a DHA. Okrem iného tieto dve kyseliny môžu nahradiť časť molekuly kyseliny arachidonovej v bunkových membránach. Ich príjem podporuje pokles prozápalových a zvyšuje mieru protizápalových hormónov. Z toho vyplýva, že užívanie omega-3-mastných kyselín možno považovať za prostriedok zníženia rizika poranenia a to hlavne u športovcov s intenzívnymi tréningami.

Účinky omega-3-mastných kyselín u bežcov

  • zníženie rizika vzniku poranení
  • kratšia doba regenerácie
  • nižšie riziko pretrénovania
  • zlepšenie nálady
  • vplyv na prenos kyslíka do svalov
  • pozitívne účinky na redukciu hmotnosti
  • priaznivo pôsobia na rast svalovej hmoty

Všeobecne možno povedať, že suplementácia omega-3-mastnými kyselinami (EPA a DHA) účinne znižuje telesné zápaly, zlepšuje náladu a pozornosť, čím zlepšuje aj chuť do cvičenia. 

Odporúčame prečítať: Dôležité omega-3 mastné kyseliny. Prečo ich naše telo potrebuje?


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo by mal bežec riešiť dostatočný príjem omega-3-mastných kyselín?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.