Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Bežecký pás vs. beh v prírode - aké má výhody a nevýhody?

redakcia

Oba prístupy majú svojich zástancov aj odporcov. Čo je ale pre bežca lepšie – behať na bežeckom páse, alebo sa vybrať do prírody? A čo z toho by si mal vybrať začiatočník?

Bežecký pás vs. beh v prírode - aké má výhody a nevýhody?
Zdroj: Stock.Adobe.com
19. MÁJ 2021

Beh vonku je najprirodzenejší

Pre telo je najprirodzenejšie behať vonku. Aj preto väčšina bežcov preferuje behať pod holým nebom – či už po meste, prírode, alebo na bežeckej trati. Ste na čerstvom vzduchu, mení sa prostredie a máte takmer neobmedzené možnosti, kam sa vydať. Táto rozmanitosť môže zvýšiť motiváciu a podporí výdrž behať pravidelne.

„S pribúdajúcim pekným počasím to každého láka von. Motivácia je jednoznačná – ísť von, niečo vidieť a užiť si slnečné lúče,“ hovorí bežecký tréner Ján Dömény alias #coachjanci.

Veľkou výhodou, najmä pre začínajúcich bežcov, je dostupnosť behu na čerstvom vzduchu. Nemusíte si naň kupovať bežiaci pás, ani platiť permanentku v posilňovni. Stačí si obuť bežecké tenisky, obliecť športové oblečenie a vydať sa von.

Bežecký pás má tiež výhody

Alternatívou ku klasickému behaniu vonku je bežecký pás. Toto behanie je pohodlnejšie a má zmysel napríklad vtedy, keď sa behať vonku nedá. Môže byť zima a chodníky namrznuté či zasnežené. Ak nemáte správnu obuv a bojíte sa pošmyknutia, je rozumnejšie zabehať si na páse.

Výhodou bežeckého pásu je, že máte všetko pod kontrolou. Dokážete si nastaviť tempo, sklon, intervalové tréningy aj dĺžku oddychu. A to aj bez bežeckých hodiniek či aplikácií. Ak chcete behať určitou rýchlosťou, jednoducho si ju nastavíte a nemôžete spomaliť, pretože pás pod nohami nespomaľuje. Beh na páse môže mať teda zmysel napríklad pre ľudí, ktorí trénujú na konkrétny čas.

Sklon aspoň 2%

Coach Janci ale upozorňuje, že bežecký pás mení rytmus kroku: „Mení to v tom, že vám ťahá nohy. Nejdete do takej odrazovej fázy, ako keď bežíte vonku – tam musí noha pracovať sama, musíte sa o ňu viac oprieť a viac pracujú šľachy aj svaly. Pri behu na bežiacom páse nohy viac-menej dvíhate, aj keď tam stále je letová a odrazová fáza. Nie je už ale možnosť variability kroku. Neprispôsobíte jeho dĺžku a len sa snažíte udržať na bežiacom páse.“

Ak chcete docieliť rovnaký efekt ako pri behu vonku, mali by ste si na bežeckom páse nastaviť sklon aspoň 2%. To stimuluje zaťaženie nôh pri behu na rovine práve kvôli odrazovej sile.

Čo vás baví viac?

Problémom bežeckých pásov je, že väčšinu ľudí jednoducho nebavia. Ste na jednom mieste a vidíte stále tú istú stenu pred vami. Behať hodinu na jednom mieste skrátka nie je také motivujúce. Je preto dobré niečím zamestnať hlavu – môžete si pustiť film, YouTube video alebo podcast do uší.

„Vždy ale treba dávať pozor na to, čo pozeráte a ako sa na to pozeráte,“ radí Coach janci. „Všetky tieto vnemy odoberajú pozornosť pri behu a môžu to kaziť. Môžu kaziť váš bežecký krok.“

Či už budete behať na bežeckom páse alebo vonku, vaše zdravie sa vám len poďakuje. Každá fyzická aktivita prospieva vášmu telu aj mysli. Vo výsledku tak záleží čisto na vás – či vám vyhovuje pohodlie a kontrola bežeckého pásu alebo rozmanitosť a rôznorodosť behania na čerstvom vzduchu.

Chcete behať tak, aby ste videli výsledky a beh vás bavil? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu.

Banner_Bezecka Vyzva_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežecký pás vs. beh v prírode - aké má výhody a nevýhody?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.