Ako si urobiť dobrú fotku pri behu
Aj vy sa radi pochválite svojimi športovými úspechmi na internete? Potom si pozrite, ako urobiť dobrý záber aj bez profesionálneho fotografa.
Tipy a triky prezradil športový fotograf Peter Brichta z pbphoto.
Peter vraví, že je zásadný rozdiel medzi profesionálnym fotením a fotením, ktoré si robí človek sám.“Pokiaľ ide o profesionálne fotografie, treba zobrať do úvahy všetky parametre, ako je správny moment, svetlo, pozadie, odpich od pozadia atď. Pri profesionálnej práci sa využívajú predovšetkým objektívy, ktoré majú nízku hĺbku ostrosti aby objekt vystúpil od pozadia. Zároveň sa fotografie dosvetľujú zábleskom, ktorý umožňuje presné nasvietenie scény bez ohľadu na podmienky. Napriek tomu sa využívajú prevažne ranné alebo večerné hodiny, kedy je prirodzené svetlo najnižšie a pomocou záblesku sa osvetľuje primárne iba bežec,” vysvetľuje Peter.
Svetlo rozhoduje
Ak nemáte za kamaráta profesionálneho fotografa, ktorý by bol ochotný urobiť vám dokonalú bežeckú fotku, stačí, ak budete mať dobrého kamaráta a nemusí byť ani fotograf.
“Za predpokladu, že to fotí bežec sám alebo poprosí kamaráta, amatérskeho fotografa, tak je najideálnejšie voliť tzv. zlatú hodinku (približne hodinu pred západom slnka). Svetlo je vtedy najnižšie a krásne presvieti tvár a celé telo a dodá im prirodzené tiene, ktoré nie sú ostré. Určite treba dávať extrémny pozor na pozadie, aby nebolo ničím rušivé (billboardy atď.) a snažiť sa zachytiť správny moment. Najjednoduchšie je pripraviť si inšpiratívne fotografie z internetu, aby ste videli, ktorý moment je ten správny a fotogenický. Vďaka tomuto si dokáže peknú bežeckú fotografiu spraviť aj bežec amatér," vysvetľuje Peter.
Rady pre dobrú fotku
- Treba sa vyvarovať ostrému svetlu, ktoré je prevažne na obed.
- Ideálne je fotografovať v ranných alebo večerných hodinách, kedy je slnko najnžšie a dokáže presvietiť bežca z nižších uhlov a tým presvietiť jeho tvár.
- Taktiež si treba vybrať to správne pozadie. Také, ktoré nie je rušivé. Ideálne využiť bežecké dráhy, nábrežie alebo hrádzu.
- Fotenie sa odporúča na začiatku, kým človek ešte nie je spotený.
- Dôležitá je aj póza. Zadná noha musí byť napnutá alebo jemne pokrčená a predná nesmie byť zohnutá natoľko, že sa členok schová za stehno.