Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?

Chceli by ste začať s behom, no je pre vás prekážkou jesenné či zimné počasie? Tento argument neobstojí, pretože sa jedná iba o jednu z ďalších výhovoriek, ktorou chcete uchlácholiť sami seba.

Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?
30. NOV 2016

S tým súhlasí aj skúsený bežecký tréner Marek Vojník. Ten je toho názoru, že „zlé počasie neexistuje, existuje iba zle oblečený športovec. Behávame v každom počasí, mimo situácií, keď hrozí riziko úrazu, ako je silný dážď, poľadovica či silný vietor“. Uprednostniť bežecký pás je dobré aj vtedy, keď sú veľké mínusové teploty. Ak je teplota okolo mínus 12 stupňov Celzia, nemuselo by to byť pre bežca začiatočníka najlepšie. Aj keď skúsenejší nemajú problém ani s takýmito mrazmi. Do úvahy treba brať aj silu vetra a rýchlosť, resp. pocitovú teplotu.

Ak máte motiváciu, pevnú vôľu a kvalitné oblečenie, tak to pôjde

V jeseni a v zime to môže byť s behom trošku náročnejšie, ale kto má dostatočnú motiváciu, pevnú vôľu a dobré oblečenie, nemá sa čoho báť. Napokon aj beh v chladnom počasí za tmy má svoje čaro. Nehovoriac o tom, že pri takomto behu vydáme aj viac energie. „Pri športovaní v zimnom období dochádza k väčšiemu energetickému výdaju kvôli termoregulácii. To znamená, že pri behu v zime spálime viac energie a rýchlejšie chudneme,“ upozorňuje tréner Marek Vojník.

Pred behom v chladnom počasí by sme mali staviť na kvalitné funkčné oblečenie, ktoré vrstvíme. Dôležitá je aj nepremokavá obuv a reflexné prvky, ktoré stále mnohí bežci podceňujú. Samozrejmosťou je dôkladná rozcvička, ktorú môžeme vykonať ešte doma – svaly sú v zime viac stuhnuté a potrebujú dlhší čas na rozohriatie. Neopomíname ani doplnenie tekutín.

Tréner upozorňuje aj na dôležitosť jedla pred behom v zime. „Pred dlhším behom neodporúčam jesť jedlo  bohaté na sacharidy, ale skôr na bielkoviny. Po výdatných sacharidových raňajkách telo čerpá energiu zo zásob, ktoré ste raňajkovali a o to neskôr sa dostane k tukom, tým spomaľujeme odbúravanie tukov,“ radí Marek Vojník. Vhodným zdrojom bielkovín môže byť, napríklad kvalitný proteínový nápoj, kuracie mäso so zeleninou, tvaroh, tuniak, losos atď.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 tipov, ako behať počas jesene5 tipov, ako behať počas jesene

Dni sú kratšie, chladnejšie a neraz aj daždivé. To však nie sú dôvody na to, aby ste beh počas jesene zavesili na klinec. 

 

6 signálov, že ste zamilovali do behu6 signálov, že ste sa zamilovali do behu

„Ľudia nebehajú preto, aby boli šťastní, ale sú šťastní preto, že behajú,“ povedal nadšený bežec a autor viacerých kníh o behu Ch. McDougall. 

 

Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?

Mnoho hlavne začínajúcich bežcov si vyčíta, že nedokážu odbehnúť celý úsek plynule. Musia si ho rozkúskovať tak, že nejakú časť jednoducho odkráčajú. Je to chyba? 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2397
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.