Beh ako elixír mladosti?
Seniori, ktorí pravidelne behajú, spotrebujú na chôdzu a každodenné činnosti menej energie ako tí, ktorí sa venujú chôdzi alebo sú pasívni.
Výskumníci z University of Colorado Boulder a Humboldt State University zverejnili ešte v novembri 2014 výsledky vedeckej štúdie, ktoré by mohli človeka priblížiť zasa o niečo bližšie k tomu, aby si udržal mladosť a vitalitu do vysokého veku.
Ako to celé prebiehalo?
Nie je žiadnou novinkou, že pravidelná a vhodne zvolená aktivita je jedným z kľúčov, ktoré vedú k pevnému zdraviu. Platí to pre všetkých bez ohľadu na vek. Odborníci z University of Colorado Boulder a Humboldt State University sa však rozhodli jednu zo svojich štúdií zamerať na pohyb a jeho vplyv na seniorov. Vybrali si tridsať zdravých a aktívnych seniorov v priemernom veku 69 rokov, konkrétne 15 žien a 15 mužov a následne výsledky porovnali s predchádzajúcim výskumom venovaným účastníkom vo veku 20 rokov.
Vybraní seniori sa trikrát týždenne venovali buď chôdzi, alebo behu (džoging, beh v miernej intenzite) aspoň 30 minút počas najmenej šiestich mesiacov. Potom ich testovali na bežiacom páse a sledovali spotrebu kyslíka a produkciu oxidu uhličitého. Čo presne vedci zistili? Podľa výsledkov štúdie majú seniori, ktorí behajú, energetický výdaj podobný mladým ľuďom vo veku 20 rokov! V praxi to znamená, že pravidelne behajúci seniori spotrebujú na chôdzu a každodenné činnosti menej energie ako tí, čo sa venujú iba chôdzi alebo sú pasívni. To im pomôže udržať si nízku spotrebu energie, ako starnú.
Ako to bolo so seniormi, ktorí sa venovali chôdzi? Podľa výskumu museli na chôdzu vynaložiť až o 22 percent viac energie ako mladí ľudia. Vedci to odôvodnili tým, že beh je intenzívnejší ako chôdza a podieľa sa na zvýšení počtu mitochondrií v svalových bunkách. Väčší počet mitochondrií umožňuje ľuďom, aby sa pohybovali dlhšiu dobu s menšou námahou. Nezabudli poznamenať, že beh spomaľuje proces starnutia a celkovo zlepšuje kvalitu života. Samozrejme, pozitíva má aj chôdza. Je prevenciou srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, nadváhy, obezity, osteoporózy, bolesti chrbta i depresií. Vedcov výsledky štúdie fascinovali natoľko, že budú v skúmaní ďalej pokračovať.