Skúsili ste už behanie v lese?

Ak máte v pláne začať s behom a môžete si vybrať medzi behaním po lesných cestách alebo po asfaltových cestách, určite voľte prvú možnosť. Behanie po lese prináša množstvo pozitív. 

Skúsili ste už behanie v lese?
25. SEP 2017

Keďže vzduch v lese obsahuje veľa biologicky aktívnych látok, má veľmi pozitívny vplyv na ľudské telo:

  • Zvyšuje fyzickú a aj duševnú výkonnosť.
  • Zvyšuje odolnosť organizmu proti toxínom.
  • Zvyšuje obsah hemoglobínu v krvi.
  • Zlepšuje pľúcnu ventiláciu.
  • Zlepšuje koordináciu pohybov.
  • Zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému.
  • Rozvíja silu nôh a núti telo zapájať aj iné svalové skupiny.

 

Prečo skúsiť horský beh

Trail running vám poskytne uvoľnenie od každodenného stresu a viete sa vďaka nemu dostať k rôznym zážitkom. Hoci tento štýl behu môže byť dosť náročný aj po fyzickej stránke, v krásnom prostredí na túto záťaž viete zabudnúť. Určite nemáte problém dostať sa na blízke pole, do lesa alebo na lúku. Všade sa dajú nájsť pekné cestičky, vedúce krajinou mimo asfaltu a betónu.

Ďalším špecifikom trailového behu je neustále sa meniaci charakter bežeckej trasy. Pri jednom behu môže byť cesta kamenistá, úzka, rozbahnená, klesajúca, stúpajúca, neviditeľná alebo aj úplne rovná a jasná. Pri tomto type behu musíte zabudnúť na rýchle behanie, pretože sa pri ňom musíte maximálne sústrediť, ak si nechcete ublížiť.

Je potrebné sa naučiť novú techniku behu - zmeniť štýl, krok a dopad. Zo začiatku by ste určite mali zabudnúť na ubehnuté kilometre a sledovať iba čas. O pár mesiacov bude totiž tá istá trať pokrytá listami zo stromov, snehom a teda úplne iná. Horský beh vám pomôže zmeniť váš bežecký stereotyp a prinesie vám vždy zaujímavé osvieženie.

Ako sa správne pripraviť na horský beh

V súčasnej dobe je už ponuka a kvalita na veľmi dobrej úrovni. Dôležitá je najmä dobre zvolená bežecká obuv. Dnes je možné vybrať si zo širokej ponuky bežeckých topánok vhodných do najrôznejších podmienok. Rozdiely existujú predovšetkým v úprave podrážky a tlmení. Ak bežíte dlhú trasu je vhodné mať poruke teleskopické paličky a ich použitím šetriť kĺby. Pre beh v noci, čo na diaľkových behoch vôbec nie je neobvyklé, sa hodí čelovka. Samozrejmosťou by mala byť dostatočná zásoba tekutín a aj niečo malé k zahryznutiu. 

Zdroj titulnej fotky: David Marcu, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Skúsili ste už behanie v lese?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.