Ako začať behať s nadváhou
Je síce pravda, že hmotnosť je z hľadiska záťaže na kĺby a chrbticu dôležitá. Neplatí to však iba pre beh, ale pre každý šport.
Ak basketbalový hráč strieľa na kôš vo výskoku, pri dopade na jeho nohy pôsobí sila, ktorá zodpovedá 10-násobku jeho hmotnosti. Pri hmotnosti 100 kg (čo je pri výške okolo dvoch metrov typická váha) pôsobí na jeho nohy pri dopade sila zodpovedajúca jednej tone.
Beh je z tohto pohľadu vlastne veľmi bezpečný šport, lebo pri behu pôsobia na nohy sily zodpovedajúce iba 1-2 násobku hmotnosti.
Problémy pri behaní
Zdalo by sa teda, že behanie s nadváhou je bezproblémové a ľahké. Lenže, keď človek s nadváhou odbehne svoj prvý tréning, často ho prekvapia bolesti kĺbov a svalov, ktoré ho väčšinou od ďalšieho behania rýchlo odradia.
Zlý stereotyp
Každý kilogram nadváhy znamená vyššiu záťaž na kĺby. Záťaž však okrem mechanického hľadiska treba vnímať aj z pohľadu reflexnej biomechaniky. Ak má totiž človek nejakú nevyriešenú funkčnú poruchu pohybového aparátu, zaťažuje pri behu zvyčajne každú nohu iným spôsobom a intenzitou. Každá noha má tak inú dobu kontaktu s terénom a pohybuje sa v rôznej výške nad terénom. Dochádza pritom k tomu, že jedna noha je zaťažovaná výraznejšie ako druhá. Preto sa ťažkosti zvyčajne objavujú najprv na jednej nohe. Druhá začne robiť problémy až vtedy, keď tej prvej začnete v dôsledku zvyšujúcich sa bolestí podvedome uľavovať.
Bolesť prestane, ale iba na krátky čas
Ak človek s nadváhou začína behať, väčšinou rýchlo prestane v dôsledku bolesti už po prvých výbehoch. Pri kombinácii behu s inými športovými aktivitami, pri ktorých technika kroku nie je kľúčová (napríklad plávanie či bicyklovanie), môže do určitej miery donútiť telo, aby si na beh zvyklo. Ak vydrží, má šancu naučiť sa behať, teda zvládnuť správnu techniku, ktorá mu dovolí behať relatívne bez následkov po dlhšiu dobu. Asymetriu záťaže takto síce neodstráni, ale predĺži dobu relatívne bezbolestného behania. Zranenie či zápal však zákonite prídu v oveľa kratšom čase ako u športovcov s normálnou hmotnosťou.
Ako začať behať s nadváhou
Začínajúci bežec s nadváhou by mal navštíviť fyzioterapeuta, ktorý mu pomôže so zlepšením a udržaním statiky a vyváženosti tela v mechanickom zmysle, teda odstráni asymetrie a naučí ho cielené cvičenia, ktorými upraví existujúce svalové dysbalancie. Až potom môže začať behať.
Technické minimum nielen pre ťažšie váhy
Väčšina bežcov sa naučí správnu techniku behu takmer bezbolestne. Stačí niekoľko rád od trénera alebo bežeckého kamaráta. Pre človeka s nadváhou je však nevyhnutné, aby si správnu techniku osvojil čo najskôr, inak mu hrozí, že bude musieť s behom predčasne skončiť.
Snažte sa dodržiavať nasledovné zásady :
- Myslite na primerané pruženie v členkoch a kolenách. Musí však ísť o primerané pruženie, pretože už nadmerné prináša ďalšie problémy.
- Priamu os tela držte v ľahkom náklone dopredu. Ťažisko tela musí byť aj u bežca s nadváhou v hrudníku, takže je vlastne pred telom.
- Pri správnom behu skúste na svoje ťažisko premietnuté na terén šliapnuť, ale snažte sa, aby sa vám to nepodarilo.
Prepojenie liečby porušenej statiky tela a následné udržiavanie obnovenej správnej funkcie všetkých kĺbov a svalov v tele by malo byť nevyhnutnosťou u všetkých športovcov. Zákony biomechaniky platia pre každého. U ľudí s nadváhou je to však dôležitejšie práve preto, že sily pôsobiace pri dopade sú v ich prípade výrazne vyššie.
Ak to dodržia, môžu aj ťažší ľudia behať pravidelne, viackrát v týždni. Majú tak šancu nielen zlepšiť svoju kondíciu a výkonnosť, ale aj zhodiť nadbytočné kilogramy.