Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

Čo dať telu jesť po behu

Ak sa naučíte odpovedať na otázku, čo a kedy jesť po behu, môže vám to výrazne pomôcť pri regenerácií tela a doplnení spotrebovanej energie. V opačnom prípade hrozí vznik svalovej horúčky a bolesti. 

Čo dať telu jesť po behu
15. JUN 2017

Krv, ktorá je potrebná na trávenie sa približne ešte pol hodinu po skončení fyzickej aktivity (aj behu) stále nachádza vo svaloch a nemôže preto dostatočne zásobovať tráviaci systém. Preto treba s príjmom potravy počkať.   

Čomu sa po behu vyhýbať

Určite by ste v tomto čase mali zabudnúť na alkohol a kofeín. Spracovanie alkoholu veľmi zaťažuje pečeň, čo spomaľuje regeneráciu a kofeín podporuje dehydratáciu. Zaťažená pečeň a nedostatok vody bráni telu venovať sa odplavovaniu výkonom vytvorených odpadovým látkam z tela von.

Ako vyživiť telo po behu

Práve pre vyššie spomenuté je vhodné počas prvej pol hodiny dopĺňať iba ľahko stráviteľné potraviny, ako sú:

  • minerály,
  • tekutiny,
  • proteínové koktaily.

Pol hodinu až 90 minút po výkone, je veľmi vhodné prijať aj potraviny s vysokým glykemickým indexom (palacinky, puding, wafle...), pretože potrebujete do svalov doplniť spotrebovaný glykogén a glukóza z týchto jedál je veľmi dobrou voľbou.

Následne odporúčam prijať kvalitné bielkoviny (0,5g/1kg hmotnosti), malé množstvo polysacharidov a zeleninový šalát. Veľmi vhodnou voľbou je kuracie mäso s ryžou a šalátom alebo ryba so zemiakmi a šalátom. Tieto tri zložky pomôžu pri regenerácií vášho svalstva.

Je veľmi vhodné porozumieť stravovaniu po, pred a počas behu. To všetko vám pomôže zlepšiť regeneráciu a výkon takým spôsobom, že sami nebudete veriť jeho nárastu. A tiež tomu, že po náročnom tréningu sa prestane objavovať svalová horúčka tak, ako tomu bolo doteraz. 

Zdroj titulnej fotky: Pexels, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo dať telu jesť po behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3084
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.