Ako odbehnúť v tehotenstve polmaratón

Veronika Shoebridge

Behajú muži, deti, ženy, starší, mladší, chudí či nie chudí. Beh je skutočne pre každého. Jednou z nich je aj nadšená bežkyňa, trénerka a vedúca bežeckej skupiny Sheruns, Petra Pukalovičová. Na tom by nebolo nič zvláštneho, keby práve neodbehla polmaratón a nebola v 5. mesiaci tehotenstva.

Ako odbehnúť v tehotenstve polmaratón
Zdroj: Archív Petry Pukalovičovej
27. APR 2018

Prečo ste začali behať?

Pravidelne behávať som začala asi pred 10 rokmi - bolo to ešte obdobie, kedy na bežcov okolití ľudia nechápavo pozerali ako na podivínov. :) K behu som mala odmalička blízko, najmä k dlhším vzdialenostiam -  to asi najmä vďaka mojej stavbe tela a relatívne dlhým nohám, ktoré mi umožňujú bežať celkom dlho a ďaleko bez nejakej väčšej námahy. Zlom v mojom vzťahu k behaniu však priniesla paradoxne práca v reklamnej agentúre. Pomerne namáhavá práca na premýšľanie, kreativitu a medziľudské vzťahy si vyžadovala odreagovanie sa - ideálne v podobe nejakého nekreatívneho, monotónneho pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu. A tak som začala pravideľne behávať. V začiatkoch mi veľmi pomohla bežecká skupina pod vedením Ivana Gaboviča, kde som sa naučila bežeckú techniku, správne dýchanie a aj systém, ako trénovať popri práci a zlepšovať sa.

Práve ste odbehli polmaratón v 5. mesiaci tehotenstva. Nebáli ste sa zranenia, otrasov počas behu či iných zdravotných komplikácií?

Behanie v tehotenstve som konzultovala s lekárom, ale takisto aj s mojou trénerkou Romanou. Vo všeobecnosti v tehotenstve platí - ako som sa dočítala v rôznej literatúre, že pohyb je viac ako vítaný. O to viac, ak som pravidelne behávala aj predtým. Jediné obmedzenie pri behaní je, že si treba dávať pozor na dýchanie a nebehať v anaérobnom pásme. To v ľudskej reči znamená, že treba behať v takom tempe, aby sme vedeli pri tom rozprávať. Polmaratón je moja obľúbená vzdialenosť, a vedela som, že z jesene, kedy som sa pripravovala na maratón a behala som veľké mesačné objemy, mám ešte stále v zásobe dobrú kondičku. Môj predpoklad sa potvrdil a polmaratón som si odbehla v pohode a s úsmevom na perách - a bez svalovice na druhý deň. :)

S akými mýtami sa počas tehotenstva stretávate v súvislosti s behom najčastejšie?

Najčastejšie sa stretávam s názorom, že v tehotenstve je beh zakázaný, a to najmä z dôvodu otrasov, ktoré údajne škodia. Druhý mýtus zasa súvisí s behaním v pokročilom štádiu tehotenstva. Oba mýty mi vyvrátili lekári, ale názor, na ktorý som dala najviac, je od mojej kamošky - gynekologičky a bežkyne. Má dve deti, s oboma behala až do deviateho mesiaca a neprestať s behaním mi jednoznačne odporučila.

Počas tehotenstva sa prirodzene zväčšia prsia. Nevadí to pri behaní? Ako to riešite vy?

Úprimne povedané, počas tehotenstva sa vám zväčší takmer všetko. :) Každé jedno kilo naviac na váhe znepríjemňuje samotné behanie, a cítim to aj ja. Treba však povedať, že zmena vo veľkosti tela aj pŕs prebieha postupne, nedeje sa zo dňa na deň, a tým pádom to až také veľké problémy nerobí. To, čo problémy robí, je bolesť pŕs v prvých mesiacoch tehotenstva. Nemám žiadnu radu, ako proti tomu bojovať, treba to len vydržať a ono to jedného dňa prejde. Podobne ako tehotenská nevolnosť a únava, ktorá mňa sprevádzala až do konca štvrtého mesiaca.

Náš tip: 

Pri zmene veľkosti pŕs (nielen) v tehotenstve odporúčame kúpiť si kvalitnú športovú podprsenku s vysokou účinnosťou, ktorá minimalizuje pohyb pŕs. A neplatí to len pre ženy v tehotenstve. Každá žena by pri behu mala nosiť takúto podprsenku. 

anitabeh

Aké vzdialenosti najradšej behávate?

