Bežci v skupine podávajú lepšie výkony
Beh v skupine dokáže človeka „vyhecovať“ k lepšiemu výkonu a tiež rýchlo ubehne.
Uskutočňujú sa vo vašom meste skupinové bežecké tréningy, lenže vy sa stále neviete odhodlať? Ponúkame vám niektoré dôvody, pre ktoré sa oplatí dať skupinovému behu šancu.
Potiahnete sa navzájom
Skupinové behy sú úžasné v tom, že výborne motivujú a posúvajú k lepším výkonom. Človek jednoducho zatne zuby a snaží sa zo seba dostať čo najviac. Veď nikto nechce priveľmi zaostávať za ostatnými. „Ak je v skupine lepší, teda skúsený bežec s cieľovým časom, aký chceme dosiahnuť, tak sa potiahneme. Mám osobnú skúsenosť s výborným bežcom, ktorý má odbehané maratóny po celom svete. Počas maratónu sa ma na desiatom kilometri spýtal, aký chcem ísť čas. Povedal som mu, že pod tri hodiny. Uškrnul sa a utrúsil, aby som sa ho držal, že on to má v nohách. Dobehol som s ním do cieľa v osobnom rekorde 2:58,32,“ hovorí zo skúseností bežecký tréner Marek Vojník.
Zlepšíte si techniku
Ak človek behá sám a bez odborného vedenia, neraz má nesprávnu bežeckú techniku, ktorá sa odzrkadľuje na výkone a neraz i na zdravotnom stave. V prípade skupinových tréningov vás skúsenejší bežci alebo tréner na chyby v bežeckom štýle upozornia a pomôžu vám nedostatky odstrániť. „Pri skupinových a rýchlych tréningoch používam kameru, kde natočím celú skupinu. Po tréningu vyhodnotíme štýl behu a prípadné chyby. Je to ideálny spôsob na porovnávanie bežeckých štýlov a odstraňovanie chýb,“ radí tréner.
V skupine zvládnete lepšie aj náročnejší tréning
Predstavte si, že beháte oproti vetru. To je pomerne náročná záležitosť. V skupine to však môže vyzerať inak, ak si v rámci skupiny bežcov nájdete vhodnú pozíciu. „Ani pri ťažšom tréningu sa nemusíme báť, že spomalíme, pretože v skupine sa vieme ,zašiť᾿. Je to ideálne na preteku. Menší odpor vzduchu a prispôsobenie sa tempu súperov spôsobí, že môžeme zo seba vydať viac, ako keby bežíme sami,“ hovorí Marek Vojník.
Skupinový beh zbližuje
Skupinové bežecké tréningy sú hlavne o behu, ale tiež ľudí spájajú. Existuje veľká pravdepodobnosť, že medzi bežcami nájdete dobrých priateľov. Súhlasí s tým aj tréner. „Keď sa chcem porozprávať s mojím zverencom alebo priateľom, ktorý beháva, zvolím si namiesto posedenia pri káve ľahký beh. Počas behu sa výborne porozprávame. Tieto behy nazývam očistné konverzačné behy, počas ktorých sa mi podarilo vyriešiť mnoho problémov,“ uzatvára Marek.
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Beh po tme: na čo si dávať pozor?
Ideálne je behať za svetla, lenže počas zimy sme väčšinou v tomto čase v práci.
Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?
Niektorí nedajú na beh vonku dopustiť, iní majú radšej bežecký pás.
8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý
Zimný beh je skvelý spôsob, ako prekonať zimné blues, zlepšiť si formu a tiež získať energiu.