Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Ako začať behať (1. časť): Prečo si vybrať práve beh?

redakcia

Slnko sa pomaly prediera do našich interiérov. Snaží sa nám pripomenúť, že nastal vhodný čas na to, aby sme urobili niečo pre svoje zdravie a kondíciu. Nuž a beh je jedným z najúčinnejších a najľahších spôsobov, ako pomôcť zmľandravenému, unavenému i pribratému telu po dlhej zime.

Ako začať behať (1. časť):  Prečo si vybrať práve beh?
19. MAR 2014

Poľavili ste počas zimy vo vykonávaní pohybových aktivít? Desí vás každé ráno vlastný obraz v zrkadle? Ste celý deň zatvorení v interiéri a túžite po pohybe na čerstvom vzduchu, ktorý vám zlepší náladu a pomôže schudnúť? Potom je beh to najlepšie, čo si môžete vybrať.

Poznáte pozitíva behu?

Beh je najjednoduchší spôsob, ako získať základnú kondíciu. Do pohybu sú zapojené všetky základné svalové skupiny, čo napríklad neplatí pre bicyklovanie, futbal, tenis či hokej. A je dokonca bezpečnejší ako plávanie. Prečo? "Po aktívnom pobyte v bazéne je človek „vláčny“, kĺby sú uvoľnené, a tým pádom hrozí vyššie riziko zranenia už pri nevinnom pošmyknutí. Čiže ak potrebujete získať základnú kondíciu, beh je to najlepšie možné riešenie. A navyše, po behu sú svaly „v pozore“, čiže riziko vzniku zranenia je nižšie," hovorí tréner Marcel Matanin z Be Cool. 

adidas beh romana

Okrem toho patrí beh medzi aeróbne pohybové aktivity, to znamená, že trénuje ľudské srdce, ktoré je tiež iba sval. Beh sa tiež podieľa na zlepšení činnosti krvného obehu a pomáha zbavovať organizmus nahromadených toxických látok. Nemožno zabudnúť na psychickú pohodu, pretože pri vytrvalostných disciplínach sa vyplavujú endorfíny, zázračné hormóny šťastia prinášajúce pocit uspokojenia. Možno sa tento benefit behu neprejaví hneď na začiatku, pretože v prvých týždňoch sa človek trochu trápi, ale pri dlhodobejšom tréningu sa dostaví naplno.

Odporúčame prečítať: Beh či chôdza?

 

adidas beh romana ii

Beh je fenomén

Počet ľudí, ktorí si obľúbili beh, neustále narastá. Pýtate sa, čím to je? "Jedným z hlavných dôvodov je práve to, že beh je pre ľudí formou psychohygieny. Zabúdajú pri ňom na starosti a problémy každodenného života. Okrem toho sa stretávajú s inými športujúcimi, postupne sa môžu zaradiť do komunity bežcov," dodáva Matanin. Navyše beh je lacnou a ľahko dostupnou aeróbnou aktivitou naozaj pre všetkých. Začiatočníkovi stačia kvalitné bežecké topánky a pohodlné oblečenie.

Takže stačí vybehnúť von a začať. Ako na to? Praktické rady priamo od trénera vám prinesieme v ďalšom článku.

Foto: adidas


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať behať (1. časť): Prečo si vybrať práve beh?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.