Prečo je pevné telo pre beh dôležité?

Nikola Danišová

Prečo by mali bežci posilňovať a ako na to, spýtali sme sa fitnes trénera Michala Patakyho. 

Prečo je pevné telo pre beh dôležité?
29. APR 2016

Fitnes tréner Michal Pataky upozorňuje na to, že problém fyzickej zdatnosti človeka sa týka celej spoločnosti, nielen bežcov. „Naša populácia fyzicky slabne. Je to vidno napríklad aj na školách, kde sa neustále v telesnej výchove znižujú štandardy. Nízke nároky na fyzický výkon bežného človeka sa tak odrážajú aj na našom zdravotnom stave. Nevládzeme, máme slabú kondíciu, naše kĺby nedržia presne tam, kde by mali, slabne nám svalstvo a máme zlé držanie tela. Za to všetko môže najmä moderný a pohodlný spôsob života,“ upozorňuje Michal. Slabá fyzička teda nie je len problémov bežcov, ale celej populácie. 

Kde robíme chybu?

Ľudia často považujú beh za najjednoduchšiu, ľahko dostupnú a relatívne najlacnejšiu alternatívu športu. Beh je aj dnes veľmi populárny a často sa hovorí o tom, že je pre ľudské telo prirodzeným pohybom. Kde je potom chyba? „Bežný človek, ktorý nemá z oblasti zdravia a športu väčšie znalosti, sa rozhodne pre seba niečo urobiť a začne behať. Často však robí chyby, ktoré neovplyvňujú len jeho výkon, ale aj zdravie. Môže behať v zlom nastavení, napríklad predklonený alebo, naopak, zaklonený, behá viac na jednu nohu a podobne. Potom z toho môžu vzniknúť rôzne svalové dysbalancie, ktoré môžu bolieť a výrazne obmedzovať v tréningu,“ vysvetľuje Michal.  

Priorita číslo jeden – kvalitné držanie tela 

Michal upozorňuje, že prioritou (nielen) kvalitného behu je dobré držanie tela. „Cviky pre správne držanie tela by mali tvoriť gro tréningu. Iba vďaka správnemu držaniu tela budú jednotlivé segmenty v našom tele pracovať správne. Telo je jeden veľký komplex – všetko so všetkým v ňom súvisí a navzájom sa ovplyvňuje,“ vysvetľuje Michal. 

Posilňovňa nie je vôbec nutná

Podľa Michala je (nielen pre bežcov) ideálne cvičiť komplexné cvičenia, ako je napríklad populárny funkčný tréning. Posilňovanie vo fitcentre je síce fajn, no cvičí sa izolovane s jedným svalom alebo svalovou skupinou. Tento spôsob cvičenia nie je pre bežca, ale ani pre obyčajného človeka, ktorý športuje najmä pre zdravie, najefektívnejším riešením.    

„Väčšina ľudí má pocit, že cvičí vtedy, keď ide do fitcentra na stroj, tlačí závažia, ťahá kladku a podobne. Aj dnes stále pretrváva silný kult kulturistiky. V súčasnosti už ale vieme, že sa dá cvičiť aj inak a oveľa efektívnejšie, napríklad s vlastným telom či jednoručnými činkami. Bežní ľudia, ktorí športujú hlavne pre zdravie, by mali svoje cviky v prvom rade zamerať na správne držanie tela, na to, aby boli ich kĺby v dobrej polohe, aby neboli ramená zrotované do vnútra – teda aby bolo ich telo v optimálnom nastavení,“ vysvetľuje Michal.  

Ako teda najefektívnejšie posilniť telo? 

„Bežec sa môže naučiť niektoré posilňovacie cviky, ktoré potom prevádza v rámci bežeckého tréningu. Najideálnejšie sú výpady a výstupy, ktoré sa dajú počas behu urobiť kedykoľvek. Uvidíte napríklad lavičku alebo schody, tak prestanete behať a urobíte 15 výpadov. Potom bežíte ďalej. Pokiaľ nie ste profesionálny bežec, ktorý prísne trénuje na čas a výkon, môžete kedykoľvek beh prerušiť a zacvičiť si výpady,“ hovorí Michal.  

Podľa Michala sú pre bežcov najvhodnejšie práve výpady a výstupy, prípadne rôzne odrazové cvičenia, pretože práve tieto cviky sú pohybovo veľmi blízke behu. Keď sa cviky vykonávajú správne, posilňujete tak zároveň brucho, zadok, stehná i stabilizačné svaly. Michal ďalej vysvetľuje, že výborným cvikom sú aj drepy a plank, no tie už tak nekopírujú bežecký pohyb. Rozhodne by sme ich však mali robiť všetci v rámci riadneho tréningu mimo behu. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behuFartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behu

Fartlek je na rozdiel od intervalového tréningu neštruktúrovaný.

 

Ako trénovať intervalové behy? spýtali sme sa tréneraAko trénovať intervalové behy? Spýtali sme sa trénera

Vďaka intervalovému behu si zlepšíte tempo, rýchlosť a tiež vytrvalosť. 

 

Bežkyne, nezabúdajte na sacharidy, ktoré sú zdrojom energieBežkyne, nezabúdajte na sacharidy, ktoré sú zdrojom energie

Stále je mnoho bežkýň, ktoré sa boja konzumovať sacharidové potraviny predstavujúce hlavný zdroj energie. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je pevné telo pre beh dôležité?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.