Pri behu znižujete hladinu cholesterolu

Michal Lendel

Patríte medzi vyznávačov zlepšovania zdravia pomocou športových aktivít? Potom si nielen zvyšujete svoju kondíciu, ale aj chránite svoje srdce. Behaním alebo inou fyzickou aktivitou totižto znižujete hladinu cholesterolu na polovicu a pritom to zaberie rovnaký čas, ako pozeranie jedného filmu.   

Pri behu znižujete hladinu cholesterolu
26. AUG 2014

Cholesterol

Ide o hlavný rizikový faktor pri vzniku srdcových chorôb. Znížiť riziko ochorenia srdca pomáha zdravý životný štýl a vyvážená strava. Avšak aj cholesterol pre zdravý organizmus potrebujeme. Rozlišujeme dva typy cholesterolu: LDL a HDL

LDL cholesterol

Často označovaný ako „zlý“ cholesterol roznáša tuk po tele, lepí sa na steny tepien a zužuje ich.

HDL cholesterol

Alebo „dobrý“ cholesterol odstraňuje tuk a vracia ho späť do pečene. Vysoká hladina HDL cholesterolu znamená, že tuk sa v tepnách ukladá oveľa menej.

Znižovanie zlého cholesterolu v krvi

Najlepšou cestou na zníženie LDL cholesterolu v krvi je zmena každodennej výživy a pridanie pohybu do vášho dňa. Čo sa týka jedálničku, je dôležité obmedziť nasýtené tuky a potraviny s jednoduchými sacharidmi. Ak chcete znížiť vysoký cholesterol, tak je dôležité prijímať dostatok vlákniny, ktorá doslova "vymetá" prebytočný cholesterol.

Ďalšou dôležitou časťou je mať dostatok pohybu. Ak ste zatiaľ vôbec nešportovali, tak vám na začiatok stačí iba obyčajná chôdza. Neskôr prejdite na rýchlu chôdzu a po určitom čase na beh.

Odporúčame prečítať: Ako začať cvičiť a vydržať

Behanie je dôležitejšie ako diéta

Platí, že ľudia fyzicky zdatní, majú až o polovicu nižšiu hladinu cholesterolu ako ľudia, ktorí sa nevenujú žiadnej fyzickej aktivite. A koľko sa treba venovať športu? Stačí iba 30 minút behu 4-5x za týždeň.

Aby vás náhodou beh neomrzel, je vhodné ho občas vymeniť za rôzne iné aeróbne aktivity, ako napríklad jazda na bicykli, jazda na kolieskových korčuliach alebo plávanie. 

Odporúčame prečítať: Zaslúžite si všetko, po čom túžite. Vizualizácia vám v tom pomôže.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pri behu znižujete hladinu cholesterolu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.