Splňte si bežecko-cestovateľské sny vďaka maratónskej turistike!

Janka

U nás je pomerne neznáma, vo svete jej prepadli tisícky ľudí! Reč je o maratónskej turistike, ktorá sa považuje za celosvetový fenomén. Mnohí skombinovali dve činnosti, ktoré milujú - cestovanie a beh. Smerujú za hranice krajiny, aby sa zúčastnili organizovaného bežeckého podujatia. Tak si plnia bežecko-cestovateľské sny!

Splňte si bežecko-cestovateľské sny vďaka maratónskej turistike!
6. MÁJ 2014

Počet amatérskych bežcov sa stále zvyšuje a organizátori bežeckých podujatí oslovujú prostredníctvom internetu či sociálnych médií aj zahraničných účastníkov. Preto sa maratónska turistika teší čoraz väčšej popularite v zahraničí a pomaly sa dostáva aj k nám.

Rôzne národnosti na štartovacej listine

Dnes už nie je nič zvláštne na tom, ak sa na štarte nejakého maratónu postavia bežci z iných krajín. Napríklad nedávneho ČSOB Bratislava Marathonu sa zúčastnil Keňan, ktorý triumfoval a z celého maratónu vzišiel ako víťaz. Ide o maratónskeho turistu, ktorý prepadol tomuto fenoménu. Vycestoval na Slovensko preto, aby absolvoval bežecké podujatie.

V niektorých krajinách sa dokonca organizujú skupinové zájazdy. U nás ide skôr o individuálne výlety. Faktom je, že väčšie skupinky krajanov nájdete na štartovacej listine v Maďarsku, Rakúsku alebo Českej republiky. Skladba účastníkov Pražského maratónu je každý rok veľmi pestrá. Niekedy sa jej zúčastní až 80 národností. Treba podotknúť, že maratónska turistika zahŕňa aj kratšie trate ako maratón.

Účasť na bežeckom podujatí zvyknú maratónski turisti skombinovať s niekoľkodňovým pobytom a poznávaním danej lokality. Spoja tak cestovateľskú vášeň a beh! Atmosféru zahraničných behov majú chuť zažiť skôr tí bežci, ktorí už majú s týmto športom väčšie skúsenosti a nabažili sa do sýtosti domácich podujatí.

Beh a spoznávanie krajiny v jednom

Je jedno, kde bežíte. V každom prípade by ste mali byť na maratón dôkladne pripravení. Maratónska turistika má jednu prekážku, ktorej by sa mal každý bežec vyhnúť, ak chce v danej krajine podať čo najlepší výkon. Na mnohé podujatia, hlavne v susedných krajinách, sa dá ľahko dostať autom. Preto to mnohí využívajú, no často sa stáva, že podcenia svoje sily. Párhodinový spánok pred maratónom nie je práve najlepší. Vtedy si človek nič neužije a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude stáť ani ten výkon za veľa.

Väčší zážitok bude mať ten, ktorý si maratónsku turistiku dôkladne naplánuje a rozhodne sa vycestovať do krajiny na niekoľko dní za účelom spoznania miestnej kultúry a nových miest. Popritom sa zúčastní behu, ktorý jeho zážitok ešte viac umocní. Netreba zabúdať na to, že maratónska turistika je beh aj spoznávanie krajiny v jednom. Aj keď nemusíte zabehnúť práve najlepší čas, na druhej strane spoznáte  nové miesta a domov si odnesiete jedinečné zážitky.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (stockimages)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Splňte si bežecko-cestovateľské sny vďaka maratónskej turistike!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.