Aj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme. Nesmie chýbať ani vitamín A.

Aj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to aj imunita
3. JUN 2015

Vitamín A si väčšina z nás spája hlavne so zdravým zrakom. V skutočnosti je áčko všestranným vitamínom, ktorý v ľudskom tele ovplyvňuje množstvo funkcií. Je nevyhnutný pre zdravie a vitalitu bežného človeka, ale i športovca. Má zásluhu na budovaní silnej obranyschopnosti, je potrebný pre zdravé kosti, chráni pokožku a sliznice a tiež je prevenciou srdcovocievnych ochorení.

Čo sa v ľudskom tele deje, ak je ho málo? Vznikajú zrakové poruchy, oslabená imunita, problémy s rastom kostí, kožné ťažkosti, ale aj ďalšie ochorenia súvisiace s činnosťou všadeprítomných voľných radikálov.

Pri športe sa do tela dostávajú škodlivé voľné radikály

Pri každej pohybovej aktivite dochádza k zvýšenému príjmu kyslíka. Lenže počas tohto procesu sa do ľudského organizmu dostávajú aj voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú zdravotné ťažkosti. Chrániť sa možno aj dostatočným prísunom vitamínu A. „Pre športovcov sú dôležité všetky vitamíny najmä z toho dôvodu, že vitamíny sú zapojené do biochemických procesov premeny látok, ktoré sú potrebné k pohybu, výkonu a regenerácii. Vitamín A je, samozrejme, najdôležitejší vitamín z pohľadu funkcie zdravého zraku, ale je potrebný aj pri udržiavaní vitality a imunitného systému športovca. Netreba zabúdať na to, že je to vitamín rozpustný v tukoch a vie dobre pohlcovať voľné kyslíkové radikály. Tie sú v športujúcom organizme vo veľkej miere prijímané pri zvýšenom dýchaní počas výkonu,“ ozrejmuje menej známe funkcie vitamínu A výživový poradca Libor Javro.

Ako zabezpečiť telu dostatok vitamínu A?

Áčko je vitamínom, ktorý je rozpustný v tukoch. Znamená to, že ľudský organizmus si ho dokáže uložiť do zásoby. Nachádza sa napríklad vo vnútornostiach, morských rybách či mliečnych výrobkoch. Vo forme provitamínu je zastúpený v brokolici, mrkve, špenáte, paradajkách, marhuliach atď. V tejto podobe sa mení v pečeni na vitamín A, ale iba v dávkach, ktoré telo aktuálne potrebuje. Ak teda jete málo živočíšnych produktov, ale aj ovocia a zeleniny, v ktorých sa nachádza, môže áčko vo vašom tele chýbať. Mimochodom, deficit vitamínu A je v celosvetovej populácii veľmi rozšírený, a teda sa môže týkať aj vás.

Preto nenechajte nič na náhodu. Vitamín A spolu s ďalšími vitamínmi a minerálmi môžete do organizmu doplniť aj formou spreju. Vitamíny v takejto podobe sa niekoľkonásobne lepšie vstrebávajú, ako keď ich užijete formou kapslí. Výhodou je i to, že ich môžete mať kedykoľvek pri sebe a pravidelne užívať.

Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk

lietajúce vitamíny

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? myslite na prísun vitamínu dBojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D

 

 

Zdroj PR, Zdroj foto: flickr.com
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články

Štýl