Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

VIDEO: Stačí pri behu dýchať nosom? Poradí tréner Ján Dömény

Jednou z častých bežeckých chýb je nesprávne dýchanie. Mali by ste pri behu dýchať nosom, alebo ústami?

VIDEO: Stačí pri behu dýchať nosom? Poradí tréner
Zdroj: Archív adidas
10. JUN 2020

Chceli by ste pre seba niečo urobiť a láka vás práve beh? Vybrali ste si skvelo, pretože beh je úžasná pohybová aktivita, ktorá vám prinesie množstvo telesných i duševných benefitov za predpokladu, že sa jej budete venovať pravidelne, osvojíte si správnu techniku i spôsob dýchania.

Ako dýchať pri behu?

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa začínajúci bežci dopúšťajú, je nesprávny spôsob dýchania. To znamená, že nádych vykonajú nosom a výdych ústami. V dôsledku toho je ich telo nedostatočne zásobené kyslíkom.

Ak neviete, ako dýchať pri behu, pozrite sa na odporúčanie bežeckého trénera Janka Döményho.

Pozor na plytké dýchanie

Problémom väčšiny z nás aj v bežnom živote, nielen pri vykonávaní športových aktivít, je plytké dýchanie, v dôsledku ktorého máme pocit nedostatočného množstva prijatého kyslíka. To znamená, že dýchame „z hrudníka“ a neovládame hlboké dýchanie, známe aj ako brušné dýchanie či dýchanie „do brucha“.

Hlboké dýchanie je vhodné nacvičiť si najprv v ľahu na chrbte. Ako na to? Ľahneme si na chrbát a ruky si položíme na brucho. Urobíme hlboký nádych, pri ktorom sa nám brucho zdvíha. Následne pomaly vydychujeme a uvoľňujeme svaly. Nádych i výdych robíme nosom i ústami.

Správne dýchanie je prevenciou pichania v boku i cestou k lepšiemu výkonu

Tréner upozorňuje aj na to, že ak sa naučíme správne dýchať, podporíme tým výkon pri behu a nemusíme sa báť nepríjemného pichania v boku. „Správnym dýchaním nielen predídeme pichaniu v boku, ale tak isto zlepšíme svoj športový výkon. Správnosť dýchania sa najlepšie trénuje pri voľnom behu, v rámci ktorého sa snažíme počas celej doby jeho trvania plynule rozprávať. Bežec by mal dýchať čo najdlhšie pokojne, predýchavať do brucha, resp. bránice a nielen lapať po dychu. Naučiť sa to môže každý. Ak už pichanie v boku nastane, tak treba zvoľniť tempo, rozdýchať to, čiže dýchať silnejšie a rýchlejšie, poprípade aj zastať,“ radí a dopĺňa, že prevenciou pichania v boku je rozcvička a poctivé zahriatie organizmu pred tréningom.

Okrem toho by sme si mali dávať pozor na frekvenciu dychu. Pri pomalom behu vykonávame nádych na tri doby (doba predstavuje počet krokov). To isté platí aj pre výdych. Pri strednej intenzite sa na dve doby nadychujeme a na dve vydychujeme. Pri intenzívnom behu sa nadýchneme na dve doby a jednu dlhšiu vydýchneme, poprípade sa riadime pravidlom – čo krok to nádych a výdych.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Stačí pri behu dýchať nosom? Poradí tréner Ján Dömény

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.