Idete behať? Tenisky nechajte doma
Je veľa mýtov o tom, ako behanie naboso alebo v barefoot obuvi vedie k vyššiemu riziku zranenia. Nie je to tak. Vedecké štúdie takúto súvislosť nenašli alebo dokonca zistili opak.
Ak ste mali babku alebo tetu na dedine, možno ste ešte v detstve videli, ako si ľudia obúvali topánky len do kostola. Na pole, do obchodu, po asfaltke aj prašnej ceste chodili mnohí naboso. Dokonca aj v zime. Nebol to vtedy žiadny hipsterský trend, jednoducho to bola samozrejmosť.
Je fakt, že ľudia chodili väčšinu svojej existencie naboso, takže aj evolúcia telo a jeho mechaniku prispôsobila tomuto druhu pohybu. Keď si dáte topánku, prirodzená pohyblivosť chodidla sa zmenší, zvýši sa ťažisko, takže do koordinácie tela sa zapájajú svaly s inou intenzitou, ako keď chodíte naboso.
Čo je barefoot topánka
Ešte takto, keď hovoríme o behu naboso, nemusí ísť vždy len o beh naboso. Dnes sú už na trhu bežecké topánky, ktoré sa označujú ako barefoot a potom sú tu aj minimalistické modely. Obe majú chrániť nohu pred ostrými predmetmi na teréne, ale rôznym spôsobom (ne)obmedzujú pohyblivosť chodidla.
Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby umožňovali maximálne prirodzený pohyb nohy a čo najväčší kontakt s terénom. Podrážka je rovnako široká po celej ploche, päta tak nie je vyššie ako špička, čo sa deje pri väčšine bežných a časti minimalistických topánok. Takáto topánka je tiež anatomicky tvarovaná, čo zaručuje prirodzený pohyb palcov.
Minimalistická obuv naproti tomu viac pripomína bežné topánky, zväčša nie je anatomicky tvarovaná, má hrubšiu podrážku ako barefoot obuv a viac tvarovo pripomína bežnú obuv.
Keď sa trend behania naboso alebo v barefoot obuvi začal vracať, zaujal aj vedcov. Veď zrazu sa zmenila celá idea obúvania - topánka mala chrániť pred nerovnosťami a zraneniami, preto bola pochopiteľná logika - keď si vyzujete topánku, zvýši sa riziko zranení a úrazov. Ibaže sa ukázalo, že je to inak.
V skutočnosti žiadna vedecká štúdia zatiaľ nenašla súvislosť medzi zvýšenými zraneniami pri chôdzi alebo behu naboso v porovnaní s obúvaním topánok. Práve naopak. Ukázalo sa, že pri behu naboso sú aj sily, ktoré na chodidlo pôsobia pri náraze o pevný povrch menšie, ako pri behu v topánke. Telo ich aj vie lepšie spracovať, sltmiť, veď chodidlo bolo na tento účel modelované tisícročia.
Prechod nie je rýchly
Ak však chcete beh naboso vyskúšať, musíte sa pripraviť, že to nebude také rýchle a pár nepríjemných vecí očakávajte. Najmä:
- pri behu naboso zapájate iné svaly a s inou intenzitou ako pri behu v topánkach, takže sa zo začiatku rýchlejšie unavíte
- zaberať budú inak aj kĺbky a musíte si zvyknúť na iný spôsob behu a zrejme aj dychu - pri behaní naboso je kratšia dĺžka kroku aj doba, počas ktorej je chodidlo v styku s povrchom
- behajte po teréne, kde nie sú ostré kamene a sklo
- pripravte sa na pľuzgiere, pretože vaša koža na chodidlách musí trochu spevnieť.
Rozumným riešením je práve barefoot obuv, ktorá poskytuje zážitok, ako pri behu naboso, ale chráni pred chladom a ostrými predmetmi.
Nemusíte sa tiež obávať tvrdých povrchov. Výskumy ukazujú, že naše telo je prispôsobené na tlmenie nárazov bez ohľadu na to, či beháte po asfalte, po skalách alebo po hline.
Ak si potrebujete pred behom naboso naštudovať vedecké informácie, pozrite si najmä tieto dva zdroje:
Výskum časopisu Podiatry Today (v angličtine)
a výskum harvardských vedcov, ktorí dlhodobo skúmajú vplyv behu naboso na telo a jeho biomechaniku (v angličtine).
Zdroj titulnej fotky: Wokandapix, CC0
Diskusia k článku - Idete behať? Tenisky nechajte doma
Nový príspevok
Osobne mam velky problem behat po spevnenych cestach (asfalt, beton). Lesna cesticka je uz v pohode. Hneď ako nabehnem na spevnený povrch, cítim zvláštne pocity v chrbtici...negatívne. Odporúčam vždy behať po nespevnených