Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Ako mi beh a otužovanie zmenili život

Jana Šimkovičová

Pamätám si to ako dnes. Zhruba päť rokov dozadu. Nastala krutá jeseň. Doma dve deti, jedno malo rok a dávalo nám riadne zabrať. Do toho práca, ktorá nevedela počkať.

Jana Simkovic_Beh
13. OKT 2021

Jedinou psychohygienou mi vtedy bolo cvičenie. Zrazu ani tie domáce tréningy nestačili. Potrebovala som ísť na chvíľu preč. Myslím, že to ženy matky chápete. Občas to na nás príde, že potrebujeme uniknúť a mať svoj svet. Keďže bývame na dedine, nebolo kam ísť. Tak som sa rozhodla behávať.  Zhodou okolností som sa to leto pripravovala na ženský beh a odbehla som svojich prvých 10 kilometrov. U mňa to s behom bolo vždy tak, že pokiaľ bolo príjemné počasie, tak som si behala. Ako to prišlo, ako sa mi chcelo. Stačilo však, že zafúkal vietor a bolo po behu. Už to nebolo také pohodlné. Takže začať s behom na konci októbra bolo pre mňa niečo nové. Náročné. Vôbec som nevedela, čo to znamená a obnáša. Aj napriek tomu, som do toho šla. Viete prečo?

Zrazu ani tie tréningy nestačili. Potrebovala som ísť na chvíľu preč. Myslím, že to ženy matky chápete. Občas to na nás príde, že potrebujeme uniknúť a mať svoj svet.

Keď sa frustrovaná matka snaží zachrániť

Tá túžba niečo zmeniť a cítiť sa lepšie bola príliš silná. Bola to prvá jeseň a neskôr aj zima, kedy som behala v daždi, aj keď silno fúkalo. Aj keď napadol sneh, aj keď mrzlo. Postupne sa to nepohodlie začalo meniť na zážitky a spoznávanie nových vecí. Nešlo to hneď. Tak ako všetko, aj pri tejto zmene to chcelo čas. Nastali aj chvíle, kedy sa mi nechcelo. To všetko k zmene patrí. Nemôžeme očakávať, že všetko pôjde hneď a na 100%. Zvyká si hlava, zvyká si telo, zvyká si okolie. 

Bola to prvá jeseň a neskôr aj zima, kedy som behala v daždi, aj keď silno fúkalo. Aj keď napadol sneh, aj keď mrzlo. Postupne sa to nepohodlie začalo meniť na zážitky a spoznávanie nových vecí.

Prichádza zmena

Čo sa však začalo meniť? Schudla som :) To ani nebola moja prvotná motivácia. Najväčšiu zmenu som však pocítila na mentálnej úrovni. Beh za každého počasia mi doprial skvelý oddych. Stal sa mi dostatočnou psychohygienou. Domov som sa vždy vrátila ako nový človek. Stávala som sa silnejšou a vyrovnanejšou. Ľahšie som zvládala krízové situácie. Mala som pocit, že ma niečo len tak nerozhádže. Ďalšia zmena bolo posilenie imunity. Obchádzali ma virózy, nádchy a kadečo iné, čo v tom období zvykne na nás číhať. Bavilo ma to, ako sa telo vo vnútri pri behu zohrievalo a pritom zvonku narážalo na studený vzduch. Aj dnes ma to svojim spôsobom fascinuje a baví. 

Čo sa však začalo meniť? Schudla som :) To ani nebola moja prvotná motivácia. Najväčšiu zmenu som pocítila na mentálnej úrovni. Beh za každého počasia mi doprial skvelý oddych. Stal sa mi dostatočnou psychohygienou. Domov som sa vždy vrátila ako nový človek.

Čomu sa teším dodnes je to, že mi prestala vadiť zima. Dovtedy mi neskutočne liezla na nervy. Nebavilo ma to mrznúť, stále mi bola zima, a tak som väčšinu zimného obdobia trávila vo vnútri. Dnes viem, že som mrhala časom, pretože zimu vieme využiť na množstvo zimných športov. Krásne si tak v zime budovať imunitu, ako aj kondíciu. Behu v zime ďakujem za to, že ma opätovne priviedol k zimným športom. Začala som opäť lyžovať, priviedla spolu s manželom k tomu aj naše deti, ktoré lyžovanie milujú. Zamilovala som si bežky a dnes je tento šport obľúbený v celej našej rodine. Prepadol mu otec, aj sestry. Bežkovať začal a náš starší syn. 

Jana Simkovic_Otuzovanie

Od behu k otužovaniu

Už tým, že som behávala v nepriaznivom a chladnejšom počasí, bolo otužovanie. Rok na to, ako som behávala v zime som privoňala k otužovaniu studenou vodou. Úplne neplánovane. Nikdy som o tom nerozmýšľala. Jednu sobotu som išla urobiť rozhovor s mojim rodákom z Vranova. Tréner Michal Lakatoš úspešne založil a vedie tím otužilcov Ľadoborci na východnom Slovensku. Ako som tam stála, zrazu ma to fascinovalo. Vyzula som si topánky, vyhrnula nohavice nad kolená a vošla do vody. Vôbec to nebolo také hrozné ako som čakala. Mnoho krát nás odradia naše vlastné predstavy. Michal mi poradil, ako začať s otužovaním a začala som. Studená sprcha ráno sa stala každodennou súčasťou a postupne som pridala aj jazero. Nič nešlo zo dňa na deň, telo si zvykalo a budovalo imunitu postupne. Presne tak, ako si moja hlava vytvárala návyk. Že to chce, že to dokáže, že to nevzdá. 

Ako začať s otužovaním?

Pravidelne, keď sa po lete ochladí, dostávam na svojom instagramovom profile @janasimkovic tú istú otázku. Ako začať otužovať? Preto sme do jesennej BEŽECKEJ VÝZVY 2 pridali aj tému otužovania. Prizvala som do tejto výzvy práve Michala Lakatoša, ktorý ma dlhoročné skúsenosti a vytvoril plán otužovania. Výzva bude trvať 28 dní, počas ktorých budeme na sebe pracovať nielen psychicky, ale aj mentálne. 

Hlavnou témou výzvy však stále ostáva beh. Ten povedie tréner Ján Domény, ktorá tak ako v jarnej verzii pripravil bežecké plány pre začiatočníkov, ale i pokročilých. Ak chceš začať behať, toto je jedinečná šanca. Okrem plánov na vás čakajú aj silovo-kondičné tréningy, ako aj live rozhvovory s trénermi, ktorých sa môžete pýtať na to, čo potrebujete. Súčasťou sú aj vyživové tipy a informácie od výživovej špecialistky Veroniky Hanákovej. Tie vám pomôžu nastaviť si stravu počas tréningových dní. 

Nemáš čo stratiť. V každej našej bežeckej výzve môžeš iba získať. Svoje silnejšie JA. Pridaj sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde ťa vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby ťa to bavilo a zároveň si videla aj výsledky. Tiež ti tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizuješ svoj progres. Zapoj sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme ťa v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Tak čo, pridáš sa k nám?

Bežecká výzva 2023


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako mi beh a otužovanie zmenili život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.