Be Cool Sport Kids Academy sa chce venovať všetkým deťom
Detská akadémia bola otvorená v centre Bory Mall v Bratislave – Lamači. Cieľom spoločnosti Be Cool je, aby deti trávili čas aktívne, zatiaľ čo ich rodičia napríklad nakupujú.
Zo všetkých strán počúvame, aké sú dnešné deti lenivé. Hlavný problém je však v tom, že deťom chýba správne vedenie od útleho veku. V dnešnej hektickej dobe je pre mnohých rodičov jednoduchšie nechať dieťa sledovať televíziu, ako sa s ním vybrať na detské ihrisko. Počas nakupovania svojich rodičov trávia ratolesti čas v detských kútikoch, v ktorých nie je na aktívny pohyb priestor. A tak mnohé deti vlastne ani nemajú príležitosť na to, aby si šport obľúbili.
Podľa Petra Korčoka zo Slovenského atletického zväzu je hlavný problém v tom, že deťom chýba správne vedenie a motivácia k pohybu: „Myslím si, že malé deti sa výraznejšie neodlišujú od predchádzajúcej generácie. Tým, že majú viac možností, čo sa týka aktivít vo voľnom čase, menej sa venujú športu. Pokiaľ sa deti včas podchytia a majú kvalitné vedenie, sú schopné podávať v rámci vrcholového športu ešte lepšie výsledky ako ich predchodcovia. Je to o tom, aké možnosti im pripravíme a ako ich prilákame k športu.“
Podobného názoru je aj olympionička Danka Barteková, ktorá sa zúčastnila otvorenia detskej akadémie a s cieľom projektu je maximálne stotožnená: „Ja to vidím tak, že deti sú zrkadlom svojich rodičov. Ak sa deťom rodičia venujú a cvičia s nimi napríklad doma, potom majú pozitívny vzor. Poznám však aj mnoho detí, ktoré majú problém urobiť kotrmelec alebo sú zadýchané po 25-tich metroch. Práve preto vítam takúto iniciatívu. Ak rodič nemá čas na dieťa alebo nevie, ako sa mu správne venovať, tak má možnosť využiť služby profesionálneho trénera, ktorý sa bude dieťaťu venovať. V tom prípade si môže povedať, že dal dieťaťu dobrý športový základ.“
Otázka znie, ako naučiť deti milovať šport? Manažment spoločnosti Be Cool, ktorá je aj organizátorom viacerých športových podujatí, vrátane ČSOB Bratislava Marathon, odpovedala jasne a jednoznačne. Založila detskú športovú akadémiu priamo v obchodnom centre. Tá je podľa všetkého jedinou v strednej Európe, ktorá je umiestnená v nákupnom centre.
Existuje však aj veľa iných spôsobov, ako svoje deti prilákať k športu. Každý z rodičov by sa mal nad touto problematikou zamyslieť a snažiť sa nájsť vhodné riešenie. Podľa Danky Bartekovej je nevyhnutný nielen vzor, ktorý deti majú v rodičoch, ale aj to, aby boli deti vedené k športu hravou formou. „Poznám prípady, keď deti na balete začínajú hrami. Je to úžasné, pretože deti to baví, tešia sa, že si nájdu nových kamarátov. To je to, čo ich k športu ťahá. Hodnotám sa učia aj pri hre, hoci si to neuvedomujú. Hra rozvíja ich pohybovú motoriku, koordináciu a vôbec celkový vývoj,“ myslí si slovenská olympionička. Danka patrí ešte do generácie detí, ktoré vyrastali na ulici a venovali sa hre na schovávačku, hrali bedminton a naháňali sa.
Peter Korčok považuje v tomto smere za kľúčový vek od 6 do 10 rokov. Upozorňuje na to, že mnohé športové zväzy sa venujú deťom až od 12-13 rokov. Avšak s tým treba začať už oveľa skôr. Ako deti priviesť k športu? „Určite modernejšími formami a tým, čo je pre ne atraktívnejšie. Treba im vytvoriť možnosti aj povinnou formou. Napríklad, ak by boli priestory na školách kvalitné, mohli by byť tri hodiny telesnej výchovy do týždňa. V minulosti to nebolo potrebné, lebo deti sa hýbali aj po skončení vyučovania. Stále sa dajú hľadať formy, ako deti pritiahnuť,“ myslí si Korčok.
V rámci svojich kurzov sa chce akadémia venovať deťom už od najútlejšieho veku. „Detičky sú zaraďované do rozličných kurzov. Podľa veku sa vytvárajú skupiny, ktoré majú svoje zvieratko. Daná skupina kraľuje a vytvára sa kurz. Mama si vyberie deň a čas kurzu, ktorý by chcela navštevovať podľa veku dieťaťa,“ prezrádza Lucia Medeková. Kurzy sú zamerané na psychomotorický vývoj. „Psychomotorický vývoj je o tom, že dieťa v konkrétnom veku by malo zvládnuť konkrétne polohy (vzpriamenie, pretočenie doprava, doľava, sedenie, lozenie). Fyzickým výkonom sa zároveň podporuje i dozrievanie psychickej stránky. Od troch rokov, keď deti ovládajú správne techniky, držanie tela a pod., sa zameriavame na základné lokomočné pohyby. Nasleduje základná pohybová príprava, prvky gymnastiky a sily,“ dodáva Medeková.
Všetky potrebné informácie o fungovaní Sport Kids Academy nájdete na stránke www.sportkidsacademy.sk