Športovci, ktorí boli bosí

Palo Hlubina

Sú športy, kde byť bosí je samozrejmé. Ale pri väčšine je bežné mať na nohách tenisky, topánky, cvičky... Nie všetci ich však potrebujú.

Športovci, ktorí boli bosí
2. AUG 2017

O barefoot runningu, alebo behaní naboso, kolujú mnohé legendy, faktom však je, že keď sa do tejto oblasti pustia vedci, zdravotné benefity bosého behu potvrdia. No nejde len o beh. Naboso sa dá existovať takmer v každom športe. Veď sa pozrite.

Bosá turistika sa u nás ešte veľmi neudomácnila, no vo svete sa usporadúvajú aj bosé tracky, kde sa po horách chodí zásadne naboso. Rekordérky sú sestry Lucy a Susan Letcherové, ktoré sa vybrali na Apalačský trail. Dve tretiny z tejto 3500 kilometrov dlhej trasy prešli bez obuvi.

Z novembra 2010 pochádza rekord v bosej chôdzi, zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. V Indii (Mahabubnagare) vtedy pešo spolu išlo 2500 bosích ľudí.

Zápasníci zväčša používajú na nohách špeciálnu zápasnícku obuv. No jeden z tých mimoriadne známych bol zápasník z Fidži, Jimmy "Superfly" Snuka. Zápasil bosí.

Futbal naboso? Aj to sa dá. Konkrétne výkopy v americkom futbale. Tony Franklin a Rich Karlis pri nich uprednostňovali byť bosí. Jedna zo športových teórií tvrdí, že bosí hráč má lepšiu kontrolu nad silou a trajektóriou odkopnutej lopty.

Abebe bikila na olympiáde v ríme v roku 1960

A dostávame sa k bosému behu. Legendou je Etiópčan Abebe Bikila (na snímke). Vyhral maratón na Olympiáde v Ríme, v roku 1960. Traduje sa, že na štarte si ho všimli výborní maratónci, Jeff Julian, Barry Magee a Ray Puckett. Puckett vraj poznamenal, že ten bosí chlapík vedľa nich je určite jeden z tých, ktorého porazia. Skončili za ním.

Inak rekord v najdlhšom behu naboso drží Todd Ragsdale z Oregonu. Ubehol bez obuvi 164 kilometrov.

A ešte jedna zaujímavá informácia - behať naboso sa dá aj na ľade. Rekord v behu na 100 metrov na ľade naboso drží Holanďan Nico Surings s časom 17,35 sekundy.

Zdroj titulnej fotky: Liji Jinaraj, CC2.0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športovci, ktorí boli bosí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2600
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.