Zapoj sa s nami do DETOX VÝZVY!

Run fo the ocean je tu opäť. Bež za dobrú vec aj ty!

Jana Šimkovičová

Tento rok sa na Svetový deň oceánov vracia iniciatíva Run for the ocean. Znečistenie ocenánov plastami je alarmujúce. Pomôcť v tejto veci môžeš aj ty! 

Run fo the ocean je tu opäť. Bež za dobrú vec aj ty!
5. JUN 2019

A to rovno behom. Spojíš tak príjemne s užitočným. Nám sa táto iniciatíva preto tak páči. Práve pre spojenie príjemného s užitočným. Opäť raz sa potvrdzuje, že šport spája. My sa chceme v tejto veci spojiť hlavne s vami a vyzvať vás, aby ste prišli podporiť túto iniciatívu a prišli si s nami zabehať. 

Alarmujúce fakty na úvod

  • Ročne sa vyprodukuje zhruba 300 miliónov tón odpadu a z toho sa dostáva 8 miliónov tón plastov do oceánov. 
  • Iba 5 % sú recyklovateľné plasty. Väčšina sú to plasty na jedno použitie. 
  • Odhaduje sa, že v roku 2050 má byť v ocenánoch viac plastov ako rýb. Ryby a iné živočíchy nedokážu rozlíšiť svoju potravu od plastov, preto ich konzumujú. Na jednej strane hynú tak morské živočíchy, na druhej strane ich komzumuje už kontaminované. 
  • Plast sa nikdy nerozpadáva.Iba sa rozloží na menšie časti. Tie sa následne dostávajú napríklad aj do pôdy a pitnej vody.

Viac sa o situácii dozvieš aj v nasledujúcom videu. 

Nie je to len globálny problém. Týka sa aj Slovenska

Aj keď si možmo poviete, nás sa to predsa netýka, opak je pravdou. Slovensko má v rámci strednej Európy najväčšie zásoby pitnej vody, ktorá je ale kontaminovaná mikročasticami z plastov. Takže aj v pitnej vode, ktorú denno denne užívame sa nachádzajú plasty. Ďalší fakt, ktorý by vás mohol zaujímať je to, že najviac znečistené sú tie najkrajšie dovolenkové destinácie. Nestalo sa to len raz, kedy ste videli krásne fotky miest a po príchode ste sa ocitli na pláži plnej plastov. Tento problém sa už týka celej planéty. Je čas postaviť sa k tomu zodpovedne. Edukovať seba, ale aj ľudí okolo nás. Najmä deti a mladú generáciu, ktorá bude mať veľký vplyv na to, akým smerom sa to bude uberať. 

Keď sa firmy správajú zodpovedne

Už v roku 2015 sa začala písať spoločná cesta adidas  a organizácie Parley for the Oceans, ktorá zvyšuje povedomie o kráse a krehkosti oceánov. V roku 2018 spolu vytvorili globálne hnutie Run for The Oceans, ktoré združuje takmer milión bežcov z celého sveta. Vďaka behu za oceány sa minulý rok podarilo vyzbierať sumu 1 000 000 $. Tie putovali na vzdelávanie približne 100 000 mladých ľudí, žijúcich v postihnutých pobrežných oblastiach, aby sa postavili za naše oceány a podnikli kroky na jeho záchranu ako súčasť programu Parley Ocean School. V rámci tohto partnerstva bolo z plastu v oceánoch vytvorených 6 miliónov párov tenisiek.

Veľkí idú príkladom

Aj napriek tomu, že spolupráca adidas s organizáciou Parley začala v roku 2015, už v roku 2012 na olympiáde v Londýne všetci dobrovoľníci mali na sebe oblečenie značky adidas z recyklovateľného materiálu. V roku 2019 takmer všetky futbalové dresy najväčších klubov sú vyrábané z parley vlákien. Trend recyklovateľnosti chce adidas pretaviť nielen do bežeckej oblasti, ale aj iných športov, vrátane fashion oblasti. Aktuálnu informáciu, ktorú máme od adidas znie, že sa spoločnosť adidas zaviazala, že do roku 2024 bude používať už len 100% recyklovaný polyester. Vníma to ako rozhodnutie, ktoré má dopad, nielen na priemysel, ale aj na prírodu okolo nás.

adidas sa riadi heslom: Avoid (žiadne plastové tašky a plastové mikročiastočky), Intercept (zastavme prienik plastového odpadu do oceánov), Redesign (vytvárajme nové ekologicky odbúrateľné materiály). S touto myšlienkou vznikla aj kolekcia adidas x Parley.

Ako iniciatíva Run for the Ocean pomáha?

adidas aj tento rok vyzýva bežcov, aby behom pomohli dobrej veci. Za každý jeden kilometer, ktorý bežci odbehnú medzi 8. - 16. júnom s aplikáciou Runtastic, prispeje adidas sumou 1 $ - tento rok do výšky až do 1,5 milióna dolárov. Túto nemalú sumu venuje adidas na edukáciu ohľadom znečisťovania morí a oceánov, a to primárne v oblastiach, ktoré sú najviac znečistené. Ak nie si bežec a chceš pomôcť, to vôbec nevadí. Ráta sa aj chôdza. Ide totiž o kilometre. A v tomto prípde, čím viac kilometrov, tým väčšia pomoc. Ako presne sa môžeš zapojiť, to si pozri v nasledujúcom videu. 

adidas runners bratislava

Známy bežecký klub v Bratislave sa rozhodol, že v rámci svojich tréningov vyčistia od plastov dve jazerá v Bratislave. Pridať sa môžeš aj ty. Všetky informácie o termínoch a časoch, ako aj o spomínaných lokalitách nájdeš vo Facebook skupine adidas runners Bratislava

Čo určite nesmieš zmeškať je veľké podujatie Run for The Oceans, ktoré sa uskutoční 15.6.2019 o 16:00 na bratislavskej Magio pláži. Zabehnúť si s nami, ako aj s bežcami z adidas runners Bratislava môžeš 4km alebo 10km beh za oceány. Po behu na teba čaká aj workshop s Umelohmotné, kde si budeš môcť vytvoriť svoj kúsok z recyklovaného odpadu. Alebo si vypočuj prednášku Eco HERO, kde sa dozvieš viac o recyklácii ako takej. Nebude chýbať ani diskusia k tejto dôležitej téme s influencerkou Naty Kerny a známym youtuberom Expl0ited-om. Nechaj sa inšpirovať aj známymi influencermi z celého sveta, ktorí tiež podporujú iniciatívu Run for the Ocean.

Veríme, že sme ťa dostatočne namotivovali a zapojíš sa do tejto prospešnej aktivity. Vidíme sa 15. júna na Magio pláži.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Run fo the ocean je tu opäť. Bež za dobrú vec aj ty!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3151
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.