Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako nielen začať behať, ale aj vydržať

Janka Chocholová

Tréner Marek Vojník vidí v behu len pozitíva pre fungovanie celého organizmu a pre fyzické aj psychické zdravie. Ako však vydržať s behom a nevzdať to? Pomôže aj dopĺňanie iným športom.

Ako nielen začať behať, ale aj vydržať
4. MÁJ 2017

Beh môže predstavovať záťaž pre ľudí, ktorí nepoznali pravidelný tréning. Ako hovorí tréner Marek Vojník, človek, ktorý trénuje, sa pri behu netrápi. Ale kto začne s behom, potrebuje si zvoliť cieľ a ísť za ním.

Ako začať a prekonať začiatky

Aby beh neprestal baviť, vyžaduje si to istú mieru trpezlivosti. Marek Vojník zo skúseností hovorí, že ľudia požiadajú o tréningový plán a približne po mesiaci skončia. Aj kvôli pohodlnosti. Keď začne človek športovať, naruší si zónu komfortu. Je to tiež o zvyku a návykoch. Zrazu má ísť von v nepriaznivom počasí, po celom dni v práci, keď je aj psychicky vyčerpaný...

Motivácia

Správnu motiváciu dodáva aj samotný tréner. Väčšinou končia tí, ktorí nemajú trénerov a odhodlanie ich rýchlo prejde. Podobne je to pri chudnutí. V dnešnej dobe začína športovať veľa štyridsiatnikov, keďže tento vek je takým zlomovým obdobím a ľudia premýšľajú o živote. Zisťujú, že majú slabú kondíciu, necítia sa dobre a chcú s tým niečo spraviť. Nedajú si však poradiť, začnú sami od seba. Zo skúseností vyplýva, že o tréningové plány majú záujem vo väčšej miere ženy. Vedia si urobiť čas na beh a cieľavedome idú za tým, čo chcú dosiahnuť. Muži sú v tomto iní, mnohí už v minulosti športovali a myslia si, že vedia, čo a ako majú robiť.

Pre udržanie motivácie je dôležitý cieľ a cesta k jeho dosiahnutiu. Častým je práve chudnutie. Podstatná je trpezlivosť v tom, že cieľ sa nedá dosiahnuť zo dňa na deň, ani z mesiaca na mesiac, nejaký čas to trvá. Cieľ predstavuje hnaciu silu a cieleným tréningom je jednoduchšie ho dosiahnuť.

Takisto zúčastňovanie sa pretekov v behu a maratónov je motivujúce, stretáva sa tam komunita ľudí.

Beh a kombinácia s iným športom

Marek Vojník je zástanca toho, aby sa beh kombinoval s nejakým iným športom. Bežci napríklad veľa posilňujú. Šport má byť pestrý. Ideálne je doplniť cviky s vlastnou váhou, cyklistiku, plávanie. K dispozícii sú rôzne možnosti. Aj tréningy triatlonistov sa podľa tejto olympijskej disciplíny skladajú z plávania, bicyklovania a behu. Takže to už je pestrejšie, tréning nie je fádny.

Ide väčšinou o dvojfázové, spájané tréningy, kde v jednom tréningu je cyklistická aj bežecká časť. Pohybový aparát pri tom nie je až tak namáhaný. Ak človek beháva každý deň hodinu až hodinu a pol, tak je to záťaž. Ale keď sa to skombinuje s bicyklom, telo má možnosť zregenerovať od otrasov a šetrí sa.

Pre bežcov má zmysel kombinovať. Záleží od intenzity tréningov, v jeden deň je možné absolvovať už spomínaný dvojfázový tréning, ráno si zabehať a poobede zacvičiť, či už vo fitness centre alebo s vlastnou váhou.

Budúcnosť behu

Beh kedysi nebol až taký populárny, ale všetko ide s dobou. Aj nemysliteľné sa stáva realitou a myslenie ľudí sa tiež mení. Predtým nebol taký nápor na psychiku a pohybový aparát v práci. Teraz ľudia strávia veľa času sedením pri počítači alebo pri šoférovaní a cítia sa zničení, ochabnutí. Ako ľudia sme predurčení k tomu, aby sme robili 10 000 krokov denne, no v skutočnosti ich robíme približne 3 000. Pritom nedochádza k výdaju energie. Výborným pomocníkom sú rôzne aplikácie na meranie krokov a kontrolu pohybu.

Hľadáte vhodné cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť okrem behu? Vyskúšajte mesačný video program na domáce cvičenie pre štíhle a pevné telo SUPER BODY. V tomto video programe nájdete 28 plnohodnotných video tréningov a viac než 12 hodín cvičenia.

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px

Zdroj titulnej fotky: archív Mareka Vojníka


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako nielen začať behať, ale aj vydržať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.