Samu seba pokladám za bežkyňu na dlhšie trate. Mojou obľúbenou disciplínou je polmaratón na ceste, alebo dlhšie behy v lesnom prostredí. Mám za sebou aj zopár maratónov, tu si však dávam pozor, aby som nebežala viac ako jeden maratón do roka, pretože si myslim, že my ženy by sme viac naše telo prepínať nemali. Behanie je súčasťou môjho každodenného života, niekedy sa mi darí behávať 5-6 krát do týždňa, najmä v čase, keď trénujem na maratón, alebo sa pripravujem na nejaký iný pretek, kde by som chcela zabehnúť lepší čas.

V týchto obdobiach sa riadim tréningovým plánom, ktorý mi aktuálne pripravuje trénerka a vytrvalostná bežkyňa Romana Komarňanská. Vtedy behám tak, ako mi napíše, striedam behanie na dráhe, na ceste, v kopcoch alebo v lesnom teréne. Obdobia tréningových cyklov striedajú obdobia, kedy si behám len tak, pre radosť. Vtedy najviac uprednostňujem les, lebo okrem dobrého pocitu z pohybu má zelená farba neskutočne pozitívny vplyv na psychiku.

Jedna vec je ísť si zabehať, druhá viesť bežeckú skupinu. K tomu ste sa dostali ako?

SHEruns, náš bežecký klub venovaný čisto ženám, sme zakladali s kamoškami Jankou Kutlíkovou a Miškou Janigovou pred piatimi rokmi. Našim motívom bolo v prvom rade poradiť a zozdieľať bežecké skúsenosti narastajúcemu počtu našich známych, ktoré sa rozhodli, že chcú s behom začať.

Bolo to v časoch najväčšieho bežeckého boomu, mnoho dievčat sa nás pýtalo na základné otázky - čo si obuť a obliecť, ako často v týždni trénovať, čoho sa najesť pred tréningom, až po to, ako strečovať a regenerovať. Aj vďaka tomu, že sa nám podarilo zohnať sponzora, sme si mohli dovoliť zaplatiť trénerov a dievčatám tak poskytnúť tréningy a rady na profesionálnejšej úrovni.

Ako často trénujete?

Aktuálne sa nás pravidelne každý štvrtok o 19:00 v Eurovea stretáva a spoločne trénuje okolo 50 dievčat. Počas zimy sme sa pod vedením trénerov pripravovali na rôzne disciplíny na ČSOB Bratislava Maratóne, od mája pokračujeme 4-mesačnou prípravou na bratislavský Night Run a dm ženský beh. Trénujeme vždy v troch skupinách podľa stupňa pokročilosti, jedna skupinka je vždy začiatočnícka, kde sa venujeme dievčatám a ženám, ktoré s behom len začínajú. Tréningy sú vždy vo štvrtok, vždy o 19:00 a stretávame sa v Sport Kids Academy Eurovea na 1. poschodí pri kinách. Vítané sú všetky ženy, tréningy sú zdarma.

Dokedy plánujete ešte počas tehotenstva behať ?

Pokiaľ budem vládať :)

Rada na záver: Pri behu nezabudnite na športovú podprsenku

Pre mnoho žien na Slovensku nie je športová podprsenka pri cvičení samozrejmosťou. “Až sedemdesiat percent žien nosí nesprávnu podprsenku. Ženy často nosia podprsenky s nesprávnym obvodom, menšími košíkmi a s nevhodnými ramienkami, ktoré sa často zarezávajú do tela. Obvod nesmie byť tesný, ani voľný. Prsia nesmú pri zvihnutí rúk „vyliezať“. Obzvlášť je potrebné dbať na vhodný výber podprsenky pri športovaní,“ hovorí MUDr. Zuzana Hromjaková, ktorá sa počas svojej praxe v oblasti fyziatrie stretáva práve s tým, že mnoho žien nosí nesprávnu podprsenku na bežné nosenie a preto si nedokážu vybrať ani správnu podprsenku vhodnú na šport.

anita

Ak prsiam nie je počas behu poskytnutá dostatočná opora, tak sa hýbu nielen zhora nadol, ale aj do bokov. „Pri výbere športovej podprsenky treba prihliadať na stupeň fyzickej aktivity a podľa toho si vyberajte aj podprsenku. Inú podprsenku používajte pri joge a inú pri behu, či basketbale. Nosenie nesprávnej podprsenky spôsobuje chybné držanie tela, bolesti krčnej chrbtice, bolesti hlavy a vedie k opakovaným návštevám lekára,“ dodáva MUDr. Hromjaková.

Preto by ste pri každej športovej aktivite mali nosiť športovú podprsenku v správnej veľkosti a vo vhodnej kvalite. Maximálnu podporu pre športy s vysokou intenzitou pohybu poskytujú športové podprsenky značky ANITA. V predajniach so spodnou bielizňou vám odborne poradia s výberom správnej veľkosti športovej podprsenky. Každý rok zbierajú športové modely ANITA ocenenia ISPO, REDDOT design award.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako odbehnúť v tehotenstve polmaratón

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2943
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.