Chcete byť na jarný beh fit? Strečujte už v zime
Na starých gréckych vázach sú znázornení antickí bežci. Beh sa stal prirodzenou súčasťou života mnohých ľudí a stále viac nadšencov mu prepadá. Aby ste však nedoplatili na prílišnú horlivosť, ktorá vás môže začiatkom roka zaskočiť, treba sa pred ním rozcvičiť.
Dobrá ohybnosť odráža stav svalov a kĺbov a prospieva ich funkčnosti. Je prevenciou proti úrazom, pomáha znižovať svalovú bolestivosť a zlepšuje výkon vo všetkých pohybových aktivitách.
Flexibilita zlepšuje aj kvalitu života a svaly sa tak stávajú pružnejšími, kĺby zas zvyšujú svoj rozsah. Pohyby sú zrazu ľahšie a prirodzené. Aj zaviazať si šnúrky na topánkach v hlbokom predklone prestane byť odrazu problém.
Naučte sa byť flexi
Väčšina ľudí nemá ohybnosť na prvom mieste a nevenujú jej prílišnú pozornosť. Vnímajú ju skôr ako doplnok svojho programu, či okrajovú záležitosť. Týka sa to nielen hobíkov, ale aj profíkov.
Benefity behu sú všeobecne známe, no už menej ľudí si uvedomí, že ohybné kĺby a pravidelný strečing sú pre akúkoľvek pohybovú aktivitu nevyhnutné. Cvičenia ako joga či pilates sa stali populárnymi aj preto, že obsahujú tréning ohybnosti. Joga kladie dôraz na vyváženosť vo všetkých oblastiach, snaží sa posilniť rovnomerne všetky svalové skupiny, tiež zdôrazňuje rovnováhu medzi duševnou a telesnou stránkou človeka.
K zvýšeniu ohybnosti dochádza v statických polohách, ktoré sú úzko spojené s precíznym dýchaním. Pilates predstavuje program, kde myseľ kontroluje svaly, zameriava sa na centrum tela, chráni chrbticu a podporuje jej funkčnosť. Na rozdiel od iných cvičení, je pilates zameraný na cviky v jednotlivých opakovaniach alebo sériách.
Čo robiť pred behom
Strečing býva obvykle len veľmi krátkou rutinnou záležitosťou, málokto naň kladie dôraz a netrvá ani 5 minút. Veľkou chybou je robiť pred behom len pasívny strečing, vtedy by sa mal človek skôr zahriať v pomalom tempe. Dať si kilometer v ľahkom pomalom tempe, ak máte možnosť, môže to byť aj jazda na bicykli.
Strečing môže každému priniesť zaujímavé výhody. Štúdie, zamerané na výskum úrazov kolenných väzív dokázali, že u ľudí s nízkou ohybnosťou sa vyskytovalo najviac zranení. Pravidelný intenzívny strečing, trvajúci aspoň 10 minút, prináša významné zdravotné zmeny v segmentoch, ktoré sú tvorené nervami, šľachami a svalmi. Taktiež strečing zvyšuje silové aj aeróbne výkony, nakoľko svaly výrazne zväčšujú svoju kapacitu.
Pre najlepšiu prípravu pred behom sa odporúča precvičiť jednotlivé partie svalov v poradí podľa dôležitosti:
- Vnútorné strany stehien.
- Hamstringy – zadná strana stehien.
- Lýtka.
- Bedrá.
- Spodná časť trupu.
- Členky a chodidlá.
- Predná strana stehien.
- Spodná časť trupu.
- Krk, šija, ramená, paže.
Zdroj: Michael J. Alter – Strečing