Behať, či nebehať, keď fučí?
Nemáte radi behanie vo vetre? Určite nie ste sami. Vietor sa často považuje za veľmi nepriaznivý faktor pre beh. Nižšie však uvediem niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyťažiť aj počas veterných dní zo svojho tréningu maximum.
Čo môže pomôcť pri behaní vo vetre:
Zmierte sa so skutočnosťou
Prijmite skutočnosť, že vám tréning bude trvať o niečo dlhšie ako obyčajne. Ak do vás totiž fučí vietor, pohyb sa spomalí a tým sa zvýši čas potrebný na prekonanie tréningovej trasy. Nepripisujte teda nižší výkon zníženiu vašej kondície. Mohlo by vás to demotivovať.
Upravte si trasu behu
Trasu vášho behu si upravte počas vetra tak, aby vám čo najdlhšiu dobu vietor fúkal do chrbta a nie do tváre. Samozrejme, ak si chcete tréning sťažiť, môžete urobiť opačne – ak budete väčšinu času bežať proti vetru, budete musieť podať vyšší výkon a tým pádom v bezvetrí budete výkonnejší.
Správne si nastavte telo vo vetre
Ak už bežíte a objaví sa vietor, veľmi vám môže pomôcť mierne naklonenie hornej časti tela do vetra a uvoľnenie ramien.
Využívajte zmenu prúdenia vetra
Pri prúdení vetra do chrbta zvýšte rýchlosť behu a naopak pri fúkaní do tváre ju znížte. Nikdy to však nepreháňajte, vždy musíte mať dostatok síl na dokončenie vami stanoveného cieľa (zabehnutie celej trasy).
Vhodne sa oblečte
Oblečené by ste mali mať veci, ktoré telo obtiahnu a nebudú sa okolo vás nafukovať. Oveľa výhodnejšie je mať oblečené dve vrstvy tenkého kvalitného oblečenia, ako jednu hrubú vrstvu, ktorá vás bude zbytočne brzdiť.
Behajte v skupinách
Určitú dobu buďte vodcom skupiny vy a následne to prenechajte niekomu inému. Tak, ako to robia aj cyklisti.
Pite dostatok vody
Tak, ako v každom prípade aj tu platí, že treba piť, piť a piť. Skutočnosť, že bojujete s vetrom to určite nijako nemení.
Určite však berte do úvahy, že tieto rady platia, ak vonku nefúka nejaký orkán. V takomto prípade odporúčam radšej uprednostniť bežecký pás alebo zaradiť silový tréning, ktorý je pre každého bežca tiež veľmi dôležitý.