Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Ako pri behu stále spaľovať a nezabrzdiť spaľovanie tukov?

Beh je pre človeka veľmi prirodzeným druhom pohybu a tiež dostatočne energeticky náročným, a preto patrí k veľmi vhodnej metóde na spaľovanie tukov. 

Ako pri behu stále spaľovať a nezabrzdiť spaľovanie tukov?
2. MAR 2015

Prvým cvičením, ku ktorému sa ľudia odhodlajú, keď chcú schudnúť, je práve beh. Nedá sa určiť priamo množstvo kalórií, ktoré sa pri ňom spália, pretože to závisí od viacerých faktorov, ako je metabolizmus, váha, vek a mnoho ďalších.

Výhody behu

  • vysoká energetická náročnosť
  • pri behu sa zapájajú najväčšie svalové partie (nohy), čo je veľmi významné pri spaľovaní tuku
  • zlepšovanie celkovej kondície
  • spevňuje väčšinu svalov tela a zvyšuje vytrvalosť
  • minimálna finančná náročnosť
  • potrebujete iba bežeckú obuv a vhodné oblečenie
  • behať môžete takmer kdekoľvek

Treba pamätať na to, že kalórie a tuky nie sú to isté

Hoci sa pri behaní spaľuje veľké množstvo kalórií, nemusí to hneď znamenať, že spálite dostatok tuku. Všetko to vychádza z toho, že primárnym zdrojom energie sú sacharidy, proteíny a až na treťom mieste sa nachádzajú tuky.

Ako prinútiť telo, aby bralo energiu z tukov?

Veľmi dôležité je zvoliť správnu dĺžku a intenzitu cvičenia. Tuky sú pre telo ako zdroj energie oveľa menej prístupnejšie, a preto telo z počiatku cvičenia siaha po rýchlych sacharidoch. U priemerného cvičenca sa tuky začnú spaľovať až najskôr po cca 15 minútach behu a až po 30-tich minútach zapojí tento zdroj energie dostatočne výrazne. Okrem toho musí menej trénovaný jedinec udržovať oveľa menšiu intenzitu behu. Najlepšia intenzita behu na spaľovanie tukov predstavuje 50-60 % z MTF.

  • MTF = 230 - vek (pre mužov)
  • MTF = 220 - vek (pre ženy)

Ak si nechcete zabezpečiť merač tepovej frekvencie, stačí sa držať zásady, že kým pri behu dokážete rozprávať, nachádzate sa v aeróbnej zóne, teda stále spaľujete tuky. Ak však už máte s rozprávaním problémy a lapáte po dychu, dostávate sa do anaeróbneho pásma, v ktorom sa už spaľujú zásoby sacharidov a proteínov.

Ako čo najdlhšie spaľovať tuky

Intervalový tréning patrí v behu k najlepšej forme, pretože je veľmi účinný ako na spaľovanie tukov, tak aj na budovanie kondície. Pri takomto tréningu sa pravidelne striedajú vysoko intenzívne fázy (až do 90 % maxima) s fázami odpočinku (10-20 % maxima). Veľkou výhodou tohto tréningu je, že nespaľujete tuky iba počas tréningu, ale aj dlho po tréningu (24-36 hodín).

Odporúčame prečítať: Čím viac svalov, tým menej tuku. Ako na to? 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako pri behu stále spaľovať a nezabrzdiť spaľovanie tukov?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.