Reebok Spartan Race nie je len pre mužov. Vytrénuj sa na pravú Sparťanku

redakcia

V letných mesiacoch sú populárne najmä outdoorové športy v prírode. Pohyb, či už vo forme behu alebo turistiky na zaujímavých miestach, je skvelým spôsobom, ako sa udržiavať vo forme a byť stále fit. 

Reebok Spartan Race nie je len mužská záležitosť. Vytrénujte sa na pravú Sparťanku
4. AUG 2015

Nie tak dávno prišiel aj na Slovensko nový druh pretekov, ktorý spája extrémnejšiu formu terénneho behu so zdolávaním prekážok, ktorý sa nazýva Reebok Spartan Race. Hoci väčšinou sa „sparťanskou“ medailou radi chvália muži, nežnejšie pohlavie nezaostáva, a Sparťaniek je čoraz viac. Jednou z najúspešnejších pretekárok, ktorá v elitnej kategórii vyhráva pretek za pretekom, je Tereza Janečková. Prečo sa zúčastniť na týchto pretekoch, a ako sa môžete stať krásnou Sparťankou, prezradí sama Tereza.

tereza janečková

Prečo môžu byť Reebok Spartan Race preteky vhodné pre ženy?

Zúčastniť sa na týchto pretekoch by som odporúčala už len preto, že ženy často hľadajú nejakú motiváciu alebo zmysel, prečo sa do určitej veci pustiť. Príkladom môže byť beh. Máloktorá žena sa dokáže prekonať a urobiť prvé bežecké kroky, a keď už, tak nie vždy jej to vydrží. Práve Reebok Spartan Race sa môžu stať hnacím motorom. Atmosféra na týchto pretekoch vás totiž vtiahne, človek zistí, ako na tom je, prekoná sám seba, a keď dobehne, má chuť a motiváciu to skúsiť znovu a možno lepšie.

Ako vyzerá tvoja príprava?

Moja príprava sa skladá z dvoch častí a doplnkov. Každý týždeň mám beh a silovú prípravu. Väčšinou mám v pondelok voľno a fyzioterapiu, v utorok ráno behám do 10 kilometrov a popoludní trénujem v CrossFit Praha, a v stredu absolvujem špeciálne bežecké tréningy. Vo štvrtok znova behám a crossfitujem. V piatok si doprajem voľno. V sobotu mám väčšinou preteky, a ak nie, v nedeľu idem na dlhší beh, ktorý trvá aj 3 hodiny. Okrem toho rada leziem, niekedy idem do práce na bicykli, hrám volejbal a plávam.

Tvoje najlepšie umiestnenie na Reebok Spartan Race?

Bolo to 5. miesto minulý rok na majstrovstvách sveta v Amerike.

tereza janečková

Ako vnímaš formovanie postavy pri tomto športe?

Formovanie postavy ide ruka v ruke s tréningami. Keď sa tomu človek venuje, tak musí nielen behať, ale aj cvičiť. Každá Sparťanka by preto nemala vyzerať ako vyziabnutá bežkyňa, ale mala by sa starať aj o budovanie prirodzených a pekne vyzerajúcich svalov, bez ktorých neprekoná prekážky.

Ako sa na teba ako Sparťanku pozerajú muži?

Muži sa mňa pozerajú všelijako. Tí, ktorí ma poznajú, sa už nad tým nepozastavujú. A tí, ktorí nie, a stretnú ma na pretekoch, tak si musia zvyknúť, že i žena dokáže zabrať a prekonať prekážky počas behu lepšie ako oni. Moja rodina mi často hovorí, že by som sa mala upokojiť a zmierniť tempo, ale už si zvykli a podporujú ma.

Od júna sa uskutočnili už dva preteky na Slovensku a to v Nitre a na Donovaloch, kde sa konal  tzv. Super Spartan, teda viac ako 13-kilometrová trať s minimálne 21 prekážkami. Víťazkou bola znova Tereza Janečková. Na trati nechýbali prekážky ako plazenie sa pod ostnatým drôtom, hod oštepom, nosenie ťažkých bremien či šplhanie sa nad korytami plnými bahna a kalnej vody.

tereza janečková

Najbližšou výzvou na Slovenku bude prvý septembrový víkend, počas ktorého sa v Tatranskej Lomnici uskutoční sparťanský dvojdeň. V sobotu bude Spartan Sprint, najľahší stupeň trate, v nedeľu 6.9. budú vyvrcholením Majstrovstvá Európy Reebok Spartan Race. Pretekári budú musieť zabehnúť minimálne 20 kilometrov a zdolať 26 prekážok. 

Viac informácii na stránke www.spartanrace.sk.


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 270

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Reebok Spartan Race nie je len pre mužov. Vytrénuj sa na pravú Sparťanku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.