Spestrite si život krásnymi zážitkami! Aj triatlon je cesta

Mirka

„Podľa mňa je v triatlone dôležitejšia púť k jeho dosiahnutiu ako samotný výsledok. Triatlon je predovšetkým cesta, a to cesta náročná, ale plná krásnych zážitkov. Skúsiť si ho môže každý, veď s chuťou sa dá súťažiť aj vtedy, keď človek nemá nový neoprénový oblek na plávanie či najnovší model cestného bicykla,“ hovorí riaditeľ žilinského triatlonu Peter Fiabáne.

Spestrite si život krásnymi zážitkami! Aj triatlon je cesta.
12. OKT 2013

Triatlon je populárna športová disciplína, ktorá kombinuje plávanie, bicyklovanie a beh v rozličných stupňoch náročnosti (šprint triatlon, „iron man“). Príprava na triatlon nie je jednoduchá, ale snaha prekonať seba samého a množstvo zdravotných prínosov, to rozhodne stojí za to.

Čo človek prípravou a účasťou na triatlone získa? Kombinácia behu, plávania a bicyklovania naznačuje, že je precvičená široká škála svalov a niečo ako nuda pri tréningu, to jednoducho neexistuje. Triatlon je napríklad aj o PREVENCII proti kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke, vysokému krvnému tlaku, vysokej hladine cholesterolu v krvi, rakovine, osteoporóze, depresii, zlej nálade a stresu.

Čo je však najdôležitejšie? „Triatlon vám nič neodpustí, výsledok sa nedá oklamať. Nakoniec sa vždy ukáže, koľko času človek venuje príprave a ako tvrdo a poctivo trénuje. Triatlonové krédo ,bolesť pominie, hrdosť zostane’ vystihuje presne to, o čom triatlon je. Je jedno, na akej výkonnostnej úrovni momentálne ste,“ pripomína podstatu tejto športovej disciplíny organizátor triatlonu v Žiline. Triatlon je vlastne životný štýl, ktorý si človek zvolí. Cesta, ktorá je vo viacerých smeroch náročná, ale veľmi krásna a zaujímavá.

Triatlon na Slovensku

Počet záujemcov o túto formu súťaženia neustále narastá, hoci na Slovensku je viac amatérov ako profesionálov. Potvrdzujú to aj slová riaditeľa žilinských pretekov: „Väčšinou sa na pretekoch zúčastňujú amatéri, ktorí sa vo svojom voľnom čase popri zamestnaní, či štúdiu venujú príprave na triatlon. Aj medzi nimi sú však rozdiely. Niektorí sa pripravujú systematiky, alebo náhodne, v kluboch, alebo samostatne, pod odborným vedením, ale aj bez neho.“

Príprava na triatlon prirodzene vyústi do účasti na pretekoch. Napríklad v Žiline sa tento rok uskutočnil už pätnásty ročník súťaže a zúčastnilo sa viac ako 400 účastníkov. Čo pripravujú organizátori do budúcnosti? „Radi by sme po dohode so správcami zveľadili priestor zázemia pretekov a depa. Latku by určite zdvihlo štartovacie mólo pre plaveckú časť,“ prezrádza svoje plány riaditeľ Garmin Žilinského triatlonu. To však nie je všetko. V rámci týchto pretekov sa uvažuje aj o súťaži na kolieskových korčuliach a, samozrejme, o organizácii sprievodných podujatí, ktoré atraktivitu súťaže zvyšujú.

Chcem ísť na triatlon. Čo musím vedieť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že triatlon je o troch vytrvalostných disciplínach a nie o jednej, ako je to pri väčšine športov. O to náročnejšia je príprava. „Tréning vypĺňa podstatnú časť prípravy, ktorú vo veľkej miere absolvujete sami, či vo dvojici, len zriedka vo väčšom kolektíve,“ hovorí Peter Fiabáne a dodáva, že veľmi dôležitá je aj taktická príprava, technické, materiálne a finančné zabezpečenie pretekára.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spestrite si život krásnymi zážitkami! Aj triatlon je cesta

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.