Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Ako sa obliecť na outdoorové cvičenie v zime

redakcia

Zimné mesiace, ktoré sú typické striebristou inovaťou, krášliacou skrehnuté listy trávy a ihličnanov, prinášajú isté obmedzenia pre športovcov. 

Ako sa obliecť pre outdoorové cvičenie v zime
7. NOV 2015

Niektoré športy sa musia úplne stiahnuť do telocviční, iné sa dajú vykonávať aj keď teplomer klesá hlboko pod nulu. Dôležité však je vhodne sa prispôsobiť počasiu. Prinášame vám krátky manuál, ako sa obliecť pre outdoorové tréningy v nastávajúcich mesiacoch.

Ktorý šport je vhodný aj v zime

Spočiatku si povedzme, ktorých športov sa vôbec nemusíte v zime vzdávať. Bezpochyby môžete naďalej behať, len si musíte zabezpečiť zimné bežecké oblečenie. Vo svojom športe nemusia poľaviť ani cyklisti, za istých podmienok sa dá hrať aj futbal a naopak, začína sezóna lyžiarov, bežkárov, hokeja v prírode, zimného korčuľovania, z horolezcov sa stávajú ľadolezci, z plavcov ľadové medvede a pod. Vyznávači sezónnych športov vedia, aká výstroj je pre nich vhodná. My sa pozrieme na obliekanie celoročných športovcov, ako sú bežci či cyklisti.

Základné zásady

Aby ste mohli vykonávať športy aj v zime, ešte skôr, než prejdeme k samotnému vrstveniu oblečenia, prejdeme si najdôležitejšie zásady:

  • oblečenie musí byť pohodlné, nesmie vás škrtiť, rezať ani obmedzovať v pohybe,
  • materiál by mal byť 100 % pružný a prispôsobivý, aby ste mali pocit, že máte na sebe druhú kožu,
  • vyhýbajte sa priveľmi voľnému oblečeniu, bežecká bunda na vás nesmie plápolať, zvyšujete tým odpor vzduchu a pri športe sa viac „narobíte“,
  • športovú obuv si vyberajte s protišmykovou podrážkou, na ceste sa môžu vyskytovať vrstvy ľadu a ľahko prídete k úrazu, pokiaľ budete na „letných“ podrážkach,
  • cyklisti, aj vy investujte do zimných plášťov, výrazne tak znížite riziko úrazu, vaše brzdenie bude efektívnejšie a na ľade sa nedostanete do šmyku.

Vrstvenie športového oblečenia

V zásade platí, že na športovanie v zime používame tri základné vrstvy oblečenia. Systém vrstvenia, ako aj správne zvolené materiály jednotlivých vrstiev, zabezpečuje dobrú termoizoláciu, správny odvod vlhka od pokožky a zabraňujú prefúkaniu či premoknutiu v prípade zhoršenia počasia počas športu. Na vrstvenie športového oblečenia nepoužívame oblečenie z bavlny, pretože neodvádzajú dobre pot od tela, rýchlo nasiaknu a po niekoľkých minútach beháte v mokrom oblečení.

Prvá vrstva

Funkčná bielizeň predstavuje prvú vrstvu oblečenia pre zimné športy. Táto vrstva udržuje telo v suchu, odvádza pot od pokožky do ďalšej vrstvy a udržuje ideálnu telesnú teplotu. Nezabúdajte na základnú zásadu, a to predovšetkým dámy – športová podprsenka vás nesmie rezať ani tlačiť, inak vás obmedzuje v pohybe a zo športu nemáte dobrý pocit. Správne zvolenú bielizeň predstavujú nohavičky, športová podprsenka a funkčné tielko.

Rohnisch

Druhá vrstva

Tričko s krátkym či s dlhým rukávom, ktoré má termoizolačné vlastnosti, predstavuje druhú vrstvu zimného bežeckého oblečenia. Tričko odvádza vlhkosť a prebytočné teplo od tela, a tým vytvára komfortné podmienky. Bavlnené tričko na beh nemusí dobre odvádzať vlhkosť a po niekoľkých kilometroch sa doslova varíte vo vlastnej šťave. V miernejšej zime si zvoľte klasické bežecké nohavice, keď však udrú mrazy stiahnite po zateplených modeloch.

Tretia vrstva

Posledná vrstva predstavuje akýsi ochranný obal športovca pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Túto vrstvu volíme podľa aktuálneho počasia, môže to byť bežecká vesta, ľahšia mikina alebo bežecká bunda.

Svoju výbavu nezabudnite doplniť o ochranu rúk, čiapku či čelenku, šál, aby ste sa vyhli chladu na krku. V prípade snehu alebo čľapkanice by ste mali mať vyššie topánky, predídete tak mokrým lýtkam.

Dámske oblečenie na beh a iné športy pre všetky ročné obdobia, vyrobené špičkovým švédskym výrobcom Röhnisch, nájdete v našej širokej ponuke na e-shope Rohnisch.sk.

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa obliecť na outdoorové cvičenie v zime

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.