Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako sa vyhnúť bolesti kolien a pichaniu v boku pri behu?

redakcia

A tiež to, ako si poradiť s pretrénovaním. Vo všetkom vám poradí bežecký tréner Janko Dömény.

Bežecká sezóna začína. Ako sa vyhnúť pretrénovaniu?
Zdroj: pixabay.com, StockSnap
24. APR 2019

Prejavuje sa, napríklad celkovou únavou, nízkou výkonnosťou pri tréningoch, bolesťou kĺbov a svalov, podráždenosťou, hormonálnymi výkyvmi či oslabenou imunitou. Pretrénovanie je veľmi často problémom, ktorý sužuje aj amatérskych bežcov, nielen profesionálov. Prejavuje sa radom nepríjemným symptómov, ktorými telo upozorňuje bežca, že je potrebné zvoľniť tempo. Treba si uvedomiť, že pretrénovanie je dlhodobejší stav a netreba si ho zamieňať s únavou, ktorá zvyčajne odznie o niekoľko dní po pretekoch či súťaži. „Pretrénovanie nastáva vtedy, keď organizmus nedokáže reagovať na sústavnú neprimeranú záťaž. Často vzniká ako dôsledok nedostatočnej regenerácie, teda odpočinku,“ vysvetľuje skúsený bežecký tréner Janko Dömény.

 

Ako pretrénovaniu predchádzať?

 

Pokiaľ trénujete na svoje prvé preteky, polmaratón či dokonca maratón, snažte sa urobiť všetko preto, aby ste sa pretrénovaniu vyhli, pretože môže splnenie vašich cieľov oddialiť. Kľúčové je v tomto smere počúvať svoje telo a neprehliadať signály, ktoré vám dáva. Aj tu neraz platí overené, že „pomaly ďalej zájdeš“. „Pretrénovaniu sa dá vyhnúť iba vtedy, keď sa ustráži intenzita tréningového zaťaženia a je vyvážená dostatočným časom na regeneráciu. Výkon sa nezvyšuje iba samotným tréningom, ale aj schopnosťou zotaviť sa po ňom. Práve tá je pri pretrénovaní zanedbávaná. Hovoríme o tzv. tlačení na pílu,“ pripomína skúsený tréner.

 

Okrem toho je dôležité myslieť aj na ďalšie dôležité faktory, ktorými možno prispieť k minimalizovaniu rizika vzniku pretrénovania. Čo je dôležité? Nezabúdajte na to, že pred behom si treba dopriať kvalitné rozohriatie a dynamický strečing. „Rozohriatie a strečing by mali byť súčasťou každého tréningu, pretože vďaka nim telo zaregistruje, že sa ide niečo diať. Pripravíme ho tým na záťaž,“ hovorí Janko Dömény. Na jeho konci treba zasa venovať čas vydýchaniu a statickému strečingu. Takisto je potrebné dbať na dostatočný spánok, stravovať sa zdravo a vyvážene s ohľadom na nastavený tréningový plán, nepodceňovať pitný režim a, samozrejme, pozitívne myslieť.

 

Čo s pichaním v boku či bolesťou kolien pri behu?

 

Hoci pichanie v boku či bolesť kolien nesúvisia priamo s pretrénovaním, vedia potrápiť hlavne začínajúcich bežcov. Ako sa ich zbaviť? Pri pichaní v boku sa odporúča napríklad zmierniť tempo, poprípade prejsť do chôdze a zhlboka dýchať. Pichanie v boku zvyčajne po nejakom čase odznie a s pribúdajúcimi tréningami sa bude vyskytovať čoraz menej.

 

Čo s bolesťou kolien? „Bolesť kolien sa vyskytuje najmä u začiatočníkov. Netreba sa jej báť, pretože to je len odozva tela na záťaž. Kolená pri behu fungujú ako tlmiaca pružina a pri behu sa na ne vyvíja oveľa väčší tlak, ako počas každodenných činností. Pri správnej intenzite tréningu, dbaní na správnu bežeckú techniku a v neposlednom rade na správnu obuv, bolesť kolien rýchlo pominie,“ radí skúsený bežecký tréner. Krátkodobým riešením môžu byť aj bandáže na koleno či obľúbené kineziologické tejpy.

 

Odporúčame: DAS gesunde PLUS bandáž na koleno, 1 ks. Je špeciálne vyvinutá na podporu slabého, boľavého alebo zraneného kolena. Zároveň pomáha predchádzať vzniku nových zranení. Jej anatomicky prispôsobený tvar dobre sedí a optimálne podporuje koleno. Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope za 9,29 €.

bandáž

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa vyhnúť bolesti kolien a pichaniu v boku pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.