Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Bežecké hormóny, ktoré vás dostanú do neba!

Existuje veľa dôvodov, prečo si z viacerých atraktívnejších športov vybrať práve beh. Okrem toho, že posilňuje srdce a telo, zlepšuje dýchanie a spaľuje prebytočné kalórie, uvoľňujú sa pri ňom aj hormóny, ktoré nás dostanú do neba: serotonín, adrenalín,  noradrenalín, dopamín a endorfíny.

Bežecké hormóny, ktoré vás dostanú do neba!
4. AUG 2014

Serotonín

Serotonín je hormón, ktorý pozitívne ovplyvňuje našu náladu. Pomáha vytvoriť a udržať pozitívne emócie a náladu, udržuje našu náladu v rovnováhe, pomáha so spánkom, zmierňuje stavy úzkosti a uľavuje od depresie. Bez neho by sme sa len ťažko nasmiali toľko, ako s ním.

Adrenalín a kortizol

Pri behu sa odbúravajú oba stresové hormóny a to adrenalín a kortizol. Po behu sa preto cítime uvoľnene, vyrovnane, skrátka pohodovo, čo vedie k duševnej rovnováhe. Vďaka tomu sa zvyšuje aj úroveň našich duševných schopností a zlepšuje sa koncentrácia.

Noradrenalín

Ide o neurotransmiter, ktorý sa uvoľňuje v tele pri strese, ale aj pri behu alebo inej kardiovaskulárnej činnosti. Zvýšenie množstva noradrenalínu v tele vedie k pocitu radosti a vzrušenia.

Dopamín

Táto látka pôsobí v tele naozaj mimoriadne. Podieľa sa na riadení bdelosti, zvyšuje zvedavosť, fantáziu, kreativitu a túžbu po sexe. Uvádza nás do stavu radosti, vábi nás a ponúka nám predstavu, že cieľ máme nadosah, preto prispieva viac ako iné látky, pôsobiace v mozgu, k vytvoreniu euforickej nálady. Vylučuje sa v tele, ak po niečom (jedlo, cieľ pri behu, ...) alebo niekom (priateľ, priateľka) túžime. Jednoducho povedané, dopamín je látka, ktorá nás poháňa.

Odporúčame prečítať: Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon

 

Endorfíny

Endorfíny sú hormóny, vylučované z hypofýzy počas fyzickej záťaže. Dajú sa považovať za akési vnútorné opiáty, ktorými naše telo tlmí bolesť, ktorú mu svojou fyzickou záťažou spôsobujeme. V porovnaní s morfiom (používa sa na zmiernenie bolesti) je rovnaké množstvo endorfínov stonásobne účinnejšie. Hladina endorfínov sa zvyšuje už desať minút po záťaži a zostáva až na desaťnásobku svojho pokojového množstva polhodinu po skončení fyzickej záťaže.

Odporúčame prečítať: 7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

 

Vďaka vyplavovaniu hormónov šťastia do tela a zlepšenému telesnému pocitu, nám beh môže dlhodobo posilniť sebavedomie, nebudeme sa cítiť unavení, v depresii a v napätí po celý deň.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežecké hormóny, ktoré vás dostanú do neba!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.