Haruki Murakami: Srdcom spisovateľ, dušou bežec
Okrem písania je už dlhé roky jeho vášňou beh. Denne odbehne 10 kilometrov a každý rok sa zúčastňuje bežeckého maratónu.
Eseje v knihe O čom hovorím, keď hovorím o behaní venuje činnosti, ktorú miluje možno rovnako ako písanie. Jedno bez druhého si nedokáže vo svojom živote predstaviť.
Ak ste dali behu šancu, potom viete, že beh je láskou na celý život a pravdepodobne sa v jeho esejach nájdete. Píše napríklad o tom, nad čím (ne)premýšľa, keď behá a silné sú aj myšlienky fyzickej a psychickej bolesti. Veď sa každoročne pripravuje na maratón, ktorý je previerkou nielen fyzických, ale i psychických síl. V tomto diele vám prezradí, ako sa štyri mesiace pripravoval na jeden z najprestížnejších svetových maratónov v New Yorku.
Vo svojej knihe píše o behu, prostredníctvom ktorého veľa prezrádza sám o sebe. Beh je vlastne akýmsi synonymom jeho samého. Zároveň si uvedomuje si, že čím silnejšie je jeho telo, tým lepšie je na tom psychika. Mnoho spisovateľov vedie nezdravý život a hrozí im nielen syndróm vyhorenia, ale aj ďalšie vážne ochorenia. Beh mu teda pomáha byť fit a zároveň skvelo písať.
Odporúčame prečítať: Adriana Seidler: Sme úspešní, pretože stále prinášame nové veci
Ako to celé začalo
Čo stálo na počiatku toho, že sa Murakami rozhodol behať? Viedli ho k tejto pohybovej aktivite rovnaké dôvody ako nás „bežných smrteľníkov?“ Verte, či nie, ale aj tohto celosvetovo uznávaného spisovateľa dohnali k behu úplne obyčajné pohnútky. Chcel schudnúť a prestať s fajčením, pretože v tom období vyfajčil aj 60 cigariet denne. Fajčenie mu jednoducho pomáhalo sústrediť sa na písanie. Rozhodnutie začať s behom učinil, keď mal 33 rokov.
Pýtate sa, prečo práve beh? Prečo si nezvolil nejaký iný šport? Najprv sa mu páčila myšlienka, že pri behu ho nebude nikto obmedzovať, môže ísť kam chce a akou rýchlosťou chce. Zároveň sa za podaný výkon zodpovedá iba sám sebe, žiadnemu trénerovi či spoluhráčom. Jednoducho beh je niečím, čo je v súlade s jeho mentalitou.
Existuje recept na to, ako s behom začať a vytrvať?
Univerzálny recept určite neexistuje. Každý si musí nájsť svoju cestu, svoj spôsob. Aj Murakami začínal ako mnohí z nás. Po niekoľkých minútach mu búšilo srdce, nohy mal roztrasené a cítil sa zvláštne, keď ho videli iní ľudia.
Lenže nevzdal to a beh zaradil do denného programu každého dňa a postupne sa zlepšoval. V rozhovoroch veľakrát priznal, že aj on často bojuje s únavou či pohodlnosťou. Avšak najdôležitejšie je neprestať, jednoducho behať podľa plánu. Je jedno, či prší alebo je horúco. Beh prirovnáva k písaniu, ktorému sa venuje každý jeden deň, hoci vždy to nie je jednoduché. Uvedomuje si, že ak bude písať každý deň, bude lepší. To isté platí aj pri behu. Ak si človek na danú činnosť zvykne, bude ju brať postupom času ako samozrejmosť.
Má Murakami nejaké špeciálne rituály, ktoré sa týkajú behu? Haruki, podobne ako mnoho iných bežcov, počúva pri behaní hudbu. Veď je dokázané, že obľúbené songy majú neuveriteľnú schopnosť motivovať k lepším výkonom.
Odporúčame prečítať: Arnold Schwarzenegger: Muž, ktorý preslávil fitness
Zdroj: O čom hovorím, keď hovorím o behaní, Slovart 2011
Zdroj foto: https://www.facebook.com/harukimurakamiauthor/photos_stream