Celoročná starostlivosť o bežcov z Bratislava Marathon Sport Club
Jednou zo základných myšlienok fungovania Bratislava Marathon Sport Club (BMSC) je systematická a komplexná starostlivosť o bežcov.
Jeho cieľom je byť im nablízku nielen v čase ich vrcholu, ale najmä v čase prípravy naň. Medzi členmi klubu sa nerobia rozdiely na základe ich výkonnosti. BMSC je tu pre skúsených bežcov, ktorí sa vo svojej príprave chcú zamerať na zlepšenie výkonnosti, ale aj pre tých, ktorí s behom len začínajú. Príprava bežcov v BMSC má ešte jedno špecifikum – pripravuje členov i nečlenov počas celého roka. Aj počas zimnej, relatívne „nesúťažnej časti“ sezóny ponúka aktivity, ktoré bežcov nenechajú oddychovať. Zimná bežecká séria 2015, halové bežecké tréningy a tréningové bežecké plány ich dobre pripravia na celú jarnú bežeckú sezónu. Jej vrcholom je určite jarný bratislavský mestský maratón, ktorý pod názvom ČSOB Bratislava Marahton budúci rok oslávi 10 rokov svojej existencie.
ZIMNÁ BEŽECKÁ SÉRIA 2015
Zimné prípravné behy sa uskutočnia už po štvrtýkrát a tento rok prinášajú dve veľké novinky. Okrem tradičnej 10 km dlhej trate bude k dispozícii aj kratší, približne 5 km dlhý okruh, určený predovšetkým začínajúcim bežcom, ktorí sa na svoju prvú 10tku ešte len pripravujú. Aj preto sa pôvodný názov „Zimná desiatka“ mení na „ BRATISLAVA MARATHON ZIMNÁ SÉRIA 2015“, ktorá zastreší všetky tri zimné bežecké podujatia (6.12., 31.1. a 28.2.). Druhou novinkou je zaradenie behov pre deti, aby sa aj ony mohli systematicky pripravovať a testovať mimo hlavnej bežeckej sezóny. Prvé podujatie zo Zimnej bežeckej série 2015 sa uskutoční 6.12.2014 v Eurovea, pričom registráciu na prvý z behov sme spustili v piatok 24.10.2014. A keďže sa beh uskutoční na Mikuláša, nebudú chýbať prekvapenia.
TRÉNINGOVÉ PLÁNY NA 10. ROČNÍK ČSOB BRATISLAVA MARATHON
Keďže kapacita športovej haly Elán, v ktorej sa konajú halové tréningy, má svoje limity a snahou BMSC je vyjsť v ústrety aj bežcom mimo Bratislavy, na stránke www.bratislavamarathon.com si záujemcovia každý mesiac nájdu bežecké plány na jarnú bežeckú sezónu, ktorej vrcholom je už spomínaný jubilejný 10. ročník ČSOB Bratislava Marathon. Plány sú stavané konkrétne pre disciplíny 10 km, polmaratón a maratón a budú obsahovať systém a dĺžku jednotlivých tréningov, pričom samotnú rýchlosť si bežci budú nastavovať podľa svojej skutočnej výkonnosti. Prvý plán bude zverejnený 3.11.2014.
HALOVÉ BEŽECKÉ TRÉNINGY
Od 3.11.2014 štartujú pre zaregistrovaných bežcov v hale Elán aj samotné tréningy, ktoré sú určené pre bežcov všetkých výkonnostných kategórií. Na tréningoch sú bežci rozdelení do skupín, pričom každá má svojho trénera. Tréningový plán je nastavený pre jednotlivé skupiny bežcov podľa toho, na akú vzdialenosť sa pripravujú. Cena za permanentku je 96 eur, pre členov Bratislava Marathon Sport Clubu je to 80 eur. O výhodách halových bežeckých tréningov sme sa porozprávali s Marcelom Mataninom, hlavným trénerom BMSC a trénerom majstra Slovenska v maratóne Borisa Csibu.
Aké sú výhody halového tréningu?
Tréningy v hale majú svoje pre a proti, no, samozrejme, tých plusov je oveľa viac. V hale je konštantná teplota, čo si bežci pochvaľujú hlavne v zime a pri rýchlejších tempách. V halovej teplote sa svalstvo skôr zahreje, preto nedochádza často k zraneniam a počas pauzy nestuhnete a neprechladnete. Ďalšou z výhod je pevný povrch, ktorý ocenia bežci hlavne pri vyšších rýchlostiach. Pri halových tréningoch sa stretáva rôznorodá skupina bežcov, v rámci ktorej tí zdatnejší často potiahnu tých slabších, preto si ich užijú naozaj všetci. Samozrejme, nesmieme zabudnúť, že bežci majú nachystaný štvormesačný tréningový plán, ktorý spoločne absolvujeme. A v neposlednom rade je to zázemie haly najmä šatne a sprcha, ktorú si bežci po tréningu nevedia vynachváliť.
V čom sú tréningy v hale iné ako tie vonku?
S trénovaním v interiéri sú spojené určité špecifiká. V hale je potrebné dbať najmä na vhodnú obuv. Trénuje sa na umelom povrchu a najmä bežci, ktorí behávajú celú sezónu po asfalte, môžu mať po prvých tréningoch problémy s predkolením v okolí píšťal, ktoré pri takomto prechode trpia najviac. Preto je potrebné na halové tréningy voliť radšej tvrdšiu obuv.
Na čo by bežci nemali zabúdať počas tréningu v hale?
Ako som už spomínal, v hale je stála teplota, preto nie je potrebné teplé oblečenie. Počas tréningu je treba dopĺňať tekutiny, pretože v hale sa potíte viac, ako keby ste v tomto období behávali vonku. A vzhľadom na počet ľudí, ktorí sa tréningu zúčastnia, je potrebné dodržiavať pokyny trénerov, korí sú k dispozícii na každom tréningu a skupine. A, samozrejme, kto sa chce zlepšiť, musí trénovať systematicky.
Diskusia k článku - Celoročná starostlivosť o bežcov z Bratislava Marathon Sport Club