Čo dať telu jesť po behu
Ak sa naučíte odpovedať na otázku, čo a kedy jesť po behu, môže vám to výrazne pomôcť pri regenerácií tela a doplnení spotrebovanej energie. V opačnom prípade hrozí vznik svalovej horúčky a bolesti.
Krv, ktorá je potrebná na trávenie sa približne ešte pol hodinu po skončení fyzickej aktivity (aj behu) stále nachádza vo svaloch a nemôže preto dostatočne zásobovať tráviaci systém. Preto treba s príjmom potravy počkať.
Čomu sa po behu vyhýbať
Určite by ste v tomto čase mali zabudnúť na alkohol a kofeín. Spracovanie alkoholu veľmi zaťažuje pečeň, čo spomaľuje regeneráciu a kofeín podporuje dehydratáciu. Zaťažená pečeň a nedostatok vody bráni telu venovať sa odplavovaniu výkonom vytvorených odpadovým látkam z tela von.
Ako vyživiť telo po behu
Práve pre vyššie spomenuté je vhodné počas prvej pol hodiny dopĺňať iba ľahko stráviteľné potraviny, ako sú:
- minerály,
- tekutiny,
- proteínové koktaily.
Pol hodinu až 90 minút po výkone, je veľmi vhodné prijať aj potraviny s vysokým glykemickým indexom (palacinky, puding, wafle...), pretože potrebujete do svalov doplniť spotrebovaný glykogén a glukóza z týchto jedál je veľmi dobrou voľbou.
Následne odporúčam prijať kvalitné bielkoviny (0,5g/1kg hmotnosti), malé množstvo polysacharidov a zeleninový šalát. Veľmi vhodnou voľbou je kuracie mäso s ryžou a šalátom alebo ryba so zemiakmi a šalátom. Tieto tri zložky pomôžu pri regenerácií vášho svalstva.
Je veľmi vhodné porozumieť stravovaniu po, pred a počas behu. To všetko vám pomôže zlepšiť regeneráciu a výkon takým spôsobom, že sami nebudete veriť jeho nárastu. A tiež tomu, že po náročnom tréningu sa prestane objavovať svalová horúčka tak, ako tomu bolo doteraz.
Zdroj titulnej fotky: Pexels, CC0