V čom nosiť vodu pri behu?

Mirka

Počas horúcich letných dní potrebuje telo hydratáciu. V prípade, že človek behá počas leta, sú tekutiny nevyhnutnosťou.

V čom nosiť vodu pri behu?
5. AUG 2014

Cítite pri behu únavu či malátnosť? Začne vás bolieť hlava? Mávate kŕče? Je váš výkon v porovnaní s predchádzajúcimi mizerný? Jednou z pravdepodobných príčin je nedostatok tekutín. Akým spôsobom telo hydratovať počas behu a ako mať tekutiny stále k dispozícii?

Výber vhodného nápoja

Obsahuje nula kalórií, je chutná, bezpečná a ľahko dostupná. Najzákladnejšou zložkou pitného režimu by mala byť čistá voda. Ak vám nechutí, ochuťte si ju citrónom, bylinkami alebo kúskami ovocia. Ak neviete, koľko vody denne vypiť, riaďte sa jednoduchým pravidlom, ktoré hovorí, že na 10 kilogramov hmotnosti treba prijať 4 deci vody. Stav tekutín môžete kontrolovať aj podľa farby moču. Ak je tmavý a zapáchajúci, váš organizmus trpí nedostatkom tekutín.

V horúcich letných dňoch a pri vykonávaní športovej aktivity toto množstvo, samozrejme, narastá. Keďže sa človek viac potí, je vhodné siahnuť po nápojoch, ktoré sú obohatené o minerály, soli a vitamíny. Najvhodnejšou voľbou je preto iontový nápoj. Výborné sú hypotonické iontové nápoje, ktoré sú hlavne zdrojom minerálov a neobsahujú zbytočné sacharidy.

Odporúčame prečítať: Ako hydratovať telo počas horúcich letných dní?

 

Keby treba piť aj počas behu?

Väčšina amatérskych bežcov zvyčajne nemusí tekutiny dopĺňať počas samotného behu v prípade, že netrvá viac ako hodinu. Platí však, že pitný režim treba dodržiavať počas celého dňa a napiť sa pred a aj po behu. Ak je vonku predsa len horúco a chystáte sa podať skvelý výkon, vodu si so sebou zoberte.

Viete, v čom nosiť tekutiny pri behu?

Najjednoduchšou a najdostupnejšou voľbou je fľaša. Držanie fľaše vás však môže obmedzovať v pohybe. Bežať sa dá jedine tak, že budete fľašu držať raz v jednej a potom v druhej ruke. Ďalšou alternatívou je mať v každej ruke jednu fľašu. Našťastie, existujú aj „zlepšováky“, ktoré sú dostupné v športových obchodoch. Ide v podstate o akési špeciálne rukavice, do ktorých sa dá fľaša ľahko umiestniť. Poprípade je fľaša doplnená o rozličné popruhy tak, aby sa dala ľahko upevniť na ruky.

Odporúčame prečítať: Ako správne dodržiavať pitný režim v lete alebo voda je základ

 

Ďalšou a veľmi obľúbenou alternatívou sú špeciálne ľadvinky. Sú vybavené minimálne jednou, alebo viacerými fľaškami. V porovnaní s fľašami sú pohodlnejšie, pretože zbytočne nezaťažujú horné končatiny. Bežci ich majú radi aj preto, lebo okrem fliaš je možné do nich uložiť aj ďalšie veci. Samozrejme, závisí to od konkrétneho typu ľadvinky.

Okrem fliaš a ľadviniek možno na prenos vody počas behu využiť aj bežecké batohy. Tie sú však záležitosťou, ktorá osloví tých bežcov, ktorí sa zúčastňujú náročných pretekov. Do tohto vaku sa zmestia až tri litre vody a možno do neho uložiť aj ďalšie veci. Čo je veľmi užitočné napríklad pri behoch v horách.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V čom nosiť vodu pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.