Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako si vybrať bežecké tenisky? Zistite, na čo sa zamerať

Advertoriál

Či už patríte k príležitostným bežcom alebo trénujete na maratón, tento článok je venovaný práve vám. Viete, že jednou z najdôležitejších častí vašej bežeckej výbavy sú tenisky?

Beh_Tenisky
Zdroj: PR, Seocentrum
27. SEP 2022

Z dlhodobého hľadiska sa nosenie nesprávnej športovej obuvi môže prejaviť vo forme bolesti a nemusí ísť len o bolesť končatín, ale napríklad aj chrbtice a hlavy. Okrem toho, ak športová obuv neplní svoju funkciu, negatívne to ovplyvní vašu výkonnosť a celé cvičenie. Čo má spĺňať bežecká obuv a ako ju vybrať?

Beh v správnych teniskách zabezpečí, že bude jednoduchší, bezpečnejší a omnoho pohodlnejší. 

Zoznámte sa so svojimi chodidlami

Úsmevný, ale dôležitý krok pri výbere správnych bežeckých tenisiek. To, ako chodíte ovplyvňuje aj to, akým spôsobom pokladáte nohu na zem pri behu. Bežci majú tendenciu siahať automaticky po botaskách s označením Neutral, čo je ale chyba. Existujú totiž 3 druhy rotácie chodidla:

Neutrálna rotácia –chodidlo bežec nepokladá ani príliš von, ani dovnútra. Ide o najzdravšiu a správnu rotáciu chodidla a tenisky na tento typ rotácie nájdete pod označením Neutral. 

Pronácia –ide o našľapovanie pri behu viac vnútornou stranou chodidla. Do určitej miery je pronácia užitočná, aby chodidlo pohlcovalo energiu nárazu. Odporúčajú sa bežecké tenisky s označením Stability. 

Supinácia –bežec našľapuje pri behu vonkajšou stranou. Tento typ rotácie majú najčastejšie bežci s vysokou klenbou, špecifické bežecké tenisky sa však nevyrábajú. Pomôcť môžu špeciálne vložky na tento typ klenby. 

Spevnený alebo nespevnený povrch cesty? 

Ak preferujete beh v lese, zrejme budete potrebovať trail tenisky, ktoré sa od bežných odlišujú pevnejším materiálom. Často bežci siahajú aj po vodeodolných modeloch. Kvalitné cestné tenisky majú naopak nižšiu hmotnosť, ale ich podrážka je prispôsobená tvrdému povrchu, takže lepšie tlmia nárazy. 

Zmerajte si chodidlo, ale správne

Merajte chodidlo na konci dňa, kedy je noha najdlhšia.Ak máte jednu nohu dlhšiu, riaďte sa podľa nej. Je dobré si obuť aj bežecké ponožky a odmerať nohu v nich. Prirátajte 1 centimeter, aby ste mali dostatok miesta na prstya dostanete optimálnu dĺžku tenisky, resp. veľkosť, ktorá zabezpečí dostatočné pohodlie pri behu a chôdzi.

Beh_Tenisky_Zena

Behajte štýlovo

Mnohé výskumy potvrdili, že ak si k športu vyberiete výbavu, ktorá vám sedí nielen z praktického, ale aj dizajnového hľadiska, dosiahnete tým viac, ako ste si mysleli. Budete sa cítiť pri športe štýlovo a navyše vás to motivuje k lepším výsledkom.Zárukou kvality a zároveň nadčasového a štýlového dizajnu sú napríklad tenisky adidas ultraboost. Patria k top bežeckej obuvi, ktorú na trhu nájdete. V nich vám kilometre budú ubiehať omnoho rýchlejšie. 

Na beh aj do kancelárie

Najmä priaznivci športového štýlu obliekania sa potešia, že športová obuv už nie je len výsadou fitness centier a športovísk. Čoraz častejšie môžeme vidieť ženy aj mužov v smart casual outfitoch so športovými teniskami. Kde také nájdete? Stačí kliknúť na online katalóg Flexdog a vybrať si zo širokej ponuky najštýlovejších modelov.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si vybrať bežecké tenisky? Zistite, na čo sa zamerať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.