Oblečte sa správne. Bude sa vám behať lepšie

Mirka

Príjemné počasie a čerstvý vzduch. Veľa energie. Motivácia. Zaujímavá trasa. To všetko ovplyvňuje kvalitu i dobrý pocit z behu. A je tu ešte niečo, čo sa výrazne podieľa na tom, ako sa nám beží. Áno, dôležité sú nielen vhodné bežecké topánky, ale aj správne oblečenie.

Oblečte sa správne. Bude sa vám behať lepšie.
10. JUL 2013

Beh je úžasný. Prináša kvantum pozitívnych účinkov. Prospieva telu i psychike, je nenáročný a môže sa mu venovať ktokoľvek bez ohľadu na vek, kondíciu a aktuálnu hmotnosť. A predsa si môžeme uškodiť. Dôvod? Pri behu musí naše telo znášať niekoľkonásobok vlastnej váhy, zmeny teplôt, nástrahy počasia, nerovnosti povrchu. Ak chcete naozaj „seriózne“ behať, obyčajné oblečenie a tenisky jednoducho nestačia. Čo by nemalo chýbať v garderóbe bežca?

Tipy pre bežca začiatočníka

Ak s behom začínate, najdôležitejšou súčasťou bežeckej výbavy sú určite kvalitné bežecké topánky. Bežeckú obuv vyberajte v špecializovaných obchodoch, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie. Zohľadniť treba typ nohy, štýl behania, hmotnosť, terén a pod.

Odporúčame prečítať: 7 rád, ako si vybrať kvalitné bežecké topánky

 

Pre voľbu oblečenia platí, že musí byť najmä pohodlné a z príjemných materiálov. Rozhodne nie je nutné pred prvým behom minúť desiatky až stovky eur na špeciálne bežecké oblečenie. To príde na rad až vtedy, keď sa behu rozhodnete venovať dlhodobejšie. Pozor! Bežkyne začiatočníčky by však nemali zabudnúť na kvalitnú športovú podprsenku, ktorá komfort pri behaní značne zvýši, o zdravotných dôvodoch ani nehovoriac.

Keď je vonku zima...

Beh za každého počasia. To už svedčí o tom, že behanie je neodmysliteľnou a len ťažko nahraditeľnou súčasťou životného štýlu človeka. Bežec so skutočným nadšením pre beh si vie len ťažko predstaviť tréning v zime len na bežeckom páse, alebo v telocvični. Na druhej strane, trénovať v zimných obdobiach vonku v nevyhovujúcom, ťažkom a nevzdušnom odeve, samozrejme, výhrou nie je. Tu prichádza na rad kvalitné bežecké oblečenie, ktoré beh maximálne spríjemní.

Základná zásada pre výber zimného bežeckého oblečenia znie – vrstvite! Pre spodnú vrstvu platí, že by mala byť z materiálov, ktoré zabránia preniknúť potu k vrchnejším vrstvám. Za najvhodnejšie sú považované špeciálne syntetické materiály. Ďalšia, resp. stredná vrstva má dve úlohy – izolovať i vetrať, a tomu sú prispôsobené aj využívané materiály. Úlohou vrchnej vrstvy je zabrániť prenikaniu chladu, snehu a dažďa smerom k pokožke a tiež umožniť „odparovanie“ potu.

Čo sa týka spodnej časti tela, bežecké nohavice sa zhotovujú zo syntetických materiálov, podobne ako bežecké bundy, aby dokázali odolávať nástrahám počasia. Pri nižších teplotách bežci využívajú aj pančuchy a spodky. Nepodceňujte ani výber ponožiek. Je dôležité, aby dokonale odvádzali vlhkosť. V zime, keď sú teploty pod bodom mrazu je potrebné chrániť pokožku hlavy i krku. Dôležité sú preto teplé, ale vzdušné čiapky a šály. Bežci využívajú aj návleky na krk a, samozrejme, rukavice.

Čo ak je vonku horúco?

Aj beh za horúceho počasia vyžaduje voľbu vhodného bežeckého oblečenia. Človek sa v lete intenzívne potí a tomu treba prispôsobiť aj odev. Najmä ak beháte dlhé trasy, investujte do kvalitných tričiek a nohavíc výlučne zo syntetických materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Platí to aj pre výber ponožiek, pretože napríklad ponožky z bavlny môžu spôsobiť boľavé pľuzgiere.   

Za slnečného počasia oceníte priliehavé oblečenie v svetlých farbách. Dobre poslúži aj šiltovka z priedušného materiálu s pridaným pásom proti poteniu, ktorá rýchlo schne a odvádza vlhkosť. Ochranu pred škodlivým slnečným žiarením potrebujú oči i pokožka, preto nezabudnite na slnečné okuliare a krém s dostatočným stupňom ochrany.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Oblečte sa správne. Bude sa vám behať lepšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.