Ako behať vonku, keď je horúco

V lete si veľa ľudí nájde jeden jednoduchý, z časti aj opodstatnený dôvod, prečo nebehať, resp. všeobecne nešportovať. Sú ním vysoké teploty. Je možnosť, ako sa s tým naučiť bojovať, treba však dodržovať určité zásady.

Ako behať vonku, keď je horúco
9. JUN 2017

Keďže chcete športovať aj počas horúcich letných dní (teda, aspoň by ste mali chcieť ☺), nemali by ste si v tomto čase ľahnúť niekam do tieňa a čakať, kým sa celkom nezotmie, teplota výraznejšie neklesne alebo nezaprší. Oveľa vhodnejšie je obrniť svoje telo zvonka a aj zvnútra a dať sa do boja.

Natrite sa kvalitným opaľovacím krémom

Všetky odkryté časti tela sú počas horúcich letných dní veľmi náchylné na spálenie. Práve preto by ste ich mali chrániť opaľovacím krémom. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že veľká časť opaľovacieho krému je tvorená hydrofilnou zložkou (rozpustnou vo vode) a kvôli tomu sa pri potení z tela zmýva.

Odporúčam natrieť sa približne 20 minút pred vybehnutím a opakovať ho približne každú jeden a pol hodinu. Ak si náhodou počas behania odskočíte aj na nejaké osvieženie vo forme kúpeľu, tak sa po návrate k behu určite znovu natrite - 98% krému totiž zostalo vo vode hoci výrobca píše na obale niečo iné.

Dodržujte dostatočný pitný režim

Najdôležitejšiu úlohu má pre človeku určite dodržiavanie správneho pitného režimu a pri fyzickej záťaži vo vysokých horúčavách to platí niekoľkonásobne. Aby sa telo dokázalo chladiť, potrebuje mať dostatok tekutín. Iba vďaka ním dokáže tvoriť pot a ten má za následok to príjemné chladenie.

Pravdou však je, že telo sa bude potiť, aj keď nebude mať dostatok tekutín. Bude sa chcieť silou mocou zachladiť, ale v tomto prípade to bude spôsobovať zahusťovanie krvi, ktorá nebude môcť po tele dostatočne rýchlo rozvádzať kyslík a odvádzať oxid uhličitý. Váš kardiovaskulárny systém jednoducho padne.

Preto každých 20 minút tréningu vypite 0,2-0,3 l vody.

Chráňte si hlavu a aj oči

Na hlave je veľmi vhodné mať čiapku alebo šatku, ktorá vás ochráni pred úpalom. Na očiach potom odporúčam nosiť slnečné okuliare, ktoré vaše oči budú okrem UV žiarenia chrániť aj pred prachom, hmyzom, ale aj pred vysušovaním od vetra.

Primerane sa oblečte

Vhodný typ oblečenia je ľahké, vzdušné oblečenie alebo kompresné oblečenie, ktoré vám zabezpečí veľmi účinné odvádzanie potu a aj chladenie tela.

Prispôsobte si trasu behu

V dňoch s najväčšími horúčavami môžete aj trochu poľaviť, ale iba formou zmeny trasy. Vyberte sa vtedy takou trasou, na ktorej sa budete pohybovať viac po miestach s tieňom, prípadne takých, kde sa dá schladiť. Či už okúpaním sa v jazere alebo ovlažením napríklad v potôčiku. 

Zdroj ilustračnej fotky: Wolfman3000, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako behať vonku, keď je horúco

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2916
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.