Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

Mirka

Máte cieľ, ktorým je zabehnutie polmaratónu. Motiváciu, ktorá vás núti dokázať sebe i ostatným, že na to máte. Určite. Cieľ a motivácia sú veľmi dôležité. Je tu však ešte niečo, a to je dôsledný tréning. Ak sa dostatočne nepripravíte, polmaratón môže „dosť bolieť“.

Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť
31. JUL 2013

Zabehnúť polmaratón. To je naozaj krásny cieľ. Ak je človek dostatočne motivovaný, ľahšie zdoláva prekážky, ktoré mu do cesty stavia vlastné telo i psychika. Bill Bowerman povedal: "There's no such thing as bad weather, just soft people.“  Cesta do cieľa nie je ľahká. A platí to aj pre zvládnutie polmaratónu. Základným predpokladom je, samozrejme, tréning.

Pripravte sa najlepšie, ako viete!

Polmaratón je naozaj odvážna méta. Najmä pre človeka, ktorý sa chystá dosiahnuť ju po prvýkrát. „Ako kondičný tréner si všímam, že si ľudia kladú rôzne výzvy. Často je to práve cieľ zabehnúť polmaratón, alebo maratón. Bez cielenej prípravy môže polmaratón „dosť bolieť“ už len tým, že záťaž trvá pre „hobby“ bežcov skoro dve hodiny a na to musí byť organizmus pripravený,“ hovorí Marek Vojník z itrener.sk, ktorý sa zúčastnil niekoľkých maratónov a aktuálne pôsobí ako tréner vo vytrvalostných disciplínach. Zároveň prezrádza tipy, ako sa čo najlepšie pripraviť na prvý polmaratón (1):

Vhodné bežecké podujatie

Je potrebné zvoliť si v dostatočnom časovom predstihu vhodné bežecké podujatie. Pre niekoho je výzvou miestna súťaž v behu, pre ďalšieho polmaratón, maratón či dokonca ultramaratón. Nech už je to vo vašom prípade akokoľvek, vyberte si športovú súťaž v termíne, ktorý vám umožní dostatočne sa pripraviť.

Bežecké topánky a športové oblečenie

Je dôležité konzultovať s odborníkom, alebo trénerom výber vhodnej bežeckej obuvi a kvalitného oblečenia na beh. Bežecké topánky napríklad tlmia dopad a znižujú riziko prípadného zranenia. Športové oblečenie pomáha eliminovať bolestivé podráždenia kože spôsobené dlhodobým pohybom a tiež lepšie zvládnuť potenie.

Vhodné nastavenie tréningu

Pre kontrolovaný tréning a jeho efektivitu je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorý nastaví pulzové zóny, v ktorých sa má tréning pohybovať. Priorita prípravy spočíva v kvalitnom  aeróbnom základe, aby bol organizmus schopný uvedenú záťaž zvládnuť. Po aeróbnom základe je vhodné postupne do tréningu aplikovať intervalový a tempový tréning, ktorý sa pohybuje v rýchlosti polmaratónu.

Zdravý jedálniček a pitný režim

Tréning treba nastaviť tak, aby postupne narastal objem a intenzita. Pri zvýšenom bežeckom objeme je nutná postupná úprava jedálnička a tiež pri dlhších objemových tréningoch treba dodržiavať pitný režim.

Kvalitný oddych

Pri budovaní vytrvalosti je dôležitý nielen kvalitný tréning, ale aj dostatočný oddych. Počas dní voľna je ideálnym spôsobom relaxácie sauna alebo masáž.

Žiadne experimenty

Skúsený tréner odporúča ešte na tréningoch vyskúšať účinky iontového nápoja i sacharidového gélu na naše telo. Upozorňuje na to, že na samotnom podujatí neradno experimentovať. Všetko vrátane obuvi, oblečenia i gélu si treba vyskúšať ešte na tréningoch. Pred „dňom D“ je potrebné sa bežecky „vyladiť“, to znamená znížiť objem tréningu a zvýšiť príjem sacharidov kvôli energii.

„Kto sa odváži, vyhráva“

Na záver odporúča Marek všetkým (i budúcim) bežcom riadiť sa heslom „Qui audet adipiscitur“, čo znamená KTO SA ODVÁŽI, VYHRÁVA!

Zdroj: (1) Tipy ako sa pripraviť na polmaratón boli spracované v spolupráci s kondičným trénerom Marekom Vojníkom.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.